סגור

רוצים לחזק את היהדות? תפסיקו להשניא אותה

"מדינת ישראל לא תהיה יהודית בלי העם היהודי. מלחמות דת אינן מגבירות יראת שמיים או שמירת תורה ומצוות אלא ההפך מכך" | אלעד קפלן צפה בסרטון החדש של 'חותם' והתעצבן

אלעד קפלן
יב באלול התשפ
,
01 בספטמבר, 2020 7:58
הסרטון של

הסרטון של 'חותם'צילום: צילום מסך

"מה מקפיץ אותך???" שואל סרטון התעמולה החרד"לי החדש של ארגון 'חותם'. במעין שעשועון טלוויזיוני, נשאלת דמות דתית מצוירת בשם "יוחאי כהן" אם רחוב הומה תנועה ביום שבת "מקפיצה" אותו או לא. "אף אחד לא רוצה לצאת בטעות קיצוני חשוך שעוסק בכפייה דתית", אומר לו המנחה בזלזול מופגן, כאשר ניכר שזה לא "מקפיץ אותו" דיו.

אז זהו, שמה שמקפיץ דתיים רבים זו דווקא כפייה דתית.

אדם דתי, שומר תורה ומצוות, חרד מהמחשבה שיתערבו באורחות חייו וימנעו ממנו לחיות על פי אמונתו. כל ניסיון כפייה מכיוון אחד עלול להיות מלווה בכפייה מכיוון אחר. תנועות למניעת כפייה דתית בישראל, וברחבי העולם מלאים באנשי דת שמבקשים לשמר את החירות הדתית של כלל האזרחים. אף על פי שהם מבקשים לחזק את שמירת השבת בחברה, אנשים דתיים אינם "קופצים" מכך שכבישים נותרים פתוחים – ואינם מבקשים לסגור את הכבישים לאלו שעושים בהם שימוש.

השבת חשובה מאוד לרוב העם היהודי, אך אין הסכמה על אופן שמירתה. הציפייה שכפייתה על חילונים תסייע במשהו מלבד ליבוי פירוד ופילוג היא נאיבית, לכל הפחות.

אילו אנשי 'חותם' היו מעוניינים באמת לצמצם את חילול השבת, הם היו חדלים מניסיונות הכפייה ופועלים לאמץ מתווה חברתי ברוח אמנת 'גביזון-מדן'. מתווה כזה יכול לחתור לצמצום התעסוקה והמסחר (שהולכים ומתרחבים בשנים האחרונות), לצד מתן אפשרות לפתיחת מוסדות בילוי ותרבות עם תחבורה ציבורית מוגבלת. בצורה זו יפעלו פחות עסקים, פחות אנשים יאלצו לעבוד, פחות ייסעו ברכבם ויותר אנשים ישמרו שבת בדרכם – ללא כפייה. מדינת ישראל תהיה יהודית יותר – וגם מלוכדת יותר.

הפנטזיות של ארגונים חרד"לים על הגברת הכפייה הדתית הן עצובות ומנותקות. מדינת ישראל לא תהיה יהודית בלי העם היהודי. מלחמות דת אינן מגבירות יראת שמיים או שמירת תורה ומצוות אלא ההפך מכך. ככל שיותר אנשים ירגישו שאלו שמדברים בשם היהדות דוחקים אותם החוצה, כך יהדותה של מדינת ישראל תיחלש.

בשנים האחרונות, היהדות הולכת ופורחת במדינת ישראל. זה קורה במקומות בהן יש בחירה ולא כפייה. הרצון לחזק את היהדות הוא מבורך, אך הוא אינו יכול להיעשות ללא הקשבה. ככל שארגונים חרד"לים ינסו ליצור זיהוי בין "יהדות" לבין פירוד ומחלוקת, הם עלולים להשניא אותה על הציבור. תהיה בכך פגיעה קשה בדרכה של תורה. ככל שנפעל למען יהדות שכל דרכיה דרכי נעם וכל נתיבותיה שלום, שמחוברת לעם ישראל, תהיה בכך ברכה גדולה.

עו"ד אלעד קפלן הוא מנהל ארגון 'עתים'

01.09.2020

1. גם התוויית תגיות כגון "חרד"לים" לא מוסיפה ליהדות ולאחדות בעם...השאלה היא מה העקרונות החשובים לך, מה הערכים שכואבים לך אם נפגעים (עיוות היהדות או וויתורים בהלכה לא מגבירים אותה. הנביאים נלחמ)

דווח על תגובה לא ראויה
01.09.2020

2. אז תקימו מחלקה לקירוב יהודים לשמירת שבת באהבה (הצעה)

בהצלחה.

דווח על תגובה לא ראויה
01.09.2020

3. כפייה? (משה)

איפה מצאת פה כפייה? מדובר על עניינים ציבוריים.
לשיטתך גם אמנת גביזון מידן יש בה כפייה
סתם שנאה שלך לחותם

דווח על תגובה לא ראויה
01.09.2020

4. אם ארגון כמו עיתים תוקפים, כנראה שחותם עשו משהו טוב (חיים)

דווח על תגובה לא ראויה
01.09.2020

5. אסור להוכיח אם הדבר יגביר שנאה, הקב"ה לא צריך "לסבול" ששונאים אותו ואת דתו (אפרים)

ובספר חסידים סימן תי"ג כתב דוקא איש את אחיו שלבו גס בו אבל אם היה איש אחר שאם יוכיחנו ישנאנו וינקום ממנו אין להוכיחו ע"כ (מגן אברהם, או"ח תרח סעיף ג). הקב"ה לא צריך "לסבול" ששונאים אותו ואת דתו בגלל שאתה מחוסר כישורים חינוכיים ורדיפת השלום "וכי איזו קשה, של דור הפלגה או של דור המבול? אילו לא פשטו יד בעיקר, ואילו פשטו יד בעיקר להלחם בו! ואילו נשטפו, ואילו לא אבדו מן העולם?! אלא, שדור המבול שהיו גזלנים היתה מריבה ביניהם, ואילו היו נוהגין אהבה וריעות, שנאמר: 'שפה אחת ודברים אחדים' (בראשית י״א,א). למדתה: ששנוי המחלוקת וגדול השלום" (רש"י, בראשית י"א,ט).

דווח על תגובה לא ראויה
01.09.2020

6. מה קשור כפייה? (דוד)

השאלה היא מה מקפיץ אותך ולא איך לכפות.
מה זה עושה קודם כל לך? האם מפריע לך שמחללים שבת או שאם זה תחת אמנת גביזון-מידן זה כבר בסדר לחלל שבת?

דווח על תגובה לא ראויה
01.09.2020

7. עיתים ונאמני תורה ועבודה (אביהו)

כשקוראים מה מפריע להם ומה חסר להם ויחסם להלכה -
רואים שהסרטונים משאירים חותמם , ובצדק
והבושה מאלה המכנים עצמם נאמני תורה ועבודה - התורה לא כל כך נמצאת שם באמצע, ועיתים זה לא עיתים לתורה אלא אנשים בעייתיים
רחמנא ליצלן מהם ומהמונם

דווח על תגובה לא ראויה
02.09.2020

8. לאלעד (עידן)

אצלכם בארגונים הליברלים יודעים לדבר יפה. בתכלס לא עשיתם, אינכם עושים וגם לא תעשו כלום ושום דבר למען השבת הציבורית מלבד לקשקש ולהתנגח במי שחושב אחרת מכם. אפס מעשים, ים של דיבורים.
חוץ מזה, הגישה שלכם חרדית, ואינה רואה קדושה במדינה, וממילא לא רואה קדושה בשמירת השבת הציבורית שלה.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

נפתלי בנט, תקף את נתניהו צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

בנט מגיב לנתניהו: "סגר הוא לא תמונת ניצחון, הוא תעודת כישלון"

קרא עוד