סגור

רוני נומה: "התחלואה בישיבות הציונות הדתית דומה לתחלואה בישיבות החרדיות"

ממונה הקורונה במגזר החרדי, רוני נומה, התייחס בתדרוך עיתונאים לתחלואת הקורונה במגזר החרדי ובישיבות, אך סיפק נתונים גם על המצב בישיבות הציונות הדתית: "מתוך 100 ישיבות בציונות הדתית, ישנן 18 ישיבות שנסגרו בשל הקורונה"

חדשות כיפה
יג בתשרי התשפא
,
01 באוקטובר, 2020 16:46

צילום: Gershon Elinson/Flash90

ממונה הקורונה במגזר החרדי, אלוף (במיל') רוני נומה, התייחס היום (ה') בתדרוך עיתונאים, למספר נושאים, ומטבע הדברים עיקר דבריו נגעו במגזר החרדי. נומה פתח וסקר את מצב תחלואת נגיף הקורונה במגזר החרדי: "מאומתים בציבור החרדי נכון להיום, יש מעל 21,194. מדובר בנתון המתייחס לכלל המגזר החרדי בכל הארץ, מקצה לקצה".

"החלק היחסי של החולים במצב קשה, המונשמים והמתים במגזר החרדי היה נמוך מהממוצע הארצי. בגלל שיש עכשיו עליה בתחלואה אצל החרדים - זה נצמד למגזר הכללי". עוד אמר נומה, "ישנה עליה בקרב החולים מעל גיל 65, יותר מפי שניים. האם זה קשור לראש השנה או ארוחות משפחתיות? זו עובדה".

הממונה גמזו: "40% מהמאומתים בימים האחרונים הם מהמגזר החרדי"

נומה התייחס בדבריו, לדברים שאמר מוקדם יותר פרופסור רוני גמזו: "בשלושת הימים האחרונים היה ריכוז מאמץ של  בדיקות אצל החרדים מכיוון שלא ניתן היה לבדוק בשישי, שבת ויום כיפור. פועל יוצא מזה שבבדיקות האחרונות 40% מהמאומתים הם חרדים".

"אנחנו מצפים ממנהיגי הציבור לממש את רוח הסגר ולממש את ההנחיות", אמר נומה בהקשר לחג הסוכות. "אנשים צריכים לקחת אחריות. אנחנו פועלים לכך ומסבירים, לא כולם מזלזלים ומצפצפים. שאנשים לא יתפללו בבתי הכנסת, שלא יהיו טישים ויעטו מסכות. אני קורא למשטרה: במקומות שצריך - שתהיה יותר אכיפה".

על המלוניות אמר נומה: "אנחנו רוצים להוציא משפחות מעורבות מהקהילה. תפיסת העולם הזו הייתה עם היענות מצוינת של כלל הגופים, פיקוד העורף ומשרד הביטחון. צריך להבין, בסוף ישנה מגבלה, ואנחנו במקום שבו הביקוש גדול יותר מההיצע שיש לנו עם המלוניות, ולכן יש לנו מאות משפחות שממתינות לפינוי, וכנראה שהם לא יתפנו בימים הקרובים בשל סדרי עדיפויות".

לשאלה האם ישנה הדבקה מכוונת כדי להגיע למלוניות, השיב נומה: "צריך להוקיע ולגנות את אלו שנכנסים למלוניות שלא לצורך באמצעות הדבקות מכוונות. אנחנו לא יודעים מה ההיקף של ההדבקות המכוונות. זה דבר פגום מאוד, זו סכנה בריאותית וזו פגיעה בקהילה של אותם אנשים".

נומה אינו יודע מתי יפתחו שוב הישיבות והוא אינו מאמין כי זה יקרה כבר בראש חודש חשוון: "הישיבות הן בתוך מודל הפנימיות של משרד החינוך וכל החלטה היא נגזרת מהמודל. ההחלטה אם לפתוח את הישיבות, קשורה למערכת החינוך הארצית בגילאי 10 ומעלה. הדבר השני קשור לרמת התחלואה".

בסוף דבריו התייחס נומה גם למצב התחלואה בישיבות הציונות הדתית: "מתוך 100 ישיבות בציונות הדתית, ישנן 18 ישיבות שנסגרו. מדובר בכ-1,000 תלמידים מתוך 12,000. גם שם יש תחלואה, גם שם יש פספוסים, כולנו בני אדם ובני אנוש, ולכן יש תופעות שקורות בכל מקום". 

01.10.2020

1. רק אני שם לב לפערים בין הכותרת, כותרת המשנה והכתבה עצמה? (קורא)

דווח על תגובה לא ראויה
01.10.2020

2. ניתוח שגוי במתכוון ? (משה)

האם כך מבצכים ניתוח תחלואה ?
אם בישיבות הציוניות לא לקחו סיכונים וסגרו ישיבות לחלוטין, זה מעיד על רמת תחלואה ?
כל אחד עושה עם הנתונים מה שבא לו !!
מה זה הניתוח של כמות ישיבות סגורות מול כמות פתוחות באחוזים ?
לא פלא שאם כך מתנהג אלוף והכתבים שמדבררים אותו, אין פלא שהפירות הבאושים בישיבות החרדיות מרשים לעצמם לעשות מה שבא להם.
זו הדוגמא של אמינות הדיווח והצגת נתוני אמת ?

דווח על תגובה לא ראויה
01.10.2020

3. מלבד אי הדיוק בעובדות, גם טעות בחישוב (דני)

לדבריו בישיבות הציוניות 1000 מתוך 12000 דהיינו 1:12 בישיבות החרדיות 5000 מתוך 30000 דהיינו 1:6.
לטענת איגוד ישיבות ההסדר והישיבות הגבוהות בישיבות הציוניות יש רק 400 חולים, אז הנתונים שונים בהרבה.

דווח על תגובה לא ראויה
02.10.2020

4. למגיב מספר 2 (אברהם)

זה נכון שהנתונים לא אותו דבר, אבל אני חושב שמה שהאלוף ניסה לעשות, ובזה אני חושב שהוא צודק, שלא לצור אווירת עליהום על הציבור החרדי. אני חושב שכל ציבור/מגזר שהיה סופג מתקפה ציבורית כזו, מתקשה היה לקבל את הביקורת והיה מגיב בהתקפה נגדית ולכן אני חושב שאפשר למחול לאלוף על הניסיון ליפות קצת את המציאות, במיוחד כאשר הוא שילב את זה עם אמירה על הצורך באכיפה מוגברת איפה שצריך.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

ועדת החוקה, הערב צילום: דוברות הכנסת

תקנות הסגר אושרו: הפגנות יוגבלו - ואיתן העסקים הקטנים

קרא עוד