נדחתה ההצעה להפוך את אילת וים המלח ל'איי תיירות'

דרמה בוועדת החוקה שאישרה לקריאות 3-2 את "חוק איי התיירות", שיאפשר כניסה לאזור ים המלח ולאילת, בכפוף לבדיקות קורונה. נוסח החוק יאפשר הכרזה על ערים נוספות כאיי תיירות. משרד הבריאות מתנגד להצעה, שלא צפויה לעלות להצבעה

יהונתן קליין, חדשות כיפה 04/11/20 13:13 יז בחשון התשפא

נדחתה ההצעה להפוך את אילת וים המלח ל'איי תיירות'
ים המלח, צילום: Menachem Lederman/Flash90

ועדת החוקה אישרה היום (ד') פה אחד לקריאות שנייה ושלישית את "חוק איי תיירות", שנועד לאפשר את פעילות התיירות באזורים מוגדרים - בתור התחלה, אילת ומלונות ים המלח - כך שיוכלו להמשיך ולפעול ללא קשר למצב תחלואת הקורונה בשאר המדינה, והכניסה אליהם תהיה מוגבלת, ותתאפשר לאחר בדיקות קורונה בלבד. משרד הבריאות מתנגד נחרצות, ובמידה וההצעה לא תעלה, אילת וים המלח צפויות להישאר סגורות בסוף השבוע הקרוב.

הממשלה אישרה: ים המלח ואילת יוגדרו 'איי תיירות ירוקים'

כמו כן אושר בוועדה, על אף התנגדות משרד הבריאות, כי הממשלה תהיה רשאית להכריז על אזורים נוספים כאיי תיירות, מעבר לאילת ולים המלח. בנוסף, יהיה על הממשלה לבחון הקלות לאטרקציות, עסקים ופעילויות נוספות באזורי איי התיירות, ולשקול הקלות למי שיישא "אישור החלמה". כמו כן, יהיה על הממשלה לקבוע פטורים מבדיקות בכניסה לאיי התיירות לתושבי האזור עם מוגבלות ולילדים בהתאם לסוגי מוגבלות והגילים שתקבע הממשלה. 
הכרזת קבינט הקורונה על "אי תיירות" תיכנס לתוקף לאחר 24 שעות כדי לאפשר היערכות לכלל הגורמים.

יו"ר הוועדה, ח"כ יעקב אשר, קבע כי נוסח החוק יהיה: "רשאית הממשלה להכריז על העיר אילת או על אזור עין בוקק- חמי זוהר או על אזור אחר בישראל שהוא רשות מקומית נפרדת או אזור מבודד במועצה אזורית, כאזור תיירות מיוחד, אם התקיימו לגביו התנאים המפורטים ולאחר ששקלה את הפגיעה בזכויות כתוצאה מההכרזה" 

התנאים שפורטו בנוסח הוועדה התבססו לדברי אשר על התנאים שציינה הממשלה כהסבר לאפשרות להכריז על אילת וים המלח: רמת תחלואה נמוכה באופן משמעותי וכן ביחס לרמת התחלואה הכללית בישראל, ומצב התחלואה הכללי בישראל מאפשר הכרזה לפי עמדת משרד הבריאות; כמו כן- כי ניתן לערוך בדיקות קורונה מידיות בזמינות ובכמות הנדרשת בתוך זמן סביר; כמו כן, שלא עומדות בתוקף תקנות סגר במדינה כולה וכי המאפיינים הגיאוגרפיים של האזור מאפשרים את ניטור הכניסות וכי הפעילות הכלכלית של האזור מבוססת במידה ניכרת על פעילות תיירותית והיקף הפעילות התיירותית מצדיק זאת, וכי נגרמה פגיעה חמורה בפעילות הכלכלית כתוצאה מההגבלות על הפעילות התיירותית. 

במהלך ההצבעות אישרה הוועדה את הסתייגות סיעת ישראל ביתנו, שקבעה כי ההכרזה על אי תיירות תובא לוועדת החוקה מראש, לאחר שחברות הוועדה מטעם סיעת כחול לבן יצאו מהאולם לזמן קצר. יו"ר הוועדה הגיש רביזיה וההסתייגות נדחתה.

מהלך הדיון: משרד הבריאות העלה הסתייגויות - שנדחו

ח"כ אשר אמר בפתח הדיון כי "תהיה חובה לממשלה לפעול בשוויוניות; אם זה לא יבוא לפחות בצורה המרוככת שדיברנו עליה כאשר יתברר לכם שיש אפשרות לערים נוספות, זו חקיקה פרסונלית. אנחנו דנים חודשים בחוק הקורונה הגדול ויש קהות חושים בחשיבה שלא יוצאת מהקופסה. לא יכול להיות שתוך כדי תנועה מתברר שיש עוד כלים שלא נמצאים בתוך החוק הגדול שנתנו לממשלה כדי לטפל בדברים ולא תכללו אותם. אתם מתנגדים לשלושת הדברים העיקריים שהוועדה על כל קצוותיה חושבת שאתם טועים בהם". 

בנוגע לאפשרות של ערים נוספות אמר: "אם זה לא יבוא לפחות בצורה המרוככת שדיברנו עליה כאשר יתברר לכם שיש אפשרות לערים נוספות, זו חקיקה פרסונלית, יש גבול להתעקשות שלכם, מה אנחנו לא מקצועיים? יושבים שלושה בחדר ויודעים טוב יותר מכולם? אנחנו הולכים בהיגיון ומרככים את הדברים, הסכמתי להצעה שהגיע גם ממשרד הבריאות שיהיה כתוב אילת וים המלח ותינתן אפשרות לחשוב. אנחנו כוועדת החוקה לא יכולים להיות לא שוויוניים. אני לא בא ומכתיב או משנה משהו אלא אומר שנקבל אם הממשלה לא תקבע ערים נוספות לאחר שזה נבדק. אתם יכולים להסתייג ואנחנו רוצים להעביר את החוק הזה".

הדיון בוועדת החוקה

הדיון בוועדת החוקהצילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

עו"ד נינא כהן קרן מהייעוץ המשפטי של משרד הבריאות: "לשאלה איזה אזורים ייקבעו בהכרזה, יש סיבה של ייחודיות גיאוגרפית, ניתוקם מאזורים אחרים, היכולת לנטר ולשמור על סטריליות ייחודיות לשני האזורים הללו ולכן ביקשנו שהנוסח יישאר כממשלתי".

בהתייחסה לדרישת היו"ר ח"כ אשר להקלות שתאפשר תעודת מחלים במקרה של קביעת אזור מוגבל או בהגבלות על יציאה מהבית, אמרה עו"ד כהן קרן: "לעמדתנו זהו נושא חדש שאינו נוגע להצעת החוק ולהכרזה על אזור תיירותי. זה נושא שיש לשקול אותו בכובד ראש עם היבטים אכיפתיים ויישומיים והנוסח של הוועדה יחייב את הממשלה לשקול את ההקלות. זה נושא לא בשל מבחינה מקצועית". 

היו"ר ח"כ אשר הגיב לטענתה לנושא חדש: "פרופ' גרוטו ואחרים היו פה בוועדה כשהנושא עלה כך שהוא לא נושא חדש. יש 300,000 מחלימים והכלי נורא חשוב. לא הייתה פעם אחת שמשרד הבריאות אמר שהכלי לא נכון, אלא רק דיבר על אופן היישום. אם אנחנו נמצאים בתיקון חוק הקורונה הגדול ומשרד הבריאות הבין שזה כלי נכון, אנחנו רק מבקשים שהוא יבוא לשימוש גם בדברים אחרים שהממשלה קובעת. אין פה נושא חדש ואני מציע לכם שוב לקרוא".

אילת

אילתצילום: shutterstock

עו"ד איל זנדברג ממשרד המשפטים: "ברגע שייקבעו בחוק אמות מידה, הממשלה תהיה חייבת להפעילן בצורה שוויונית לכל אזור שמתברר שיתקיימו בו התנאים. לכן, האמירה שניתנת לממשלה גמישות לא מדויקת כי תהיה לה חובה. אם הנוסח מוביל בדיוק לאילת וים המלח אומר שנוספה מהות אך לא יישובים. אם הממשלה תחשוב לדוגמה שעשרה אזורים זה הרבה מדי היא עלולה שלא להכריז גם על אילת.  אמות המידה שנקבעו ביחס לאזורים מורכבות יותר. ייתכן שיש מקום ובו 50 חדרי אירוח בחוות בודדים והיא עומדת בהגדרות אך בשביל כמות כזו לא נדרש להפעיל את החוק, נדרשת מסה קריטית".  

6 ח"כים תמכו בחוק: יו"ר הוועדה ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) והח"כים מיכאל מלכיאלי (ש"ס), יואב סגלוביץ', קארין אלהרר (יש עתיד תל"ם), אלי אבידר (ישראל ביתנו), ניצן הורוביץ (מרצ).

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר