גורם בוושינגטון: לפיד לא מתואם עם בנט

הקונסוליה הפלשתינית בירושלים: לדברי מקור בכיר בוושינגטון, שר החוץ מסר למזכיר המדינה בלינקן התחייבות מוקדמת, שלפיה יהיה אפשר להוציא לפועל את המהלך. לפיד מכחיש. בוושינגטון מסרבים להגיב

עמיאל ירחי, חדשות כיפה 17/10/21 07:22 יא בחשון התשפב

גורם בוושינגטון: לפיד לא מתואם עם בנט
לפיד ובנט., צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

המתח בין ישראל לארה"ב בפרשת הקונסוליה לפלשתינים בירושלים נובע, בין השאר, מחוסר תיאום בין רה"מ בנט לבין שר החוץ לפיד - כך אומר ל"ישראל היום" גורם מדיני המעורה במערכת היחסים בין הממשלה לבין הממשל בוושינגטון.

לפי המקור, שר החוץ לפיד מסר לעמיתו האמריקני, מזכיר המדינה אנתוני בלינקן, התחייבות מוקדמת שלפיה יהיה אפשר להוציא לפועל את המהלך. לדברי הגורם, את ההבטחה מסר לפיד באחת משיחות הטלפון הראשונות בין השניים, זמן קצר לאחר כינון הממשלה. את הדברים מפרסם הבוקר (א'), הכתב המדיני של "ישראל היום", אריאל כהנא.

בשיחה ציין לפיד כי בשל המבנה הפוליטי הרגיש של הממשלה, מוטב לפתוח את הקונסוליה רק לאחר העברת תקציב המדינה בכנסת, שכן אז יציבות הממשלה תובטח. בלינקן קיבל את עמדת לפיד, קידם את הליך פתיחת הקונסוליה במחלקת המדינה אך הסכים להמתין עד לאישור התקציב בכנסת.


(לפיד נפגש עם בכירים בוושינגטון).

ואולם, כחודש לאחר הקמת הממשלה החלו המגעים בין יועציו של רה"מ נפתלי בנט לבין הממשל בסוגיה. היועץ לביטחון לאומי של ישראל, ד"ר איל חולתא, והיועצת המדינית שמרית מאיר, ביקרו בבית הלבן בתחילת אוגוסט כדי להכין את ביקורו של בנט בבירה האמריקנית. בשיחות אלה הבהירו השניים כי בנט מתנגד עקרונית לפתיחת הקונסוליה ללא קשר לתזמון הפוליטי וגם לאחר שהתקציב יאושר בכנסת. אנשי הממשל האמריקני הופתעו מאוד מעמדת השניים והתאכזבו מחוסר העקביות בעמדת ישראל. 

לדברי הגורם המדיני: "אחת הסיבות שבלינקן הודיע בשבוע שעבר על כוונתו לפתוח את הקונסוליה דווקא כשלפיד לצידו וכאשר הוא יודע שישראל מתנגדת, היתה שלפיד הטעה אותו".

שר החוץ לפיד טוען כי הדברים אינם נכונים וכי הוא מתנגד לפתיחת הקונסוליה לאורך כל הדרך. לפיד גם מכחיש את הידיעה שלפיה במקרה שלא יושגו הסכמות בין הצדדים, האמריקנים יפתחו את הקונסוליה באופן חד־צדדי.

חבר הכנסת ניר ברקת (הליכוד), שעוסק כבר חודשיים בסוגיית הקונסוליה הפלשתינית שבכוונת האמריקנים לפתוח, שב ואומר כי יש סיכום בין הממשל לממשלה כי הצעד ייעשה לאחר אישור תקציב המדינה. לדברי ברקת, "הסיכום עם לפיד ובנט הוא שהאמריקנים לא יפעלו לפני שהתקציב יעבור, כדי לאפשר את המשך קיומה של הממשלה, אך אחרי שהתקציב יעבור התוכנית היא שהשגריר החדש ניידס, שיגיע לישראל, יפתח בפועל את הקונסוליה הפלשתינית - באופן חד־צדדי. המטרה של פתיחת הקונסוליה הפלשתינית היא לקבוע בשטח את ירושלים כבירת פלשתין ולקדם הקמה של מדינה פלשתינית".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר