ניצחון לאופוזיציה: עבאס טעה, האופוזיציה העבירה חוק

מבוכה נוספת לקואליציה: ח"כ עבאס התבלבל בהצבעה, והצעת החוק של אורלי לוי אבקסיס לפיה יזם בעסקת פינוי בינוי יתקין מערכת סולארית, אושרה בקריאה טרומית

עמיאל ירחי, חדשות כיפה 15/12/21 15:58 יא בטבת התשפב

ניצחון לאופוזיציה: עבאס טעה, האופוזיציה העבירה חוק
יו"ר רע"מ מנסור עבאס, צילום: Yonatan Sindel/Flash90

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק הקמת מערכת סולארית בבית משותף שהוקם במסגרת עסקת פינוי ובינוי, של חברת הכנסת אורלי לוי אבקסיס. במהלך הצבעה שמית הצביע ח"כ מנסור עבאס בעד ההצעה, זאת למרות עמדת הקואליציה להתנגד. לאחר שהובנה הטעות, על פי הייעוץ המשפטי כבר לא ניתן היה לשנות את ההצבעה, כך שבסיומה נרשמו 60 תומכים להצעה אל מול 59 שהתנגדו. הטעות של עבאס מגיעה על רקע הכאוס בקואליציה, ח"כ וליד טאהא נטש את המליאה ואילץ את חברת הכנסת שירלי פינטו להישאר, ימים ספורים אחרי שילדה.

על פי הצעת החוק, מוצע לקבוע כי יזם או קבלן המקים בית משותף או מקבץ בתים משותפים במסגרת עסקת פינוי ובינוי במתחם פינוי ובינוי, יתקין בכל בית משותף מערכת לייצור חשמל על ידי שימוש באנרגיית השמש (להלן - מערכת סולארית). על פי המוצע, המערכת הסולארית תהיה רכוש משותף של דיירי הבית המשותף ותשמש לייצור ומכירת חשמל לצורך מימון ההוצאות הדרושות להחזקת וניהול הרכוש המשותף.

בדברי ההסבר נכתב: "במקרים רבים תכניות להתחדשות עירונית ותכניות פינוי ובינוי, אשר המדינה מעודדת, נוגעות למבני מגורים בשכונות מצוקה ועוני. בקרב דיירים באותם מבני מגורים קיים לעיתים חשש כי והפרויקטים שיקומו בעקבות אותן התכניות ישיתו עליהם תשלומים שוטפים נוספים לשם תחזוקתם של אותם מבנים או יביאו לעלייה בתשלומים קיימים, כגון ארנונה ומסים עירוניים אחרים, תשלומי חשמל ומים, תשלומי ועד בית וכדומה. חשש זה מביא לא אחת להתנגדויות של דיירים לביצוע תכנית פינוי ובינוי או תכנית התחדשות עירונית לגבי מבני המגורים שבהם הם מתגוררים.

הצעת חוק זו נועדה לעודד שיתוף פעולה של דיירי מבני המגורים הזקוקים לשיפוץ ולהתחדשות עם תכניות של התחדשות עירונית או תכניות פינוי ובינוי, וכן להסיר את חששותיהם של אותם דיירים מהתייקרות העלויות הכרוכות בתחזוקת בנייני המגורים ובכלל זה תשלומי מיסים."

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר