מינוי של אפי איתם ליו"ר 'יד ושם' אושר בוועדה מקצועית, ויעלה לממשלה בקרוב

הוועדה למינוים בכירים בתאגידים של רשות החברות אישרה את מינויו של השר ויו"ר המפד"ל לשעבר ליו"ר 'יד ושם', על אף המחאה הציבורית נגד המינוי, והוא צפוי להגיע לאישור הממשלה בקרוב

חדשות כיפה 17/11/20 19:24 א בכסלו התשפא

מינוי של אפי איתם ליו"ר 'יד ושם' אושר בוועדה מקצועית, ויעלה לממשלה בקרוב
אפי איתם, צילום: פלאש 90

המינוי של אפי איתם לתפקיד יו"ר ארגון 'יד ושם' מתקרב. על פי דיווח ב'מעריב', המינוי של איתם אושר הערב (ג') בוועדה למינוים בכירים בתאגידים של רשות החברות (ועדת גלאור), ויעלה בתקופה הקרובה לאישור ממשלת ישראל.

כזכור, הרצון של השר זאב אלקין - שזכה לתמיכת ראש הממשלה נתניהו - למנות את איתם ליו"ר 'יד ושם' עורר סערה ומחאה ציבורית. יו"ר האופוזיציה לפיד פנה במכתב לנתניהו וקרא לו להימנע מהמינוי, מכיוון שבתקופת כהונתו של איתם כמח"ט גבעתי בתחילת שנות ה-90, התנהלו שני משפטים נגד לוחמי החטיבה באשמת התעללות בפלסטינים. בנוסף, עלו טענות נגד איתם כי הוא עצמו הכה פלסטינים. ראוי לציין כי איתם לא הועמד לדין אך ננזף בידי הרמטכ"ל.


(אפי איתם, באדיבות תנועת 'חזון')

בתגובה לדבריו של לפיד טען ח"כ בצלאל סמוטריץ' כי לפיד מונע משנאת דתיים: "לפיד חוזר לשנאת הדתיים שלו ופוסל את אפי איתם". לפיד השיב כי לא הזכיר את העובדה שאיתם חובש כיפה.

לפיד לא היה היחיד שהתנגד למינוי. גורם בכיר במערכת הפוליטית צוטט לאחר הפרסום על מועמדותו של איתם ב-ynet, והעביר ביקורת נוקבת על בחירת נתניהו באיתם: "ראש הממשלה מכניס את יד ושם לקמפיין הבחירות שהוא מנהל". הגורם הוסיף: "זה שימוש ציני ומכוער של נתניהו באחד המוסדות הממלכתיים והקדושים בישראל. יד ושם הוא קונצנזוס, לא סניף של הליכוד".

"תמיד בחרו לעמוד בראש המוסד החשוב הזה דמות ממלכתית. נתניהו מצפצף על כל הנורמות גם במקום שהוא סמל עבור העם היהודי כולו, רק כדי לקרוץ לציונות הדתית ולגרוף שם רווח פוליטי אישי. מדובר בצעד נמוך ולא מכובד אפילו בשבילו", הוסיף הגורם. 

בנוסף, קבוצה של 160 פרופסורים ואנשי אקדמיה, רובם חוקרי שואה, חתמו על עצומה נגד המינוי. ההיסטוריונית האמריקאית פרופסור דבורה ליפשטדט, מחותמי העצומה, אמרה כי המינוי של איתם הוא "שערורייה" ו"טעות קולוסאלית". על פי העצומה, "המשימה של 'יד ושם' היא לעודד את החברה האזרחית להתבונן באופן פעיל, לערב ולהתערב בכל מקום בו גזענות ושנאה מאיימות על קבוצות וקהילות דתיות, אתניות או אחרות - נמצאת כעת בסכנה".

מוזיאון יד ושם

מוזיאון יד ושםצילום: פלאש 90

גם הערב תקף לפיד את מינויו הצפוי של איתם. יו"ר האופוזיציה אמר כי "ההתנגדות שלי למינויו של אפי איתם נובעת בעיקר מעברו, מהתבטאויותיו, מהנזיפות שקיבל ממפקדיו, מכך שזה ישחק לידי אותם אנטישמים מה-BDS שדברה ליפשטדט ורבים אחרים – כולל אותי – מקדישים זמן ומאמץ כדי להיאבק בעמדותיהם הנלוזות".

לדברי לפיד, "במדינת ישראל יש אנשים רבים – חובשי כיפה ושאינם חובשי כיפה – שמתאימים להוביל את יד ושם לעולם ולמציאות שבה כבר אין בינינו ניצולי שואה חיים שיכולים לספר את סיפורם. אני הצעתי לתפקיד את עדי אלטשולר, מקימת "זכרון בסלון", אחד ממפעלי ההנצחה המפעימים שנוסדו אי פעם. הממשלה זכאית כמובן להעמיד דמויות משלה. אין שום סיבה למנות לתפקיד אדם שיהפוך גם את הקונצנזוס האחרון בחיינו לשנוי במחלוקת. לא חסרות לנו מריבות. למען השם, בואו לא נהפוך את "יד ושם" לאחת מהן".

 

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר