סגור

השופט הנדל: "לא היועמ"ש מחליט בבית המשפט"

לאחר שמנדלבליט קבע כי החלטת הכנסת בעניין חסינות ח"כ כץ "חסרת תוקף", שופטי בג"ץ דנים בשאלה צריך לדחות את העתירות על הסף או יש צורך לקיים דיון בהן

חדשות כיפה
יד באלול התשפ
,
03 בספטמבר, 2020 13:48
חבר הכנסת חיים כץ

חבר הכנסת חיים כץ צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90

לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט שיגר לבג"ץ את חוות דעתו כי  יש לבטל את החסינות שהכנסת הקודמת נתנה לחבר הכנסת חיים כץ, השופטים התכנסו היום (ה') לדון האם צריך יש צורך לקיים דיון בעתירות  נגד החסינות ולא לדחות אותן על הסף. השופט הנדל הבהיר כי הודעתו של מנדלבליט על תמיכה בעותרים אינה משנה

בפתח הדיון, ביקש השופט הנדל לשמוע טיעונים נגד דחיית העתירה, "הועיל והעתירה תיאורטית, מאחר שהחלטת הכנסת לחסינות תקפה לכנסת ה-22, ואנחנו עכשיו בכנסת ה-23". עו"ד יובל יועז שמייצג את "משמר הדמוקרטיה הישראלית", אחת העותרות, אמר כי "באופן תאורטי, יכול היה היועמ"ש, אלא אם חל שינוי בנסיבות ולא חל למיטב הידוע לנו, לפנות לכנסת ה-23, בסמוך לאחר שהחלה לפעול בבקשה מחודשת או זהה להסרת חסינותו הדיונית של חבר הכנסת כץ".

הנדל ציין במהלך הדיון כי בג"ץ לא אמור לדון בעניינים תאורטיים. לאחר מכן, השופטת ענת ברון תהתה אם תפקיד בג"ץ הוא "לתת הכוונות או ביקורת שיפוטית? לא רק לתת הכוונות, אלא מבקשים מעין התערבות בשיקול הדעת שנתנו לחברי הכנסת".

נציגת הכנסת אמרה כי יש משמעות לדיון על אף שהוא תאורטי. "אנחנו סבורים שבהחלטה אין חריגה בסמכות, אבל כאשר בא היועמ"ש ואומר שההחלטה צריכה להתפוגג אז עצם העובדה שהיא נשארת בכנסת ה-23 יש לה משקל".

כזכור, היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הגיש לבג"ץ את תגובתו המקדמית לעתירות נגד החלטת הכנסת לקבוע כי לח"כ חיים כץ תהיה חסינות מפני הדין הפלילי, בהתאם לחוק חסינות חברי הכנסת. עמדת היועץ המשפטי לממשלה היא, כי המלצת ועדת הכנסת להעניק לח"כ כץ חסינות היא בטלה וחסרת תוקף, ולכל הפחות יש להורות על ביטולה, כיוון שהתקבלה בחוסר סמכות או בחריגה מסמכות, כמו גם תוך אי-סבירות קיצונית וחריגה משמעותית ממתחם שיקול הדעת של ועדת הכנסת, מתן משקל בלתי ראוי לשיקולים בלתי רלוונטיים ואי-מתן משקל ראוי לשיקולים רלוונטיים.

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

מותר לגעת? צילום: pixabay

סערת שמירת הנגיעה: הרב אבינר מגיב לרבנית פיוטרקובסקי

קרא עוד