בפעם השנייה השנה: יום הבוחר הגיע

יותר מ-6 מיליון בעלי זכות בחירה שוב ייצאו להצביע ברחבי הארץ והמתמודדים לכנסת שוב יילחמו על כל קול. גם הפוליטיקאים שוב יחכו לתוצאות הראשונות שתגענה בשעה 22:00

חדשות כיפה 17/09/19 07:00 יז באלול התשעט

בפעם השנייה השנה: יום הבוחר הגיע
פעמיים כי טוב?, צילום: פלאש 90, הדס פרוש

פעמיים כי טוב? ברגעים אלה נפתחות הקלפיות ו-6,394,030 בעלי זכות בחירה יצאו היום (ג') ל-10,543 הקלפיות ברחבי הארץ, שם הם צפויים לבחור במי שבעיניהם צריך להנהיג את ישראל בשנים הקרובות. אחרי מערכת בחירות ראשונה באפריל, שוב ראשי המפלגות ייאבקו על כל קול.


החל משעות הבוקר יצאו ראשי הרשימות לקלפיות, יחד עם חברי רשימותיהם כדי לסחוט מנדטים נוספים ביום הבוחר. אליהם יצטרפו הפעילים השונים שימתינו לבוחרים בכל הזדמנות אפשרית כדי לשכנעם, בעוד שאנשי הקמפיין ימשיכו להדהד את מסרי המפלגות באגרסיביות.

מי מצביע:
כל תושב או תושבת מדינת ישראל שמלאו לו או לה 18 ביום הבחירות.

איפה מצביעים: 
משרד הפנים שלח לכל בעלי זכות ההצבעה 'הודעה לבוחר', עם ציון מקום הקלפי הסמוכה למקום מגוריו.
גם אם לא הגיעה אליכם ההודעה עד ליום הבחירות, קל מאוד לאתר את מקום הקלפי. אתר המידע הממשלתי של משרד הפנים נותן מענה מיידי לבדיקת זכאות ההצבעה ובירור מקום הקלפי. כל מה שצריך זה מספר תעודת זהות ותאריך הנפקת התעודה. אפשר לקבל את המידע גם בטלפון 1-800-222-290, או באמצעות הודעת סמס למספר 050-8085500 (יש לכתוב את מספר תעודת הזהות ב-9 ספרות כולל סיפרת הביקורת, ואת תאריך הנפקת תעודת הזהות). ניתן גם לשלוח פקס ל-1-800-222-291 עם שני פרטי המידע האלה.

מתי מצביעים:
רוב הקלפיות ייפתחו  ביום הבחירות בשעה 7:00 בבוקר וייסגרו ל-22:00. ביישובים הקטנים (מתחת ל-350 תושבים) שעות ההצבעה הן מהשעה 8:00 ועד לשעה 20:00. כך גם בבתי החולים ובבתי הסוהר והמעצר. כל מי שיגיע לקלפי לפני שעת הסגירה יוכל להצביע, גם אם לא הספיק עדיין להיכנס אל מעבר לפרגוד.

איך מצביעים: 
ניתן להצביע בבחירות באמצעות תעודת זהות או דרכון בתוקף או רישיון נהיגה, ולחיילים - תעודת חוגר או תעודת קצין. שימו לב כי אין צורך להביא את ההודעה לבוחר.
עבור נכים ובעלי צרכים מיוחדים שאינם יכולים להצביע בקלפי הסמוכה למקום מגוריהם, ישנן "קלפיות נגישות מיוחדות", שמיקומן מפורסם באתר משרד הפנים.
מי שמאושפז בבית חולים  ביום הבחירות רשאי להצביע בקלפי למאושפזים המוצבת בבית החולים, שנועדה גם עבור עובדי הצוות הרפואי של בית החולים. מי שנמצא בשירות מילואים פעיל ביום הבחירות זכאי להצביע בקלפיות המיוחדות לחיילים שממוקמות בבסיסי צה"ל, כנ"ל לגבי אנשי משטרה או שב"ס.

אופן ההצבעה:
הבוחר מזדהה אצל מזכיר הקלפי על ידי מסירת מסמך מזהה, ולאחר מכן יקבל מיו"ר ועדת הקלפי מעטפות הצבעה חתומות כדין.
מאחורי הפרגוד בוחר המצביע בפתק הצבעה אחד בלבד, שעליו רשומים אות וכינוי הרשימה שבעדה החליט להצביע, ומכניס אותו למעטפת ההצבעה שקיבל. הבוחר רשאי להשתמש בפתק הצבעה לבן ריק שעליו יוכל לרשום, בעט כחול בלבד, את אות הרשימה או האות והכינוי של הרשימה שלה הוא מצביע.

פתקי הצבעה ריקים (בצבע לבן) מיועדים למקרים של מחסור בפתקי הצבעה של אחת מהרשימות. בהתאם לחוק הבחירות, המצביע בפתק ריק (לבן) חייב לכתוב בכתב יד את האות או האותיות של הרשימה שעבורה הוא מצביע. פתק ריק שלא נכתב עליו דבר, המוכנס למעטפת ההצבעה ייחשב לפתק פסול ולא ייכלל במניין הקולות הכשרים.
מצביעים שמאושפזים בבית חולים, אסירים, חיילים ודיפלומטים בחו"ל מצביעים בקלפיות מיוחדות באמצעות מעטפות כפולות - קולותיהם ייספרו לאחר ספירת כלל הקולות.

יום שבתון ותחבורה ציבורית:
יום הבחירות הוא יום שבתון על-פי חוק, אך פועלים בו כסדרם שירותי תחבורה ושירותים ציבוריים אחרים כפי שיקבע שר הפנים.

 

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר