הולכים לבחירות: הכנסת התפזרה באופן רשמי

בפעם הרביעית בתוך שנתיים מדינת ישראל צועדת לבחירות, לאחר שתקציב המדינה לשנת 2020 לא עבר, והכנסת ה-23 התפזרה סופית בחצות. הבחירות תתקיימנה ב-23.3.21, י' בניסן תשפ"א

יהונתן קליין, חדשות כיפה 23/12/20 00:01 ח בטבת התשפא

הולכים לבחירות: הכנסת התפזרה באופן רשמי
מליאת הכנסת, צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ברוכים הבאים למערכת הבחירות לכנסת ה-24. פחות משבעה חודשים לאחר הקמת ממשלת הרוטציה של נתניהו וגנץ, חברי הכנסת והממשלה לא הגיעו להסכמה על העברת תקציב המדינה לשנת 2020, ועל אף הדחייה שהושגה ב'פשרת האוזר' בחודש אוגוסט, גם מועד הדחייה חלף הלילה (ד') בחצות, והכנסת ה-23 התפזרה באופן רשמי.

סקר מנדטים: סער נצמד לנתניהו

יו"ר הכנסת, ח"כ יריב לוין, נעל את ישיבת המליאה ואמר כי "בשעה 00:00 תם המנדט, ומשלא אושר תקציב המדינה לשנת 2020, אני מכריז על התפזרות הכנסת ה-23.
אנו מצויים בתקופה מורכבת ומרובת אתגרים, ועם זאת גם מרובת מחלוקות. המחלוקות הקיימות בציבור, מצאו את ביטוין באופן טבעי גם כאן בבניין הזה. אנו יוצאים למערכת בחירות לא פשוטה, אני קורא מכאן לכל אחת ואחד מאיתנו, וכל אחת ואחד מאזרחי ישראל – להימנע מלהחריף את המתחים ולעשות ככל שניתן כדי שמערכת הבחירות תתנהל ותסתיים באופן מסודר וללא גילויי אלימות". 

רגע לפני פיזור הכנסת אישרה המליאה את חוק התקציב ההמשכי, שאושר מוקדם יותר בממשלה, ונועד לאפשר את המשך פעילות משרדי הממשלה ולמעשה את פעילות המשק הישראלי, על אף שחוק התקציב לא עבר. החוק אושר ברוב של 63 תומכים ללא מתנגדים או נמנעים.

ראש הממשלה נתניהו מסר הערב (ג') הצהרה לתקשורת, והתייחס לפיזור הכנסת הצפוי הלילה. נתניהו טוען כי הליכוד לא רצה בחירות, וכי בני גנץ נכנע לאבי ניסנקורן.

"אני לא רציתי בחירות", אמר נתניהו בהצהרה במשכן הכנסת. "הליכוד לא רצה בחירות, הצבענו פעם אחר פעם נגד בחירות - כולל אתמול בלילה. לצערי גנץ חזר בו מהסיכומים בינינו וזה גורר את המדינה לבחירות. זה קרה בגלל מאבק פנימי במפלגה שלו. הוא חזר בו בגלל ההתעקשות שלו לתת לניסנקורן לקדם דיקטטורה של פקידי השמאל שרומסים את רצון הציבור. אנחנו לא יכולים לתת לזה לקרות". 

לדברי נתניהו, "אם כופים עלינו בחירות אני מבטיח לכם שננצח. הליכוד יביא ניצחון ענק בבחירות משתי סיבות: הראשונה, רוב אזרחי ישראל רואים את המנהיגות וההישגים האדירים שלנו. אנחנו מביאים מיליוני חיסונים, מביאים הסכמי שלום היסטוריים, בולמים את האיום האיראני, הופכים את ישראל לאחת הכלכלות המובילות בעולם". 

נתניהו החל למעשה את קמפיין הבחירות ואמר כי "הסיבה השנייה שננצח היא שההחלטה בבחירות האלה היא ברורה: זאת או ממשלה שתלויה בלפיד ובשמאל, או ממשלת ימין-על-מלא. זאת הבחירה. יש הרבה פוליטיקאים, כל אחד מהם טוען לכתר וטוען שיש לו ניסיון ויכולת להיות ראש ממשלה. רק אתם תשפטו מי מהם פוליטיקאי ומי מהם מנהיג. אבל דבר אחד ברור: אף אחד מהפוליטיקאים האלה לא יוכל להרכיב ממשלה בלי לפיד והשמאל.
הם יכולים לתת הרבה הצהרות ״ימניות״, אבל אין להם דרך אחרת להרכיב ממשלה בלי לפיד ומפלגות השמאל. הדרך היחידה להביא ממשלת ימין על-מלא בלי השמאל, הדרך היחידה להגשים את כל החלומות של הימין, זה להצביע לליכוד - רק לליכוד".

מכחול לבן נמסר בתגובה: "נאשם בפלילים עם 3 כתבי אישום גורר את המדינה ל-4 מערכות בחירות. אם לא היה משפט, היה תקציב ולא היו בחירות". שר הביטחון גנץ אמר כי מדובר ב"ותר שקרים ממילים. ‏נתניהו מוציא אותנו לבחירות רק כדי שהוא לא יכנס לבית משפט - כל גרסה אחרת, היא או טריק, או שטיק.
‏נכנסנו לממשלה כדי להגן על הדמוקרטיה, כל נאום כזה רק מחזק את חשיבות המהלך".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר