סגור

אושר במליאת הכנסת: משרד הבריאות יוכל להעביר מידע על מי שלא התחסן

במטרה לעודד התחסנות, ניתן יהיה להעביר מידע על מי שלא התחסן לרשויות מקומיות ולגורמים נוספים. בנוסף, על מי שלא הגיע בזמן לקבל את המנה השנייה יועבר מידע על מועד קבלת המנה הראשונה. 30 חברים תמכו ו-13 התנגדו להצעה

חדשות כיפה
יב באדר התשפא
,
24 בפברואר, 2021 13:25
מליאת הכנסת

מליאת הכנסתצילום: דוברות הכנסת - שמוליק גרוסמן

חוק מעורר מחלוקת. מליאת הכנסת אישרה היום (ד') בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק לתיקון פקודת בריאות העם. 30 חברי כנסת תמכו ו-16 התנגדו לחוק שאושר כהוראת שעה לשלושה חודשים או עד תום תקופת ההכרזה על מצב חירום בעקבות מגפת הקורונה.

מעתה, משרד הבריאות יורשה להעביר מידע על מי שלא התחסן לרשויות מקומיות, למנכ"ל משרד החינוך ולגורמים במשרד הרווחה המפעילים מוסדות טיפוליים, במטרה לאפשר לגופים אלה לעודד אנשים להתחסן, במסגרת פנייה אישית לאותו אדם ופעולות נוספות שיוגדרו על ידי מנכ"ל משרד הבריאות. 

המידע יועבר לרשויות בכפוף לבקשה אקטיבית ולהצגת תכנית לעידוד התחסנות בקרב האוכלוסייה הנכללת במאגר המידע. לגורם שיקבל אישור ממנכ"ל משרד הבריאות יועברו שמות, מספרי תעודת זהות, כתובות ומספרי טלפון של אזרחים שרשאים להתחסן ולא עשו זאת. לגבי מי שקיבל רק מנת חיסון אחת ולא הגיע בזמן לקבל את המנה השנייה, יועבר גם מועד קבלת מנת החיסון הראשונה. 

למען צמצום הפגיעה בפרטיות ומניעת ניצול לרעה של המידע, קובע החוק, כי המידע המועבר ישמש אך ורק לעידוד התחסנות ויש איסור לעשות בו כל שימוש אחר. מוגדר איסור לעשות שימוש במידע כלפי אדם מוכר וכן איסור לכרוך בין עידוד להתחסנות לבין מתן שירותים, או להציב התניות כלשהן בכפוף להתחסנותו של אדם. הגישה למידע תוגבל לבעלי תפקידים מוגדרים והנחשפים אליו יחויבו לחתום על התחייבות לשמירה על סודיות. המידע ימחק בתום השימוש ולא יאוחר מ-60 יום לאחר קבלתו. אדם שפנו אליו לצורך עידוד התחסנות יהיה רשאי לדרוש שפרטיו ימחקו ושלא יפנו אליו שוב בנידון.

ח"כ חיים כץ, יו"ר ועדת הבריאות

ח"כ חיים כץ, יו"ר ועדת הבריאותצילום: דוברות הכנסת, עדינה וולמן

יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות, ח"כ חיים כץ, הציג את הצעת החוק במליאה. "המגיפה לא עובדת לפי היגיון" הוא אמר. "אנחנו שנבחרנו על ידי העם לנסות ולשפר את איכות חייהם צריכים לדאוג לקבל החלטות. לצערי עד היום הממשלה לא נקטה בצעדים קשים ולכן אנחנו עם 5,605 מתים. אם היינו נוהגים אחרת לא היינו מגיעים למספרים האלה. החיסונים חייבים להיות, והחוק הזה נועד להעלות את כמות החיסונים בקרב אלה שנדמה להם שאולי לא צריך להתחסן". 

כץ אמר כי הוא נשאל לגבי הפרטיות והאם היא חשובה יותר מערך החיים. כץ השיב: "המידע יעסוק רק באנשים שרשאים להתחסן ולא עשו זאת. לא מדובר בכל המידע הרפואי, רק התחסן או לא התחסן, שום דבר מעבר לזה. חודשיים לאחר ההעברה יושמדו כל הנתונים. אף אחד לא רשאי לסכן את החיים של מישהו אחר כי הוא רוצה ללכת למסיבה או להפגין. קדושת החיים היא מעל הכל". 

זנדברג ומיכאלי, היום במליאה

היום במליאהצילום: דוברות הכנסת, עדינה וולמן

ח"כ תמר זנדברג ממרצ, שהצביעה נגד החוק, אמרה: "אני קוראת לציבור להתחסן ואין ספק שעידוד החיסונים זה המבצע החשוב ביותר כרגע במדינת ישראל. עם זאת, היד קלה מידי על ההדק בהעברת חוקים שכוללים פגיעה בפרטיות של אזרחים, במקרה הזה העברת מידע רפואי אישי ורגיש, מבלי שמוצו כל האפשרויות האחרות. לא ראיתי קמפיינים של הסברה ועידוד להתחסנות. העברת נתונים כאלה זה מדרון חלקלק והוא עלול להגיע לגורמים אינטרסנטים רבים. יש פה סכנה לפגיעה באמון הציבור".

גם יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ מרב מיכאלי, התנגדה ופנתה לראש הממשלה ואמרה: "הכישלון בטיפול במגיפה הוא שלך ועל הידיים שלך. מספר אדיר ונוראי של אבידות, חולים, תלמידים שלא למדו ולא פגשו חברים שנה, מאות אלפים שאיבדו את פרנסתם ללא אופק לשיקום כלכלי. אתה מנסה להסתיר הכל ביחסי ציבור והסתרה של מידע ששייך לאזרחים, והיום אתה לוקח לאזרחים את הזכות לפרטיות על המידע הרפואי שלהם". 

(חיים כץ, אתמול)

24.02.2021

1. גם בלי זה... (גלגל)

העברת מידע על אזרחים קיימת בסמוי. עכשיו זה כבר לא סמוי אלא חוקי.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

כסיף. רק השמאל אשם במכות שחטף צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

עכשיו נזכרתם? תקיפת עופר כסיף - באשמת השמאל בלבד

קרא עוד