סגור

הדסה: חולי קורונה עברו טיפול ניסיוני ראשון מסוגו בעולם - והחלימו

התרופה, המבוססת על תאים אנושיים שנתרמים מאנשים בריאים, פותחה בהדסה, וכיום היא הניסוי הקליני הראשון בעולם בחולי קורונה. מנכ"ל הדסה: "שמחים שתרופה שפותחה בין כותלי בית החולים שלנו מראה פוטנציאל טיפולי בחולים אלו"

חדשות כיפה
יב בתשרי התשפא
,
30 בספטמבר, 2020 22:10
בדיקה לגילוי קורונה בהדסה

בדיקה לגילוי קורונה בהדסהצילום: יוסי זמיר, פלאש 90

היום (ד') שוחרר לביתו, החולה החמישי מבין חמשת החולים הקשים והקריטיים, שקיבל טיפול חדשני במסגרת ניסוי קליני ראשון בעולם, בטיפול בתאים אנושיים הנלקחים מתורם בריא. חמשת חולי נגיף הקורונה, שלושה מהם במצב קשה ושניים במצב קריטי, טופלו בבית החולים הדסה עין כרם תחת ניסוי קליני בתרופה חדשנית, אלוסטרה, שפותחה בהדסה בשיתוף עם חברת הביוטכנולוגיה אנלייבקס תרפיוטיקס. כל חמשת החולים שוחררו בריאים מבית החולים לאחר הטיפול, בממוצע חמישה-שישה ימים לאחר קבלת התרופה, וכולם היו שליליים לנגיף ביום השחרור.

"אלוסטרה" פותחה על בסיס מחקריו של פרופסור דרור מבורך, מנהל מחלקה פנימית ומחלקת קורונה בהדסה, וכבר נוסתה בהצלחה בעבר בעשרה חולי ספסיס (אלח דם), הנחשבת למחלה קשה שכיום אין לה תרופה.

"אלוסטרה מיועדת לטיפול במגוון רחב של מקרים שבהם יש פעילות יתר של מערכת החיסון, מה שמוביל לעלייה בהפרשות של חלבונים על ידי תאים של מערכת החיסון - הנקראים ציטוקינים וגורמים לסערה ציטוקינית", הסביר פרופסור מבורך.

עוד הוא אמר, כי "פעילותה מתבצעת על ידי טיפול בתאים שנלקחים מתורם בריא והינדוסם במעבדה באופן שירסנו עם הזרקתם לגוף החולה את הדלקת או סערת הציטוקנים הפוגעת מאוד בחולים".

הניסוי בחולי קורונה נערך תחת אישור ועדת הלסינקי של משרד הבריאות, והחוקר הראשי בניסוי היה פרופסור ואן הירדן, מנהל המחלקה לטיפול נמרץ בבית החולים הדסה עין כרם. מחברת אנלייבקס נמסר: "אנו שמחים שהחולים במצב קשה וקריטי החלימו בעקבות הטיפול באלוסטרה". 

מנכ"ל הדסה, פרופסור זאב רוטשטיין, אמר: "למרות המלחמה מסביב ולצד היערכות אינטנסיבית לקליטת המספרים ההולכים ועולים של החולים הקשים, ממשיכה הדסה לחדש ולהוביל את פריצות הדרך בטיפול בחולי הקורונה הללו ושמחים שתרופה שפותחה במחקר בין כותלי בית החולים שלנו אכן מראה פוטנציאל טיפולי בחולים אלו. אני תקווה שגם אלה שחייבים לעשות את שלהם בתחום התקציב והתזרים של המערכת האשפוזית במדינה, יתעוררו סוף סוף ויסייעו לנו לעזור לציבור בשעה זאת".

(לא מזלזלים בחיים של אחרים - שומרים על ההנחיות)

30.09.2020

1. חולים שטופלו בהדסה, שוחררו בריאים (ינקלה)

כמו במאות מקרים קודמים, מפיצים תוצאות חלקיות, ללא בקורות, ובעיקר - יש לשים לב למינוח " מאלו שקיבלו טיפול חדשני במסגרת ניסוי קליני " . היינו, כאמור, אין בניסוי בקורת המוכיחה יעילותו, העדיפה על ללא-טיפול (בקבוצה מקבילה בחומרת מחלה) אף לא מידע על אלה שטופלו ולא עזר להם. והגרוע מכל: לא נעשה בתנאי סמיות, ופה מהנסיון עובד אפקט פלסיבו (אצל החולים) והשפעות ידועות אצל המטפלים. בכל מקרה : נהדר להקפצת המנייה המדשדשת.

דווח על תגובה לא ראויה
01.10.2020

2. פייק ניוז בעולם ובארץ מתנהלים עשרות ניסויים קליניים עוד קשקוש מביתו החרב של רוטשטיין (רופאה)

אם יש לאדון מבורך תוצאות סבירות שיפרסם בעתונות מדעית. פייק ניוז

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

שוב בחירות? צילום: נעם רבקין פנטון, פלאש 90

סקר מנדטים: הפער בין הליכוד לימינה מצטמצם

קרא עוד