פורום חותם: אסור להעדיף תיירות מרפא על חשבון תושבי המדינה

על רקע הניסיונות לפתור את המשבר בהדסה, שעניינה בין היתר עבודת רופאים בשר"פ, מפרסם פורום חותם נייר עמדה תקיף הקובע "עדיפות קבלת חולים מחו"ל על חשבון תושבי המדינה אסורה ע"פ ההלכה"

חנן גרינווד, כיפה 15/05/14 14:48 טו באייר התשעד

פורום חותם: אסור להעדיף תיירות מרפא על חשבון תושבי המדינה
makelessnoise-cc-by, צילום: makelessnoise-cc-by

בעוד רופאי ועובדי הדסה הגיעו להסכם עם משרד האוצר לאחר 13 שעות של משא ומתן, והוחלט בין היתר כי חלק מההגבלות על שירותי הרפואה הפרטיים (שר"פ) יוסרו, כשבשר"פ לא יעשו פרוצדורות שלא יהיו רווחיות לבית החולים, יוצאים רבני פורום חות"ם בנייר עמדה תקיף כנגד שירותי השר"פ המעודדים תיירות מרפא.

בשנים האחרונות פורחת בארץ "תיירות המרפא" של תושבי חוץ המגיעים לישראל לשם קבלת טיפול רפואי, ומשלמים סכומי כסף גבוהים במיוחד עבור שירותי הרפואה שאותם הם מקבלים בבתי חולים הממשלתיים.

בעקבות פניית "פורום חותם" למשרד הבריאות, התקיים השבוע דיון בנושא בוועדה לענייני ביקורת המדינה בכנסת

בנייר עמדה תקיף שהוציא בנושא פורום "חותם" בשיתוף עם ראש מכון כת"ר הרב שלמה אישון, אומרים כי מתן העדיפות לטיפול בתושבי החוץ בשל ההכנסות הגבוהות הנובעות מכך, מגיעה על חשבון תושבי המדינה המאושפזים במחלקות השונות וקובעים כי התנהלות זו אסורה ומנוגדת להלכה.

"על פי ההלכה", מציינים ב"חותם", "קודמת הדאגה לחייהם ולצרכיהם של בני אותה העיר, על פני הדאגה לחייהם של בני עיר אחרת, ולפיכך אין להעניק עדיפות בטיפול רפואי לתושבי חוץ על חשבון תושבי מדינת ישראל". עוד מסבירים בחותם כי: "הדבר נובע גם מכוח חוק ביטוח בריאות ממלכתי הקובע כי כל תושב זכאי לשירותי בריאות. על פי החוק, זכותו של תושב לקבל שירותי בריאות קודמת לזכותו של מי שאינו תושב, ועל כן ברור שעל פי החוק אין לטפל במי שאינו תושב על חשבון מי שהוא תושב".

בחותם מדגישים כי במצבים בהם הטיפול בתיירות המרפא לא יפגע בסטנדרט הטיפול בחולים תושבי מדינת ישראל, מותר לתת לתיירי המרפא שירותי רפואה ברמה גבוהה מהסטנדרט - אם הדבר יביא להגדלת הכנסות בתי החולים באופן שבסופו של דבר ישתכרו ממנו כלל החולים, והרי זה בבחינת זה נהנה וזה לא חסר אך זאת בתנאי שהצוותים הרפואיים במחלקות האשפוז בבתי החולים הציבוריים לא יקבלו תשלום גבוה יותר עבור הטיפול בתיירות המרפא. "כאשר איש צוות מקבל תשלום נוסף עבור חולה המאושפז במחלקתו, קרוב לוודאי שיתן עדיפות לטיפול בו - אף אם מבחינה רפואית יש להעדיף חולים אחרים".

עוד אומרים בחותם, שמצב זה בו מקבל איש הצוות הרפואי תשלום נוסף עבור חולה המאושפז במחלקתו דומה לקבלת שוחד שאסורה, אף כאשר נותן השוחד עושה זאת על מנת שהדיין ידון דין אמת. "זאת משום ש"השוחד יעוור עיני צדיקים", ועלול להשפיע בתת מודע על החלטות הדיין ולהטות את הכף לטובת נותן התשלום - אף אם כוונתו של הדיין היא לשם שמים".

הדברים הועברו לשרת הבריאות, יעל גרמן לפני הגשת ההמלצות ובמקביל דרשה הוועדה מהשרה לתת מענה לשיקום מערכת הבריאות הציבורית.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר