בעלי דם מסוג O? במד"א מחפשים אתכם

בשל מחסור חמור בדם, במגן דוד אדום קוראים לבעלי דם מסוג O, לבוא לתרום דם בתחנות השונות. המחסור נגרם בשל אי הזמינות של התחנות לתרומות דם, והחשש של אנשים להידבק בקורונה במקומות אלה

ישי אלמקייס, חדשות כיפה 25/01/21 10:19 יב בשבט התשפא

בעלי דם מסוג O? במד"א מחפשים אתכם
בואו לתרום! תרומת דם., צילום: Yossi Aloni/Flash90

שירותי הדם של מגן דוד אדום, יצאו הבוקר (ב') בקריאה לציבור הרחב ובמיוחד לבעלי דם מסוג O לבוא ולתרום דם, זאת בשל ירידה במלאי הדם בישראל. המחסור נגרם בין השאר בגלל הירידה בזמינות האתרים בהם ניתן לבצע התרמות בתקופת הקורונה, ובמיוחד בימי הסגר. 

במד"א מציינים כי לדם אין תחליף, וכל מנת דם יכולה לסייע לשלושה חולים או פצועים שזקוקים לתרומה. בעקבות הקושי המשמעותי לגייס את כמות הדם הנדרשת והירידה במלאי הדם עלולים להיגרם קשיים באספקת הדם לבתי החולים שיכולים להביא לפגיעה של ממש בפעילות הרפואה השוטפת ולדחיית ניתוחים.

סמנכ"ל שירותי הדם במד"א, פרופ' אילת שנער פנתה לציבור: "החולים והפצועים זקוקים למנות דם לטיפולים מצילי חיים ועל מנת לשמר את מלאי הדם הנדרש אנחנו זקוקים בכל יום לפחות ל-1,000 תורמים. אנחנו מבקשים מכל מי שיכול לבוא להגיע לאחת מנקודות ההתרמה של מד"א ולתרום דם להצלת חיים"

המחסור קיים בעיקר במנות דם מסוג O, ובמד"א פונים לציבור לבוא לתרום, כל מי שחשים בטוב, עומדים במדדי משרד הבריאות לתרומת דם, וכן מי שחלפו לפחות 28 יום מחשיפה לחולה קורונה מאומת או ממועד ההחלמה מהנגיף. לפני הגעה למקום ההתרמה רצוי להתעדכן מראש מכיוון שעלולים לחול שינויים במקומות ההתרמה ובמועדי התרמות הדם.

מנכ"ל מד"א, אלי בין הוסיף כי, "בתקופה זו אנו עדים לירידה בכמויות מנות הדם שמותרמות על ידי שירותי הדם של מד"א. על מנת שנוכל להמשיך ולסייע בהצלת חיים ולהעניק לכל אחד את הטיפול הראוי לו והסיוע שלו הוא נזקק, אני קורא לציבור להגיע לנקודות ההתרמה בהן נערכות ההתרמות ולתרום דם".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר