נתניהו נפגש עם אביב גפן: 70 מיליון ש"ח יועברו לתרבות

ראש הממשלה ושרי האוצר והתרבות נפגשו עם הזמר אביב גפן, שהוביל את מאבק האמנים בחודשים האחרונים, והצהירו על מתווה סיוע לתחום התרבות בגובה של 70 מיליון ש"ח

יהונתן קליין, חדשות כיפה 14/01/21 20:17 א בשבט התשפא

נתניהו נפגש עם אביב גפן: 70 מיליון ש"ח יועברו לתרבות
נתניהו עם גפן והשר כ"ץ, צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש היום (ה') עם הזמר והיוצר אביב גפן כנציג האמנים וסיכמו על מתווה סיוע לתחום התרבות בגובה של 70 מיליון ש״ח. בפגישה השתתפו גם שר האוצר ישראל כ״ץ ושר התרבות חילי טרופר.

"מיליון מובטלים הפכו ביום אחד לקבצנים"

על פי המתווה תוקם קרן רשויות מקומיות לעידוד מופעים ביישובים השונים, בגובה של 40 מיליון ש"ח, בנוסף ל-24 מיליון ש"ח שנותרו מהמסגרת התקציבית של הקרן משנת 2020. בנוסף, תוקם קרן סיוע לאמנים במצוקה בגובה של 6 מיליון ש"ח. הקרן תהיה משותפת לקרן יהושע רבינוביץ׳ לאומנויות ומפעל הפיס.

נתניהו אמר כי "זהו יום בשורה לעולם התרבות והאמנות בישראל. לפני כמה ימים הגיע אליי אביב, רציתי לשמוע על עולם האומנות. יצאנו החוצה, ישבנו בחוץ, והוא אמר לי: 'תשמע, מוכרחים לעזור ולהחזיר לחיים גם את עולם התרבות׳. אמנים ותיקים סובלים ואמנים בכלל, קשה להם להופיע'. 

"בעזרת שר האוצר ושר התרבות מצאנו פתרון, והפתרון שאנחנו מביאים היום הוא 70 מיליון שקלים להופעות שיועברו דרך הרשויות שיהיו מחויבות לתת את זה להופעות. זה מסובסד. זה יביא וימלא את האולמות. בתוכם, 6 מיליון שקלים לאמנים הוותיקים, באמת, חלק מהם סובל סבל גדול מאוד. זה מפיח חיים, וזה יהיה בעוד כמה שבועות. עולם התרבות שהוא מהעולמות הסגורים יהיה הראשון שיהנה מהתוכנית הדרכון הירוק. מעכשיו צריך להגיד: "אנחנו דור מחוסן'".

אביב גפן הודה לנתניהו ולשרים ואמר כי "לשמחתי מצאתי כאן אוזניים קשובות מאוד ופתרון מאוד מיידי שנעשה תוך כמה ימים, אחרי שישבנו כאן שעות על גבי שעות. הוסכם להעביר לרשויות 70 מיליון ש"ח להופעות שיהיו חייבים לממש, זה כסף שיחוייב דיווח. כך שכל הצוותים והאמנים יופיעו וזה יעזור. כמובן עוד 6 מיליון ש"ח לאמנים במצוקה, אמנים מבוגרים.

"עם כל העצב של הקורונה אני חייב לומר שאני מאוד שמח כמו כל ישראלי שיש חיסונים. הרבה אומרים לי, מה אתה אומר על המצב, וזה נכון שחלק מהאמנים בעולם תוגמלו הרבה יותר מהר עם יותר כסף מה שיצר הרבה זעם ברחוב. אבל חשוב לומר למען ההגינות, שישראל הולכת להיות המקום הראשון שאמנים יופיעו והקהל יוכל לבוא לראות הופעות, בניגוד לשאר אירופה שיהיו סגורים לפחות עד יולי-אוגוסט. 
אז אני גאה מאוד בישראל שאיחדנו כוחות גם אם אנחנו חלוקי דעות, אבל אנחנו מביאים את התרבות שוב לישראל וזו בשורה ענקית בעיניי וישראל תהיה הראשונה לפתוח הופעות וזה לא מעט".

שר התרבות חילי טרופר אמר במפגש כי "עולם התרבות חוזר לחיים. סיכמנו כעת על תמיכה של עשרות מיליוני שקלים שיזרימו חמצן, יעברו לרשויות המקומיות וישמשו למופעים ולהצגות. בנוסף, יהיו 6 מלש"ח לאמנים מבוגרים במצוקה שיש לנו מחויבות ערכית כלפיהם. לאחר הבשורה של סיכום משרד הבריאות וראש הממשלה שהתרבות תהיה הראשונה לחזור.
סוף סוף יש תקווה ואופק קרוב,  אנחנו מאוד מקווים שכבר בתקופה הקרובה המופעים והתרבות תחזור. חשוב לי להגיד לאמנים וליוצרים הישראלים אתם חשובים לנו, יש לנו מחויבות עמוקה כלפיכם ואנחנו מחכים לרגע שתחזרו". 

חגי לובר, מנהל תיאטרון אספקלריא, הגיב: "אחרי תקופה מדממת, ונזק בלתי הפיך אולי אולי אנחנו יכולים לראות אור חלש. אנחנו שבענו הבטחות מהממשלה הזו, עכשיו אנחנו רוצים לראות מעשים. חודשים ארוכים ביקשנו רק דבר אחד - מתווה לפתיחת עולם התרבות, ביקשנו לוח זמנים, ביקשנו יחס. לא קיבלנו לא יחס ולא מתווה. שכחו אותנו מאחור. 
אבל, אנחנו אופטימים, יש קהל עצום של שוחרי תרבות שרוצים להגיע עוד הערב ולראות את הצגות התיאטרון. ברגע שעולם התרבות ייפתח אנחנו נהיה שם בשבילם, וגם בשבילנו, כי נמאס לנו לשבת, אנחנו רוצים להרגיש את הבמה ואת הקהל, את החיים שלנו".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר