סגור

ח"כ אבי מעוז: "אין זרמים ביהדות, יש יהדות אחת" | צפו

בעימות שהתנהל בין גלעד קריב מהעבודה ואבי מעוז ממפלגת נעם במליאת הכנסת, אמר האחרון כי אין זרמים ביהדות וצריך לעשות הבחנה ברורה "בין התייחסות לתנועות לבין התייחסות לכל יהודי. אף יהודי לא דחוי בשל האמירה הזו". לאחר מכן אמר: "כל יהודי הוא אח"

אלעד הומינר, חדשות כיפה
כה בניסן התשפא
,
07 באפריל, 2021 12:53
אבי מעוז

אבי מעוזצילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

מליאת הכנסת התכנסה היום (ד') לדיון במסגרתו דיווחה שרת התפוצות, עומר ינקלביץ' על פעילות משרדה בממשלה ה-35. ינקלביץ', שלא התמודדה בבחירות לכנסת ה-24 ביקשה גם לסכם את תקופתה בפוליטיקה הישראלית ואמרה: "ביקשתי להביא בעצמי את הבשורה ולהוכיח שזה אפשרי שגם אישה חרדית יכולה להשתלב בליבת העשייה של הפוליטיקה של מדינת ישראל".

ינקלביץ' הוסיפה: "דווקא אלו שמדברים גבוהה גבוהה על שילוב נשים ומגנים את החרדים על-כך שאינם משתלבים, דווקא הם היו אלו ששלחו את החיצים הכי רעילים ומלאי השנאה. דווקא לליברלים הללו לא הייתה מילת הגנה על אישה שהעזה לצאת מהריבועים המקטלגים, מהסטיגמות המגבילות ולהשתלב במיינסטרים ולהשפיע מבפנים. איך אפשר לדבר על תקרת הזכוכית של נשים ושל מיעוטים מצד אחד ומהצד השני לשים רגליים למי שמנסה לשבור אותה?".

לאחר שסקרה את פעילות משרדה, אפשר יו"ר הכנסת יריב לוין לחברי הכנסת לשאול שאלות. במוקד הדיון עמדה השאלה בדבר יחסה של המדינה לזרמים השונים ביהדות התפוצות, נושא שעורר ויכוח בין חברי הכנסת החדשים גלעד קריב ואבי מעוז.

גלעד קריב

גלעד קריבצילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

קריב ממפלגת העבודה, הרב רפורמי הראשון שנבחר לכנסת אמר: "כל עוד מדינת ישראל אינה מוכנה להכיר באופן מכובד ושוויוני בכל זרמי העם היהודי, בכל קהילות העם היהודי, ההשקעה החשובה של ממשלת ישראל בקשר עם התפוצות לא תועיל. מכיוון שהאנשים אינם מוכנים שביד אחת ישקיעו בהם וביד השנייה יסתרו על פניהם ויאמרו להם אתם יהודים סוג ב' וסוג ג' ומדינת היהודים מוכנה לקבל אתכם כתיירים מזדמנים אבל לא לתת לכם לחוש כאן כי זו גם המדינה ששייכת לכם."

מי שהגיב כאמור לדברי קריב היה מעוז ממפלגת נעם השייכת לסיעת הציונות הדתית: "יהודי הוא מי שהסמכות העליונה ההלכתית בעם היהודי, שזאת הרבנות הראשית מזה דורי דורות, קובעת שהוא יהודי. בהתייחסות שלנו ליהודי התפוצות, אנחנו כמובן עם אחד כל היהודים ואנחנו קוראים לכולם לעלות לארץ ישראל".

מעוז המשיך ואמר: "יש הבדל בין יהודי פרטי לבין תנועות או כמו שאתם נוהגים לומר זרמים, אין זרמים ביהדות, יש יהדות אחת. אלה זרמים חדשים ואנשים רוצים לחדש כל מיני דברים אבל היהדות היא כבר למעלה מ-3,000 שנה, יהדות אחת שנשענה על התורה ועל התורה שבעל פה. הסמכות הבלעדית שמוסמכת לפרש את התורה והתורה שבעל פה - זו הרבנות הראשית".

"אף יהודי לא דחוי בשל האמירה הזו. תעשו הבחנה ברורה בין התייחסות לתנועות, לאידאות, לדעות, לבין התייחסות לכל יהודי. כל יהודי הוא  אח, כל יהודי הוא בשר מבשרנו. אבל בדעות אנחנו נילחם על הדעות, נילחם על האמת הזאת, ואנחנו פה בדיוק בשביל העניין הזה".

 


 

07.04.2021

1. מחזק! (ציוני דתי)

ישר כוח ענק לר' אבי מעוז הי"ו שאומר את האמת ישר לפנים!

חזק ואמץ!

דווח על תגובה לא ראויה
07.04.2021

2. עכשיו שהבחירות מאחורינו, נותנים לו לפתוח את הפה (שיחזור לבוידם!)

דווח על תגובה לא ראויה
07.04.2021

3. יישר כוח לר׳ אבי מעוז הי״ו! (אסף)

מעניין - מה ענתה השרה?

דווח על תגובה לא ראויה
07.04.2021

4. סוף סוף לשמוע אמת בכנסת! (יהדות גאה!)

דווח על תגובה לא ראויה
07.04.2021

5. היהדות זו הרבנות הראשית מדורי דורות?? ( )

הרבנות הראשית היא מנגנון מנהלי של המדינה . הרבנות היא לא מדורי דורות אלא רק 70 שנה .המדינה בוחרת ומממנת את החגיגה. כל קשר בין זה לבין יהדות מקרי ביותר.

דווח על תגובה לא ראויה
07.04.2021

6. נועם כת דיליה (שלמה )

שיגיד ושיקפוץ לנו הנורמליים .המנעד בישראל כולל רוב שהההלכה אינה קובעת לגביו כלומר הוא בין קונסרבטיבי לרפורמי. נועם מייצגת כת טאואיסטית קטנה ומוזרה .שיעופו לנו מהעיניים .

דווח על תגובה לא ראויה
07.04.2021

7. צ (יהודי)

הכי מענין לראות את התגובות של הנאורים.....מדברים כמו פרעי אדם...גסות רוח עלבונות אישיים....אין להם יכולת לדון בגופם של דברים. לגופם של דברים. האם משהו חושב שהכחדת העם היהודי כלומר, התבוללות זו יהדות, האם יש משהו שחושב שהכותל המערבי זה חומת ברלין...האם יש מי שחושב שמילה שבת פסח בשר ולב ועוד זה נתון פסה........את הדברים האלו חושבים הרפורמים. זה נקרא זרם ביהדות.....??

דווח על תגובה לא ראויה
07.04.2021

8. יפה אמרת - אין "זרמים" ולא יהיו נקודה. תורת ישראל אחת היא. (רונית לוי)

מי שרוצה "לזרום" ממנה החוצה - שיזרום. ומי שרוצה "לזרום" איתה ולעשות מה שנוח לו - שיזרום. אבל התורה היא אחת וזו התורה לא תהיה מוחלפת. וכמובן שאין לכך שום קשר לאדם עצמו. יהודי הוא אח גם אם זרם לו לאן שזרם.

דווח על תגובה לא ראויה
07.04.2021

9. דברים כדרבנות! אך לדעתי צריך להחרים את הרבאיי הרפורמי (אודי)

ולא להתייחס לשום דבר שהוא אומר ועושה
הרפורמים גורמים נזק ליהדות לא פחות מהשואה. "גדול המחטיאו יותר מההורגו"

דווח על תגובה לא ראויה
07.04.2021

10. ל-6 הרוב בישראל הוא חילוני ולא קשור לדתות הקונסרבטיביות והרפורמיות (נח)

החילונים לא המציאו דת חדשה, הם פשוט לא במשחק (ואגב, בית הכנסת שהם אינם הולכים אליו הוא היהודי האותנטי) לעומת הדתות הללו שהינם דת חדשה תחליף ליהדות.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

אליהו עטיה באולפן כיפה צילום: כיפה

אליהו עטייה: "הסדרת התיישבות הצעירה היא לא עניין מדיני אלא הומניטרי"

קרא עוד