סגור

נתניהו נפגש עם הח"כים החרדים: "יודע שהמצוקה אמיתית"

ראש הממשלה נפגש עם סיעות ש"ס ויהדות התורה על רקע הטענות לאכיפה מפלה ובררנית נגד הציבור החרדי סביב משבר הקורונה: "באחריותי לייצר שיח עם הציבור החרדי"

חדשות כיפה
כא בתמוז התשפ
,
13 ביולי, 2020 13:43
נתניהו, אדלשטיין ואוחנה עם חברי יהדות התורה

נתניהו, אדלשטיין ואוחנה עם חברי יהדות התורהצילום: דוברות

על רקע הטענות בציבור החרדי נגד המשטרה ומשרד הבריאות סביב משבר הקורונה, נפגש היום ראש הממשלה בנימין נתניהו, יחד עם השרים יולי אדלשטיין ואמיר אוחנה, עם חברי סיעות ש"ס ויהדות התורה. בפגישות פרסו הח"כים של הציבור החרדי את טענותיהם לגבי ההתנגשויות בין המשטרה לבין מפגינים מהציבור החרדי, מחו על מדיניות הסגרים של משרד הבריאות והממשלה, שמפלה לדבריהם בין ריכוזי אוכלוסייה חרדיים לכאלה שאינם חרדיים, והעלו שוב את הטענה שמשרדי הממשלה לא מקיימים קשר מספק אם הרשויות המקומיות.

מאות חרדים מחו על יחס המשטרה ועל הטלת הסגרים

חברי יהדות התורה אמרו לנתניהו כי "הטלת סגר על ריכוזי אוכלוסייה חרדיים היא בריחה מאחריות. מדובר בהתנהלות שפוגעת בציבור ואינה יעילה במאבק בנגיף הקורונה. דרישתנו לפעול בשקיפות, בשיוויוניות ולהסרת הסגרים המגזריים". בנוסף, הביעו כל חברי יהדות התורה מורת רוחם נוכח הסבל המתמשך של בני הציבור החרדי בתקופת הקורונה, ובייחוד בגין הטלת סגר על ערים ושכונות חרדיות באופן שפוגע בתושבים. חברי הסיעה הסבירו לראש הממשלה והשרים כי ההתמודדות הקשה של התושבים הנצורים אינה מוצדקת, אינה מידתית, נגועה באפלייה בררנית ופוגעת באמון הציבור במערכת.
חברי הסיעה אף הביעו שאט נפש וגינו נחרצות את ההתנהגות האלימה של חלק מהשוטרים כלפי החרדים כפי שתועדו ופורסמו ברבים.


(תיעוד מאחת מהפגנות החרדים בשבוע האחרון)

שר הפנים אריה דרעי אמר בפגישה של ש"ס עם נתניהו והשרים: "הסגר כמו שהוא ללא שום חבילת סיוע מסביב, לא משיג את מטרתו ופוגע בציבור כולו. לפני שמטילים סגר המדינה צריכה להיערך לחבילת סיוע הכוללת סיוע במזון, שמירה על המבוגרים תוך שימת דגש על פינוי מיידי של החולים", השר דרעי הדגיש "אם אין אפשרות לפנות את החולים אין שום הגיון לעשות סגר".

חברי הכנסת של ש"ס ציינו בכאב את נושא האלימות המשטרתית כלפי המגזר החרדי ואת "היד הקלה" לעומת האוכלוסיה הכללית". יו"ר סיעת ש"ס בכנסת חה"כ הרב מיכאל מלכיאלי זעם על העובדה בה יש אכיפה ברירנית והביא דוגמא, "בזמן שבביתר אשה מקבלת קנס של 2000 שח, בת"א מחלקים מסכות הציבור שלנו מרגיש נרדף".

ראש הממשלה נתניהו אמר כי הציבור החרדי קרוב לליבו וכי אינו יאפשר המשך התנהלות שפוגעת בציבור החרדי. "באחריותי לייצר שיח עם הציבור החרדי ולהעמיק את שיתוף הפעולה הקיים עם נציגיו בשותפות מלאה ובמחויבות כלפי הציבור החרדי”. 
עוד אמר נתניהו בפגישות כי "ביקשתי להיפגש כאן כדי לשמוע אתכם וכדי שנוכל לענות על המצוקה, אני יודע שהיא אמיתית והיא נוגעת ללבנו. אנחנו רוצים לעזור, אף אחד לא רוצה להתנכל, ההפך הוא הנכון, ואני פתוח לשמוע".


(נתניהו בפגישה עם נציגי מחאת העסקים)

שר הבריאות יולי אדלשטיין הסביר כי יש הבנה לקשיים של הציבור בעת סגר וכי הוא מקבל את הטענות בדבר צורך בשקיפות ובשיתוף ראשי הרשויות. “נפעל לתקן זאת להבא” אמר. 
השר לבטחון פנים אמיר אוחנה הביע תמיכה בטענות על אלימות מיותרת מצד חלק מהשוטרים ואמר כי זו דרך שאינה מקובלת עליו ועל המשטרה. הוריתי לפעול מיידית נגד כל גילוי אלימות ולא נאפשר אכיפה מפלה כלפי האוכלוסייה החרדית. השר אוחנה הודיע כי השוטר שתועד סוטר בפניו של מפגין חרדי הורחק משירותו מיד עם בירור המקרה לעומקו.
ראש הממשלה נתניהו גינה את התנהגות השוטרים שתועדו מכים חרדים בהפגנות ואמר כי הוא מצפה לאפס סובלנות במקרי אלימות בריונית כלפי מפגינים . נתניהו ציין כי נתן הוראה ששוטרים שינהגו שלא כחוק יתנו את הדין על כך באופן מיידי. יחד עם זאת קרא רה"מ לשמור על החוק ולגלות אחריות ציבורית בעת הפגנה.

לסיכום הורה ראש הממשלה לשרים על הקמת חמ"ל משותף לניהול נכון של מתווה קביעה להטלת סגר בעתיד על ריכוזי אוכלוסיה חרדית, תוך שיתוף נציגי הציבור מיהדות התורה ושס  והרשויות, זאת בכדי לעשות הכל למנוע את הצורך בסגר, ולא אחרי ההחלטה.
עוד הודיע נתניהו כי בסיכום עם שר האוצר ישראל כץ הנחה לפעול להכללת העסקים שנפגעו מהסגר הנוכחי בערים החרדיות במתווה הפיצויים עליו הוחלט בממשלה.

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

מגייסים חדשים בבקו"ם. ארכיון צילום: אבי דישי, פלאש 90

החל גיוס מחזור אוגוסט 2020

קרא עוד