השלג בדרך: עיריית ירושלים נערכת

בימים רביעי וחמישי צפוי לרדת שלג בירושלים ולהיערם על הקרקע, אירוע שלא קרה בשנים האחרונות. בעירייה נערכים להתמודדות עם השלג, פינוי צירי התנועה, מפגעים צפויים וסיוע לדרי הרחוב ואוכלוסיות בסיכון | כל הפרטים

יהונתן קליין, חדשות כיפה 15/02/21 09:27 ג באדר התשפא

השלג בדרך: עיריית ירושלים נערכת
שלג בירושלים, צילום: נתי שוחט, פלאש 90

השלג בדרך. החל ממחר (ג') צפוי מהפך במזג האוויר, הטמפרטורות יצנחו ומערכת חורפית גדולה צפויה להיכנס לאזורנו. על פי התחזית המעודכנת, המערכת תכלול ירידת שלג בהרי הצפון והמרכז, וביום רביעי בלילה צפוי לרדת שלג גם בירושלים, שייערם על הקרקע באופן משמעותי.

התקררות, השלג בדרך: תחזית מזג האוויר

בעיריית ירושלים הודיעו הבוקר על ההיערכות למזג האוויר הסוער הצפוי בימים שלישי (16.2) עד חמישי (18.2). מינהל תיפעול נערך לגיוס כלי צמ"ה (ציוד מכני הנדסי), לפינוי צירים חסומים, להפעלת מטות אזוריים, צוותי סיור על פי הערכות מצב, להפעלת מערך פיזור המלח ולתגבור מוקדנים במוקד העירוני 106 על פי הצורך, זאת במטרה לתת מענה לפניות הציבור. 

בעירייה מציינים כי כחלק מן ההיערכות לחורף, האגף לשיפור פני העיר בשיתוף חברת חשמל ביצע גיזום עצים במרחב הציבורי. במידה וירד שלג, טרקטורים יפלסו את הכבישים ע"פ הצורך. חברת הגיחון ואגף תברואה פועלים לניקיון כל הקולטנים של ניקוזי מי הגשמים במרחב הציבורי וכן פועל לטפל במפגעים בטיחותיים הנגרמים ע"י אשפה וכלי אצירה במרחב הציבורי.  


(שלג בירושלים, ארכיון)

מינהל קהילה ורווחה נערך לבצע סיורים מקדימים לאיתור וטיפול בדרי רחוב, להפעלת מערכי החירום הקהילתיים ולהפעלת צוותי רווחה לטיפול באוכלוסייה וכן לתגבור כוננים לסיור בחירום. 
במסגרת האחריות והעירנות האישית, העירייה מבקשת מתושבי העיר לבדוק האם שכניהם זקוקים לסיוע או עזרה. בעת הצורך יש לפנות למוקד העירוני או למינהלים הקהילתיים. בנוסף, בעיריית ירושלים ממליצים לתושבים לבדוק את תקינות מערכות החימום ובעיקר את אלו המחייבות אוורור. כמו כן, יש לוודא איטום גגות ופתחים לרבות חלונות ותריסים, יש לנקות ולפתוח תאי ניקוז המים בחצרות ומרזבים על הגגות. 

בנוסף לגיזום עצים וענפים בגינות פרטיות בסמיכות לכבלים, יש לבדוק בטיחות מערכות חשמל ולהצטייד בתאורת חירום. חשוב לחזק מעמדי אנטנות, דודי שמש וחפצים אחרים על הגגות. כמו כן, יש לפנות חפצים שאינם מוחזקים ועשויים ליפול ממקום גבוה או לעוף כגון - עציצים, אדניות, ריהוט ושלטים. 

עוד מזכירים בעירייה כי יש להימנע משהייה תחת סככות, פרגולות, צריפים או מבנים ארעיים, מחשש לקריסה. בעת חשש לקרה יש לפתוח את ברז המים החמים לכדי טפטוף, זאת כדי למנוע קפיאת מים בצינורות קולטי דוד השמש (קפיאה גורמת להתבקעות הצינורות). הציבור מתבקש להימנע מפעולות שיש בהן סכנה בטיחותית, לשמור על ערנות וזהירות בנהיגה ובתנועה בצירים ולהימנע מתנועה שאינה חובה.

בעירייה מציינים כי הולכי הרגל והנהגים מתבקשים לשמור על כללי הבטיחות, להקפיד על נסיעה איטית, משנה זהירות מהחלקות וממדרכות חלקות במיוחד וכן להישמע להנחיות גורמי הביטחון והעירייה בשטח. במידה ויחל לרדת שלג יופעל אתר החירום של עיריית ירושלים, אשר ימסור עדכונים שוטפים לטובת התושבים.  
לדיווח על מפגע ולבקשות סיוע ניתן לפנות למוקד 106.

ראש העירייה, משה ליאון, עדכן: "הוריתי לעובדי העירייה להתכונן בצורה הטובה ביותר למזג אוויר קיצון, במטרה להעניק שירות מקצועי ואיכותי לתושבי העיר. אני קורא לתושבי העיר לשמור על כללי הבטיחות ולהישמע להנחיות".

סיטיפס: הרכבת הקלה מותאמת לנסיעה בשלג

לקראת אפשרות לשלג בירושלים, קוראת סיטיפס, המפעילה את הרכבת הקלה בירושלים, לציבור הנהגים שלא להשאיר רכבים לאורך המסילות על מנת שלא לחסום את תוואי הרכבת. בעבר, בימי שלג, ננטשו רכבים על מסילות הרכבת הקלה ובעקבות כך הרכבות לא יכלו לנוע, מה שגרם להצטברות שלג לכל אורך הקו ומנע את המשך תנועת הרכבות. במסגרת ההיערכות לשלג סוכם כי העירייה תקצה גרר לפינוי רכבים שנתקעו על תוואי המסילה.

על  מנת למנוע מצב בו רכבות הנוסעים עצמן משמשות כמפלסות שלג, דבר שעשוי לגרום נזק לרכבות עצמן, רכשה סיטיפס מבעוד מועד אמצעים לפינוי וטיפול בשלג, ביניהם -כפות לפינוי שלג, מנגנון חימום למפלגים, מנגנון המונע התגבשות קרח על גבי כבלי החשמל ועוד.

סיטיפס מזכירה לציבור הנוסעים כי הרכבת הקלה מותאמת לתנאי נסיעה בשלג בגובה של עד כ- 5 סמ' בלבד. במידה ששלג כבד יותר יערם על גבי המסילות, השירות יפסק ויחודש מיד כשיתאפשר. אנו ממליצים לציבור הנוסעים להתעדכן באתר האינטרנט של סיטיפס, באתר החירום של עיריית ירושלים או במוקד הטלפוני.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר