סגור

הממשלה אישרה את מתווה החזרה ללימודים

שרי הממשלה אישרו את תכניתו של שר החינוך לחזרה ללימודים ב-1 בספטמבר, שגובשה עם משרדי החינוך והאוצר, בעלות של למעלה מארבעה מיליארד ש"ח

חדשות כיפה
יב באב התשפ
,
02 באוגוסט, 2020 14:18
אילוסטרציה

אילוסטרציהצילום: Hadas Parush/Flash 90

ממשלת ישראל אישרה הבוקר (א') את תוכניתו של שר החינוך יואב גלנט לפתיחת שנת הלימודים תשפ"א - "לומדים בביטחון" - אשר הוגשה בשיתוף עם שר האוצר ישראל כ"ץ ושר הבריאות יולי אדלשטיין.

גלנט הציג את מתווה החזרה ללימודים: מחצית מבתי הספר לא ערוכים ל-1.9

במסגרת האישור הממשלתי ובהתאם להמלצתם המשותפת של משרדי החינוך, האוצר והבריאות תוקצה תוספת תקציבית בסך 4.2 מיליארד שקלים לטובת הפעלת התוכנית לפתיחת שנת הלימודים תוך התמודדות עם נגיף הקורונה ורמת תחלואה גבוהה.

התכנית "לומדים בביטחון", שגובשה על ידי שר החינוך ואנשי המקצוע במשרד בשיתוף עם משרדי האוצר והבריאות, הנה תכנית ייחודית בקנה מידה עולמי, שתאפשר את הפעלת מערכת החינוך - מגני הילדים ועד לכיתות י"ב - החל מהאחד בספטמבר ועד לסיום שנת הלימודים תשפ"א.

התכנית שסוכמה, תאפשר את הפעלת מסגרות החינוך באופן זה למשך כל השנה, או עד לקבלת החלטה אחרת. בשל ההיערכות המורכבת הנדרשת לטובת פיצול לחצאי כיתות, לא ניתן יהיה לעבור ללימודים בחצאי כיתות בגני הילדים ובכיתות א'-ב', אשר יתחילו ויסיימו את הלימודים במתכונת שאושרה על ידי משרד הבריאות. 

עקרונות התכנית "לומדים בביטחון"

 1. שנת הלימודים תיפתח באחד בספטמבר בתרחיש מונע התפרצות.
 2. הלימודים יתקיימו בשילוב בין שתי שיטות עיקריות: למידה מרחוק באמצעים דיגיטליים ולמידה בתוך מוסדות החינוך בחצאי כיתות (עד 18 תלמידים בקבוצה). 
 3. לוח הזמנים הקצר מחייב תחילת יישום התכנית על ידי ראשי הרשויות, מנהלי מחוזות החינוך ומנהלי בתי הספר כבר בתחילת השבוע הבא כתנאי לפתיחת הלימודים באחד בספטמבר.
 4.  תחת ההנחיות הכלליות, יתאפשרו פתרונות דיפרנציאליים בין יישוב ליישוב, בין מוסדות חינוך שונים ובהתאם לצורכי המגזרים השונים – בכפוף לאישור משרד החינוך - כדי לאפשר לראשי הרשויות, למנהלי מחוזות החינוך ולמנהלי בתי הספר גמישות בניהול התכנית, והתאמתה לצרכים הייחודים של כל מוסד חינוכי.
 5. אוכלוסיות ייחודיות יקבלו מענה נקודתי להמשך קיום המסגרות, ללא תלות בשיטת ההפעלה הראשית. בהן: החינוך המיוחד, נוער בסיכון, כפרי נוער וכדומה.

שיטת הפעלת מערכת החינוך לשנת תשפ"א בשגרת קורונה

 1. גני הילדים – בהתאם להנחיות משרד הבריאות, כיתות הגן לא יפוצלו ויפעלו במתכונת מלאה כבשגרה. 
 2. כיתות א'-ב' – בהתאם להנחיות משרד הבריאות, הכיתות לא יפוצלו ויפעלו במתכונת מלאה כבשגרה.
 3. כיתות ג'-ד' – ילמדו במוסדות החינוך במתכונת מלאה, כשהם מחולקים לחצאי כיתות הכוללות עד 18 תלמידים בכיתה וישתמשו גם במרחבי הלימוד של כיתות ה'-ו'.
 4. כיתות ה'-ו' – ילמדו במתווה משולב הכולל למידה מרחוק ולמידה במוסדות החינוך (לפחות יומיים בשבוע) כשהם מחולקים לחצאי כיתות -עד 18 תלמידים בכיתה. יעשה מאמץ מרבי לאפשר לכיתות אלו ללמוד בכיתות לימוד יותר מ-2 ימים בשבוע, בין היתר באמצעות לימוד במרחבים ובמבנים סמוכים למוסד החינוכי. 
 5. כיתות ז'-י"ב – ילמדו במתווה משולב הכולל למידה מרחוק ולפחות 2 ימים בשבוע במוסדות החינוך, כשהם מחולקים לחצאי כיתות ועד 18 תלמידים בכיתה. 
 6. תוספות כח אדם - יגויסו בהליך מיוחד ומהיר לטובת פיצול כיתות ג'-ד' ותגבור כיתות ה'-ו'. כוח האדם יכלול מורים חדשים, הרחבת עבודתם של מורים מועסקים, עוזרי חינוך - כוח אדם לא מועסק במשק המתאים למשימה – וכן סטודנטים.

תתבצע הקפדה על כללי היגיינה בבתי הספר, שתכלול בין היתר, מיגון אישי משופר עבור עובדי ההוראה, ישיבה בשולחנות נפרדים במרחק שני מטרים זה מזה בקבוצות המונות עד 18 תלמידים, עטית מסכה בגילאים המתאימים, הקפדה על חיטוי ידיים וחיטוי כללי של מוסדות החינוך, גם מחוץ לכיתות הלימוד.

תקציב התכנית

התקציב ייתן מענה לארבעה צרכים מרכזיים: 

 1. תשתיות ללמידה מרחוק – לתקצוב מוסדות החינוך, לרכישת תכני הוראה, להדרכות לצוותי ההוראה ולציוד קצה לתלמידים. 
 2. כוח אדם – תוספת כח האדם תכלול את הנדרש לאור פיצול כיתות ג'-ד' לחצאי כיתות וכן את תגבור כח האדם עבור כיתות ה'-ו'. תוספות כח האדם יכלול מורים חדשים, הרחבת עבודתם של מורים מועסקים, עוזרי חינוך - כח אדם לא מועסק המתאים למשימה – וכן סטודנטים.
 3. מיגון והיגיינה - לתגבור מערך הניקיון במוסדות החינוך וכן להצבת עמדות היגיינה וחיטוי.
 4. תמיכה באוכלוסיות  מיוחדות – יינתנו מענים ממוקדים לאוכלוסיות מיוחדות (בהן: חינוך מיוחד, ילדים בסיכון, קשיים התנהגותיים ועוד).

לוחות הזמנים להפעלת התכנית

 1. אישור עקרוני של התקציב והקצאתו – באופן מידי.
 2. היערכות לפתיחת שנת הלימודים ע"י הרשויות המקומיות ובתי הספר בהכוונת ובהנחיית משרד החינוך – החל מהשבוע הבא (תחילת אוגוסט)
 3. פתיחת שנת הלימודים ב-01.09.20.

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

שופט העליון לשעבר, צבי טל ז"ל צילום: Miriam Alster/FLASH90

"כטל מאת ה'" | אליקים רובינשטיין מספיד את חברו השופט צבי טל ז"ל

קרא עוד