משבר נוסף בדרך: חוק חוות בודדים עבר בקריאה טרומית - רע"מ מאיימת

מליאת הכנסת אישרה את הצעת חוק להסדרת המגורים בשטחי מרעה של חברת הכנסת שרן מרים השכל. החוק עבר למרות התנגדות סיעת רע"מ, שמאיימת: לא נמשיך להצביע היום עם הקואליציה. באופוזיציה דורשים מכלל חברי הכנסת להגיע להצבעות

אלעד הומינר, חדשות כיפה 19/01/22 13:37 יז בשבט התשפב

משבר נוסף בדרך: חוק חוות בודדים עבר בקריאה טרומית - רע"מ מאיימת
מליאת הכנסת סוערת, צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

המשבר הבא? מליאת הכנסת אישרה היום (ד') בקריאה טרומית, את הצעת חוק להסדרת המגורים בשטחי מרעה של חברת הכנסת שרן השכל וקבוצת חברי הכנסת. 57 תמכו מול 9 מתנגדים וההצעה תועבר לוועדת הפנים ברשות ווליד טאהא. 

בסיעת רע"מ איימו בתגובה להחרים את כל ההצבעות במליאה שאמורות להיערך היום כמחאה. ליאור קינן דיווחה, כי באופוזיציה מנגד מתכוונים לנסות ולנצל את היעדרות רע"מ, ובהודעה שהופצה לחברי הכנסת נכתב, "מעתה גיוס של כולם לכל החוקים". 

החוק מציע להסדיר הקמת מבני מגורים ומבנים חקלאיים בשטחי מרעה. בנוסף, מוצע שרשות המרעה במשרד החקלאות ופיתוח הכפר, באישור ועדה מקומית לתכנון ולבניה, תאשר הקמת מבנים כאמור, ויינתן היתר למבנה מגורים קיים שבו מתגוררת משפחתו של רועה, שהוקם עד יום 1 בינואר בשנה שעברה, ובכפוף לעמידתו בתנאים לפי החוק המוצע.

השכל: "החקלאים נמצאים בסדר העדיפויות של הקואליציה הנוכחית"

בדברי ההסבר נכתב: "מאז קום המדינה מהווה המרעה אחד הכלים האפקטיביים ביותר לשמירה על הקרקע, זאת לצד יתר יתרונותיו הסביבתיים והכלכליים. בשנים האחרונות גובר איום הפשיעה החקלאית והמגדלים נאלצים להתמודד עם פשיעה חקלאית הפוגעת בהם אנושות ומעמידה בסימן שאלה את הכדאיות הכלכלית של ניהול העדרים".

"כחלק מההתמודדות עם נגע הפשיעה החקלאית וכדי להשגיח על שלמות העדרים, נדרשים הרועים ששטחי המרעה שלהם מרוחקים ממקום יישוב, להתגורר בשטחי המרעה בסמוך לעדר. במרבית שטחי המרעה, דיני התכנון והבנייה לא מאפשרים הקמתם של מבני מגורים לרועים. כתוצאה מכך, הרועים נאלצים לבלות את שעות הלילה בהשגחה על שלמות עדריהם ללא כל מחסה. מציאות בלתי אפשרית זאת מביאה את מקצת הרועים להקים מבנים שאינם מאושרים ולהתגורר בהם לצורך השמירה על שלמות העדר. מצב הדברים מוביל להליכים משפטיים ולצעדי אכיפה קשים כלפי אותם רועים".

ח"כ שרן השכל

שרן השכל | צילום: Oren Ben Hakoon/POOL

שרן השכל אמרה כי החקלאים קורסים ופושטים את הרגל משום שהמשטרה לא מצליחה להתמודד עם תופעת הפשיעה החקלאית. "החקלאים נמצאים בסדר העדיפויות של הקואליציה הנוכחית ואנחנו מעוניינים לשמור על מפעל החיים של החקלאים במדינת ישראל."

חבר הכנסת אוסמה סעדי התנגד: "זה עוד חוג ציוני פרופר, הקול קול של שרן השכל אבל הידיים ידי סמוטריץ'. זו קואליציה שדואגת לחקלאים היהודים בלבד, מה עם החקלאות הערבית? יש פה הכשרה של בנייה בלתי חוקית".

 

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר