לפיד שכח את המפלגות הערביות: "זו עדיין היתה הממשלה שצריכה לקום כאן"

יו"ר יש עתיד התייחס למאמצים אותם הוא עושה בניסיון להקים ממשלת ימין-מרכז-שמאל, ואמר כי גם אם היו לו אפשרויות אחרות, וגם "אם נתניהו כבר הלך הביתה", זו הממשלה שהיה פועל להקים. "הגיע הזמן ללכת לעבוד למען אזרחי ישראל"

אלעד הומינר, חדשות כיפה 28/05/21 12:40 יז בסיון התשפא

צילום: Yonatan Sindel/Flash90
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

6 ימים לפקיעת המנדט. יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, התייחס היום (ו') לניסיונות שלו להקים ממשלת שינוי, ואמר כי אינו יודע כיצד יסתיים התהליך. עוד אמר כי גם אם ראש הממשלה בנימין נתניהו כבר היה בביתו, היה מקים את אותה ממשלת ימין-מרכז-שמאל. "זו הממשלה שאנחנו זקוקים לה", כתב. מפלגות ימינה ותקווה חדשה, על אף הלחצים הכבדים, טרם הודיעו כי יצטרפו ללפיד. 

"ביום רביעי הקרוב, בחצות, יסתיים המנדט שנתן לי הנשיא להקים ממשלה. איני יודע עדיין אם הממשלה תוקם. אנחנו הופכים כל אבן, עושים כל מאמץ, אבל הדברים אינם תלויים רק בנו", התחיל לפיד את דבריו. "דבר אחד אני כן יודע: אילו היו לי 40 מנדטים, הייתי מקים את אותה ממשלה, עם אותם שותפים. עם הימין והשמאל והמרכז. ממשלה שכל מהותה אומרת: אנחנו פה יחד, המאבק שלנו משותף, המדינה הזו היא באחריות כולנו. מעל לכל, ממשלה שאומרת: אנחנו לא שונאים אחד את השני".

שר האוצר לשעבר כתב כי ישראל זקוקה לממשלה אותה הוא רוצה להקים. "גם אם היו ליש עתיד 40 מנדטים, גם אם נתניהו כבר הלך הביתה, זו עדיין היתה הממשלה שצריכה לקום כאן. זו הממשלה שעם ישראל ומדינת ישראל זקוקים לה כאוויר לנשימה. ממשלה שבה נפתלי בנט וניצן הורוביץ עובדים יחד כדי לשפר את מצבה של מערכת הבריאות. גדעון סער ומרב מיכאלי פועלים יחד לצמצום פערים בחברה (הוא בשם 5 המ"מים המפורסמים של ז'בוטינסקי, היא בשם מדינת הרווחה הסוציאל-דמוקרטית)".

בנט ולפיד

בנט עדיין בחוץצילום: Gershon Elinson/Flash90

"ממשלה שבה איווט ליברמן וחילי טרופר מוצאים יחד פתרונות שמאפשרים לישראל להיות מדינה יהודית, אבל לכבד את הרעיון שיהדות אינה ניתנת לכפיה. ממשלה שתזכיר לעם ישראל שבני גנץ ותמר זנדברג ויפעת שאשא ביטון ומתן כהנא הם פטריוטים ישראלים שאכפת להם. שיש להם דעות שונות, אבל עמדה אחת: שהגיע הזמן ללכת לעבוד למען אזרחי ישראל".

לפיד כתב כי יש הסתייגויות כמובן, למשל המחלוקת על מספר השרים בממשלה ועוד מספר נושאים שהוחלט לא לגעת בהם בשנה-שנתיים הראשונות, "ועדיין - אם היו לי את כל האופציות, זו האופציה שהייתי בוחר. הייתי בוחר בה מפני שאנחנו מוכרחים ממשלה שבה יש דתיים וחילונים, שמאלנים וימנים, גוש מרכז לאומי-ליברלי גדול במיוחד, יהודים וגם, כן, ערבים, שחושבים ואומרים בקול רם שהם מאמינים בדו-קיום ובחיים משותפים ובשמירת החוק".

יו"ר האופוזיציה חזר וכתב כי אינו יודע אם הממשלה הזו תקום, אבל זו הממשלה שהישראלים זקוקים לה. "היא לא תהיה מושלמת, יהיו לה חריקות, אבל היא תהיה נטולת שנאה ותתניע מחדש את הרעיון המופלא של אחדות ישראל. זו תהיה ממשלה שתזכיר לנו שבדמוקרטיה עירנית לפעמים השלטון מתחלף. פשרה אינה מילה גסה אלא בסיס לקיום משותף. אנשים שחושבים אחרת מאתנו אינם אויבינו ואינם רוצים ברעתנו".

במשך כל דבריו התעלם לפיד מהמפלגות הערביות, ולסיום כי כי הממשלה אותה הוא מנסה להקים לא תהיה ציונית פחות. "אם הממשלה הזו תוקם, בעוד ששה חודשים יהיו לא מעט אנשים שיגלו בהפתעה שהממשלה הזו לא הפכה את ישראל ליהודית פחות או ציונית פחות, היא רק הורידה את מפלס האלימות והזעם, הביאה לצמיחה ושגשוג, והזכירה לנו שאנחנו טובים יותר ממה שמתרחש עכשיו".


(לפיד, השבוע)

כתבות נוספות

/
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר