הרב אבינר: גם לבני 70 אסור לשבת בצורה מעורבת

בשו"ת סמס ענה הרב לשאלה האם מותר לשבת ולהעלות זכרונות עם חברים מהסניף מלפני 50 שנה כי מדובר באיסור חמור. הרב אמנון בזק: "פסיקה מעוררת תהיות"

חנן גרינווד, כיפה 07/06/15 09:27 כ בסיון התשעה

הרב אבינר: גם לבני 70 אסור לשבת בצורה מעורבת
shutterstock, צילום: shutterstock

על פעילות מעורבת חולקים לא מעט הרבנים, אך לרוב מדובר במקרה של נערים או צעירים, אך מתברר כי הרב שלמה אבינר סובר כי גם ישיבה מעורבת של אנשים בגיל הזהב אינו לגיטימי.

בעלון השבת עולם קטן נשאל הרב "השבט שלי מהסניף מלפני 50 שנה מארגן שבת נוסטלגיה מעורבת, כל אחד עם בן זוגו הנוכחי. אין זה לבילוי אלא להעלאת זכרונות. כולם יראי שמים. מותר?”.

תשובתו של הרב אבינר הייתה חד משמעית. “חלילה. זו מכבסת מילים לפעילות מעורבת. זה איסור חמור גם אם אלו יראי שמים. ולצערנו יש פעמים רבות פעילות המשך".

לא ברור מדוע הרב אבינר פסק כפי שפסק, מכיוון שעל פניו תמוה שאסור לאנשים בגילאים כאלו לשבת יחד על מנת להעלות זכרונות. פניותינו לרב אבינר לא נענו עד רגע פרסום הידיעה.

הרב אמנון בזק, מרבני הר עציון, הגיב על התשובה וכינה אותה תמוהה. "קביעתו של הרב אבינר שמפגש נוסטלגי של זוגות בגיל שבעים הוא "איסור מוחלט" בשל היותו פעילות מעורבת, מעוררת תהיות משלושה כיוונים", כתב הרב בזק בדף הפייסבוק שלו.

"מבחינה הלכתית”, מפרט הרב בזק, "קביעה זו מנוגדת לגישת הפוסקים ביחס לקביעת גדרי הצניעות בכל הדורות, שהייתה תוך חיבור מובהק למציאות. נסתפק כאן בציון דברי ה'לבוש', שלפני כחמש מאות שנה כבר כתב שאין איסור בישיבה מעורבת בשמחות - "משום דעכשיו מורגלות הנשים הרבה בין האנשים ואין כאן הרהורי עבירה כל כך", על אחת כמה וכמה שהדברים רלוונטיים במציאות החיים שלנו כיום, ובוודאי בסיטואציה המדוברת”.

"מבחינה עקרונית, בניגוד לתחומים אחרים שניתן לומר שהמחמיר תבוא עליו ברכה, החמרה בענייני צניעות יוצרת תחושה לא נעימה. יש משהו ממש לא צנוע בהסתכלות על מפגשים חברתיים כגון אלו כאירוע לא צנוע”.

"ומבחינה ציבורית, קשה להבין מה התועלת בהטחה בפני ציבור שלם הקורא את הדברים, שאורח החיים שלו הוא בגדר "איסור מוחלט". מפגשים כאלו יש כיום בכל שבת מחזור או שבת הורים של ישיבות, מדרשות ואולפנות, בהשתתפות ראשי ישיבות ורבנים, מבלי שאיש רואה בכך אירוע לא צנוע. מי שבכל זאת חש חוסר-נוחות ממפגש כזה יכול כמובן שלא להשתתף בו, אך נכון יהיה לנסח את הדברים בצורה קצת פחות החלטית, שגם מכבדת יותר גם את השקפת העולם הרווחת שעל פיה חיים רובם המוחלט של הקוראים”, סיכם הרב בזק.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר