בעקבות פניית הרבנות הראשית: רשת חנויות אופנה הסירה מכנסי שעטנז מהמדפים

הרבנות הראשית פנתה לרשת ספרינט עם ראיות לכך שברשת שווקו מכנסיים העשויים מאריג שעטנז, כשעל התווית מופיע הכיתוב 'ללא חשש שעטנז'. בעקבות הפנייה הורידו ברשת החנויות את המוצר מהמדפים

חדשות כיפה חנן גרינווד, כיפה 06/10/14 09:00 יב בתשרי התשעה

שעטנז במסווה. הרבנות הראשית לישראל פנתה אתמול (א') לרשת חנויות האופנה ספרינט עם ראיות לכך שברשת שווקו מכנסיים של חברת א.ג. אסף, העשויים מאריג שעטנז (צמר ופשתן), כאשר על התווית מופיע הכיתוב 'ללא חשש שעטנז' וכן נכתב כי המכנס עשוי מ-100% צמר. שעטנז הוא שילוב של צמר ופשתן, ולפי ההלכה אסור ללבוש בגדים המכילים שילוב זה.

בעקבות פניית הרבנות פעלו בספרינט להוריד מיידית את המוצר של א.ג אסף מהמדפים, וכן התחייבו לערוך בדיקה מדגמית בכלל מלאי החנות כדי למנוע שגיאות מצרכנים נוספים. ברשת הודו לרבנות הראשית על הפנייה.

הפרשה החלה כאשר לקוח שרכש בחנות את המכנסיים מהדגם שהוסר, שלח אותו למעבדת השעטנז של הרב גורביץ בירושלים, אשר מצאה כי מדובר באריג העשוי משעטנז. המעבדה דיווחה על הממצאים לרבנות הראשית לישראל ולאחר מכן, בהוראת הרב הראשי דוד לאו, נעשתה הבדיקה מול רשת ספרינט, אשר שיתפה פעולה באופן מלא.

ראש היחידה לאכיפת הונאה בכשרות, רפי יוחאי: "בדרך כלל כשאנחנו נתקלים בשעטנז, מדובר באריג צמר ובאריג פשתן, המחוברים יחדיו. המקרה הזה חריג בחומרתו משום שמדובר באריג המשלב את שני סוגי הפתילים בתוכו".

(צילום: הרבנות הראשית)

ברבנות מזהירים כיעל מנת להימנע מאיסור שעטנז, יש לוודא הימצאות תווית מטעם מעבדה מוכרת. בכל מקרה, אין לסמוך על תוויות "ללא חשש שעטנז", ללא ציון הגורם שביצע את הבדיקה. ברבנות הראשית מברכים על עליית המודעות לסוגיית השעטנז, ומבקשים מהציבור לפנות למעבדות לבדיקת כל חשש, ולדווח במקרה שמתגלה הכשלה של הציבור.

תגובת חברת א.ג. אסף: חברת א.ג. אסף היא חברה משפחתית בבעלות עושי מצוות המייצרת בגדים עבור הציבור הדתי והחרדי ומקפידה על כללי הכשרות קלה כחמורה ועל כך יעידו לקוחותינו. המקרה המדובר התגלה לפני כ-4 שנים וא.ג. אסף פעלה כבר לפני שנים והורידה את כל המכנסיים מהמדפים והשיבה את הכסף לקונים.