סגור

סמוטריץ': לסגור את בתי הכנסת - להתפלל בחוץ

יו"ר האיחוד הלאומי קורא לסגור את בתי הכנסת בשל מצב התחלואה החמור: "הציבור הדתי צריך להוביל ולא להיגרר. סוגרים את בתי הכנסת ומתפללים באוויר הפתוח". הרב דוד יוסף: "תפילה רק באוויר הפתוח או ביחיד"

חדשות כיפה
ה בתשרי התשפא
,
23 בספטמבר, 2020 13:34
ח"כ בצלאל סמוטריץ

ח"כ בצלאל סמוטריץ'צילום: יונתן סינדל/ פלאש 90

הסערה סביב סגירת בתי הכנסת בתפילות יום הכיפורים הולכת ומתעצמת. לקראת הדיון הצפוי היום בקבינט הקורונה, בו צפויים השרים לקבל החלטות על החמרות נוספות בסגר, שיכללו ככל הנראה הגבלות נוספות על בתי הכנסת ועל תפילות במקומות סגורים, קורא ח"כ בצלאל סמוטריץ' להקדים ולהכריז על סגירת בתי הכנסת.

בפוסט ארוך שפרסם בפייסבוק כתב סמוטריץ' בין היתר כי "מה שעד לפני כמה ימים היה בגדר איסור תורה של "בל תשחית" הופך בן רגע למצוות עשה של "תשביתו שאור מבתיכם". פשוט כי זה מה שהשם ציווה".

הקבינט ידון בהחמרת ההגבלות. על הפרק: הכרזת מצב חירום לאומי

לדברי סמוטריץ', את בתי הכנסת צריך לסגור לאלתר: "בימים האחרונים אני שואל את עצמי מה השם רוצה מאיתנו עכשיו. אני לא רב ולא מתיימר להחליף את הרבנים ולפסוק הלכה לרבים. כן נועצתי עם רבנים וכשליח ומנהיג ציבור אני מרגיש חייב לומר את אשר על ליבי: את בתי הכנסת צריך לסגור לאלתר ואת התפילות לקיים רק בחוץ ובמניינים קטנים. כן, גם ביום כיפור. בלי שום קשר או השוואה לציבור או התקהלות אחרת. פשוט כי זה מה שהשם ציווה.

"זה קשה וזה כואב. זר לא יבין עד כמה. אבל זה בדיוק המבחן של עובד השם באמת. פיקוח נפש דוחה כמעט את כל התורה כולה ואם קיום הציווי של "וחי בהם" דורש את סגירת בתי הכנסת זה מה שריבונו של עולם רוצה מאיתנו וכך הדרך לעבוד אותו עכשיו. זו עבודה קשה על המידות אבל זו בדיוק המשמעות של עבודת השם. אנחנו לא עובדים את עצמנו - את הרגש, ההרגלים, החוויות הרוחניות והרצונות הקדושים שלנו - אנחנו עובדים את השם, והדרך להתקרב אליו היא קודם כל לעשות את מה שהוא מצווה, גם אם זה אומר לפספס חוויה רוחנית אדירה של קרבת אלוקים בתפילות יום הכיפורים בבתי הכנסת.

"מתוך תחושת שליחות גדולה, ביראת כבוד, בהוד והדר, בחיל וברעדה, השנה צריך לסגור את בתי הכנסת ולהתפלל באוויר הפתוח. וזו קריאתי - מובילים את עם ישראל באמונה ובאחריות ומתפללים בחוץ. נעשה את זה בשמחה. כי את השם עובדים בשמחה. כך נעניק השנה ליום הקדוש והנורא נופך קדוש עוד יותר. 

תפילה בשטח פתוח בימי הקורונה. ארכיון

תפילה בשטח פתוח בימי הקורונה. ארכיוןצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"נכון, יש חלקים לא אחראיים ולא ממושמעים בציבור, שמתקהלים ומפגינים, וזה מקומם. אבל בזה אנחנו שונים מהם. אנו משכימים והם משכימים, אנו רצים והם רצים. אנא עבדא דקודשא בריך הוא ואין לנו את האופציה להקל ב"ונשמרתם מאד לנפשותיכם".

"בימים האחרונים הרבה אנשים אומרים לי שצריך להלחם על הערכים היהודיים של המדינה ואסור שרק הדתיים "ישלמו את המחיר". נכון. צריך להלחם על הערכים היהודיים של המדינה ולכן צריך להילחם על קדושת החיים. ערך יהודי גדול ונשגב. נרים אותו לראש התורן ונתפלל לה' תחת כיפת השמים, כנראה גם בקצרה כי צום וחם, תוך הקפדה מירבית על הוראות משרד הבריאות.

"ננצל את ההמציאות המורכבת שנקלענו אליה וננסה להפיק ממנה את המירב. נוציא את התפילות למניינים בכל פינת רחוב, נצא יחד בקריאה לרבבות רבבות אזרחי ישראל שלא רגילים להגיע לתפילות להצטרף ליוזמה. זה קרוב וקל. ממש מתחת לבית. אף אחד לא מרגיש אורח או זר. נוודא שכל אישה ואיש ירגישו טוב במניינים המתהווים, נשלב כוחות בין מנהגים ועדות ונתרכז בביחד של כל עם ישראל. בזה לבד ירבו זכויותינו ונהיה ראויים יותר לברכה וחתימה טובה.

"מי יודע, אולי גם המפגינים בבלפור יראו את האור הבוקע ממנייני הרחוב, לבבם יפתח והם יבינו את גודל השעה ויתפזרו אף הם למניינים תוך הקפדה על כללי הזהירות.
אבל גם אם לא, אנחנו עובדים אצל השם ולא אצלם. לא מפיהם אנו חיים ולא הם יקבעו לנו את כללי המותר והאסור. להם יש תורת מוות, לנו תורת חיים (כך סיפר לי עכשיו הרב יעקב אריאל שהרב הרצוג ענה לחלוצי משואות יצחק ששאלו האם לחלל שבת וחג בחפירת ביצורי הגנה במלחמת השחרור למרות שהקיבוצים הסוציאליסטים שובתים ב - 1 במאי גם מעבודות אלו)".

23.09.2020

1. כל הכבוד, סמוטריץ כתב מצויין (זה קידוש ה' )

דווח על תגובה לא ראויה
23.09.2020

2. ובנתיים (המעניש)

התפלגות אחוז הבדיקות החיוביות לנגיף הקורונה מלמד כי המצב בקרב הנבדקים החרדי גרוע פי כמה וכמה מאשר בציבור הכללי. על פי הנתונים במגזר הכללי 9.7% מאומתים אצל החרדים 26% (קורונה)

(מאתר KIKAR)

דווח על תגובה לא ראויה
11.10.2020

3. ישר כח סמוטריץ!!! (משה)

ככל שהזמן חולף אני לאט לאט מבין עד כמה סמוטריץ הוא רציני ולענין. אדם ירא שמים, פרויקטור מרמה ראשונה שאומר את האמת בלי לחשוש ואפילו השמאל מסכים שהוא פרלמנטר מדהים!! אשרינו שיש לנו כזה נציג!!!

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

"צריך עוד 4,000 מיטות" - מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי צילום: פלאש 90

מנכ"ל משרד הבריאות: לקראת החורף נצטרך 4,000 מיטות עם יכולות הנשמה

קרא עוד