סגור

איך נערכים לתפילות הימים הנוראים בצל הקורונה?

ארגון בתי הכנסת מפרסם מתווה מסודר לקראת הימים הנוראים, ובו הצעות מעשיות להתארגנות למניינים בצל הקורונה, וכן הלכות מעשיות לתפילות: לא להעביר שופר מפה לפה, מותר לשתות מים לפני קידוש, קיצור הפיוטים ועוד

יהונתן קליין, חדשות כיפה
כח באב התשפ
,
18 באוגוסט, 2020 8:43
מניין רחוב בימי הקורונה

מניין רחוב בימי הקורונהצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הארגון העולמי של בתי הכנסת מפרסם היום (ג'), רגע לפני תחילתו של חודש אלול ולקראת הימים הנוראים, קריאה לכלל בתי הכנסת ומנייני התפילות המתקיימים במרחב הפתוח, להיערך לקראת הימים הנוראים בצל הקורונה באופן מיוחד.

כידוע, בצל התפרצות הקורונה וההבנה כי החיים בצל הנגיף ילוו אותנו עוד חודשים ארוכים במקרה הטוב, קראו גורמים שונים להתחיל להיערך לקראת תפילות הימים הנוראים מבחינה לוגיסטית - מציאת מקומות תפילה רבים למניינים מצומצמים, הגבלת המניינים הגדולים, הכשרת חזנים ובעלי תקיעה ועוד.

תפילות הימים הנוראים בצל הקורונה - הגיע הזמן להיערך

עיקרי המתווה שהציע ארגון בתי הכנסת, על פי הנחיות משרד הבריאות:

•    יש להתארגן להצללה רחבה ככל האפשר במרחב הפתוח על מנת לאפשר שמירת מרחק בין המתפללים. יש להכין מראש מקומות מסודרים לנשים.

ימים נוראים בצל הקורונה: כמה יעלה לכם מניין מוצל וממוזג בחצר?

אמירת הסליחות במניינים במרחב הפתוח תיעשה ללא הפרעה למנוחת השכנים במקום. על כן, יש להימנע מקיום סליחות בשעות הלילה המאוחרות או בשעות הבוקר המוקדמות, ויש להעדיף אמירה ביחיד או סמוך לתפילת מנחה.

•    תקיעת שופר - יש להקפיד שהשופר יהיה בידי בעל תוקע אחד ולא יועבר בין בעל תוקע אחד לחברו. אין לתקוע בשופר בסמוך לציבור המתפללים מחשש להדבקה טיפתית.

מבודדים, חולים, קבוצות סיכון, ומי שאינו משתתף בתפילה בציבור יוכלו לשמוע תקיעת שופר מבעל תוקע שיגיע לסביבת ביתם לאחר תיאום באמצעות אפליקציית Shofar2all.com (פותח ע"י כרמל 6000).


(תקיעת שופר)

בראש השנה יש להשתדל להתחיל מוקדם יותר את תפילת שחרית ולצמצם את אורכה כדוגמת וויתור על אמירת פיוטים בציבור, 'מי שברך' בקריאת התורה, וכיוצא בזה. זאת על מנת למנוע קירבה וחיכוך בין המתפללים לאורך זמן. בשעת הצורך אפשר לצאת ידי חובה בשמיעת 30 קולות שופר.

•    תפילה ארוכה במרחב הפתוח תוך עטיית מסיכות בימים חמים עלולה לגרום להתייבשות על כן מותר לשתות מים מבקבוק אישי אף לפני קידוש.

יו"ר הארגון העולמי של בתי הכנסת, דוד בן נאה, אמר כי: "תפילות הימים הנוראים מציבים השנה לגבאי בתי הכנסת וראשי הקהילות אתגרים שלא הכירו ולא התמודדו איתם מעולם. מחובתנו להיערך כבר כעת על מנת שהתפילות יתקיימו ע"פ כל הכללים ובזהירות הנדרשת על מנת שהתפילות בימים הללו לא יביאו חס ושלום להדבקה המונית בקרב המתפללים.
עם זאת, חשוב כי קדושת ורוממות הימים האלה תהיה כבכל שנה חלק מרכזי עבור כולנו ולשם כך עלינו להיערך באופן המיטבי ביותר".

מנהל הארגון העולמי של בתי הכנסת, הרב שמואל סלוטקי, הוסיף כי "אתגרי התפילה בתקופה זו, מאפשרים לנו לחדד ולהעצים את תחושת 'עבודת ה'' בכל מקום, בכל שעה ובכל צורה. גם אם מדובר בתנאים סביבתיים פחות נוחים, שעות לא שגרתיות, וקיצור הניגונים הרגילים בפינו שנים רבות.
השנה יותר מתמיד יתאפשר לצרף במאור פנים שכנים/ות ממרפסות וחצרות סמוכים, להדריכם, ולשתפם במהלך התפילה. כך נוכל כולנו יחד לבקש - 'אבינו מלכנו חננו ועננו כי אין בנו מעשים עשה עמנו צדקה וחסד והושיענו'".

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

רכב שפוצץ בלוד צילום: תיעוד מבצעי כבאות והצלה

ראש עיריית לוד מאיים: "נחסום את הכניסה לנתב"ג"

קרא עוד