הרמטכ"ל כוכבי: "אסור לאפשר חזרה להסכם הגרעין עם איראן"

כוכבי התייחס להסכם הגרעין עם איראן וטען כי "אם הסכם הגרעין מ-2015 היה מתממש, בסופו של דבר איראן הייתה יכולה להתקדם להשיג לעצמה פצצה". בהמשך הזהיר הרמטכ"ל את חיזבאללה ואמר: "בחרו למקם את אמצעי הלחימה והטילים במרחב העירוני - חובתנו לתקוף גם אותם"

ישי אלמקייס ישי אלמקייס, חדשות כיפה 26/01/21 18:41 יג בשבט התשפא

הרמטכ"ל כוכבי: "אסור לאפשר חזרה להסכם הגרעין עם איראן"
הרמטכ"ל כוכבי, צילום: פלאש 90

הרמטכ”ל, רב אלוף אביב כוכבי נאם הערב (ג') בכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי והתייחס בין היתר לאיומים על מדינת ישראל, בעיקר מצפון: "האויב בחר למקם את עצמו במרחב העירוני, הוא בחר למקם את אמצעי הלחימה, לרבות הטילים והרקטות במרחב העירוני. הוא מכוון על עפולה, על מטולה, ועל גוש דן - אלפי טילים ורקטות בהיקף חסר תקדים".

"תקיפת משגר טילים בודד, בתוך או בצמוד לבית מאוכלס, תמנע פגיעה בבית דירות בישראל וכך תמנע פגיעה בעשרות אנשים" המשיך כוכבי, ואמר כי, "חובתנו לתקוף את המשגר הזה, חובתנו לתקוף גם את עשרות ומאות המשגרים הפרוסים בשטח".

"זו הזדמנות וחובה מבחינתי להזכיר לאזרחי מדינת ישראל בצורה הכי ברורה שביום פקודה, במלחמה יפלו כאן הרבה מאוד טילים ורקטות וזה לא יהיה פשוט", הבהיר הרמטכ"ל, "אל מול האיום הזה אנחנו נעמיד תקיפה נרחבת ביותר, שתכלול את תקיפת הטילים הרקטות והאמל״ח בין אם בשטח פתוח ובין אם בצמוד או בתוך בניינים".

כוכבי המשיך להתייחס גם להסכם הגרעין, שישנה סבירות גבוהה שהנשיא האמריקאי החדש, ג'ו ביידן יחזור אליה: "אם הסכם הגרעין מ-2015 היה מתממש, בסופו של דבר איראן הייתה יכולה להתקדם להשיג לעצמה פצצה, מכיוון שההסכם לא כלל הגבלות שימנעו את זה בסופו. כל דבר שדומה להסכם נוכחי או להסכם משופר הוא דבר רע - שאסור לאפשר אותו".

"אני מבקש להבהיר את עמדתי - חזרה להסכם הגרעין מ-2015 ואפילו אם יושג הסכם משופר הוא יהיה הסכם רע ברובד האופרטיבי והאסטרטגי, ולכן אסור לאפשר הסכם כזה". 

"הנחתי את צה"ל להכין מספר תוכניות אופרטיביות בנוסף לתוכניות שקיימות, ואנחנו שוקדים על התוכניות האלה, ונפתח אותן במעלה השנה הקרובה. מי שיחליט על הפעלתן - הוא כמובן הדרג המדיני, אבל התוכניות צריכות להיות על השולחן, מתורגלות ומוכנות לפעולה", סיכם כוכבי.