התיק נגד חוקרי השב"כ שנחשדו שפגעו ברוצח רנה שנרב במהלך חקירה - ייגנז

היועמ"ש מנדבליט הורה לגנוז את התיק נגד חוקרי השב"כ שנחשדו כי פגעו, במהלך החקירה, ברוצח רנה שנרב הי"ד, "בהיעדר תשתית להוכחת ביצוע עבירה". עם זאת מנדלבליט "הנחה לפעול להפקת הלקחים הנדרשים"

יהונתן קליין, חדשות כיפה 24/01/21 09:00 יא בשבט התשפא

התיק נגד חוקרי השב"כ שנחשדו שפגעו ברוצח רנה שנרב במהלך חקירה - ייגנז
חקירה (אילוסטרציה), צילום: shutterstock

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, החליט הבוקר (א') לגנוז את תיק החקירה שנפתח נגד מספר חוקרי שירות הביטחון הכללי, בחשד שפגעו בסאמר ערביד, המחבל הנאשם ברצח רנה שנרב הי"ד, במהלך חקירתו.

רוצח רנה שנרב אושפז בבית החולים: "לא חש בטוב"

כזכור, בעקבות הידרדרות קשה במצבו הבריאותי של הרוצח, בעטייה אף התאשפז, בעת שהיה נתון בחקירת שירות הביטחון הכללי, ולאחר שגם הוגשו תלונות ביחס לכך, נפתחה חקירה פלילית לבדיקת הדברים.

במסגרת החקירה נחקרו באזהרה מספר חוקרי שב"כ בחשד לשימוש בכוח שלא כדין, נגבו הודעות מעדים, נתפסו מסמכים והתקבלו חוות דעת מהמכון לרפואה משפטית. החקירה נוהלה ע"י המחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה (מח"ש).

בהודעת היועמ"ש נאמר כי "לאחר בחינת חומר הראיות, בהתאם להמלצת צוות החקירה וחוות דעת כלל הגורמים בפרקליטות המדינה אשר ליוו את הטיפול בחקירה, החליט היועץ המשפטי לממשלה לגנוז את תיק החקירה בהיעדר תשתית להוכחת ביצוע עבירה. עם מתן ההחלטה, הנחה היועץ המשפטי לממשלה לפעול להפקת הלקחים הנדרשים".

בנוסף נאמר בהודעה כי צו איסור הפרסום בפרשה עדיין בתוקף: "עם תחילת החקירה הוצא צו איסור פרסום על עצם קיומה ועל כל פרטיה, מטעמים של ביטחון המדינה. לבקשת המחלקה לחקירות שוטרים צומצם הצו כעת, אך עדיין חל איסור פרסום על פרטי החקירה".

בשב"כ בירכו על החלטת היועמ"ש. בהודעה מטעם הארגון נמסר כי השב"כ שיתף פעולה עם החקירה באופן מלא וכי "המידע שהתקבל בחקירתו של המחבל סאמר ערביד, רוצחה של רנה שנרב ז"ל, הביא לאיתור אמצעי לחימה רבים ולסיכולם של פיגועים נוספים שתוכננו על ידי ארגון הטרור החזית העממית".

ראש השב"כ, נדב ארגמן, אמר כי הוא "מגבה את חוקרי השב"כ אשר ביצעו משימתם במקצועיות, בממלכתיות ועל פי חוק, ובפעולתם הצילו חייהם של ישראלים רבים".

מהוועד הציבורי נגד עינויים בישראל נמסר בתגובה: "החלטת היועמ"ש היא שערורייתית, ואינה מתיישבת עם העובדות ועם מבחן ההיגיון. סאמר ערביד נעצר כשהוא בריא לחלוטין, ולאחר חקירה, שאף השב"כ מודה שנעשה בה שימוש באמצעים פיזיים, הגיע לסף מוות ונזקק לטיפול רפואי אינטנסיבי להצלת חייו.

"על פי פרסומים בתקשורת, בבית החולים התגלה שערביד סבל משברים מרובים בצלעות ומכשל כלייתי חריף - סימנים המעידים על שימוש בעינויים. בהחלטה לסגור את התיק, היועמ"ש נתן הכשר לשימוש בעינויים במדינת ישראל, והעניק חסינות לחוקרי השב"כ מפני העמדה לדין, אפילו כשמעשיהם כמעט והביאו למותו של אדם".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר