נתניהו דחה את הפינוי – הבנייה בסוסיא הערבית נמשכת 

מאז שראש הממשלה דחה את יישום החלטת בג"ץ על הריסת מבנים במאחז נוואג'עה הסמוך לסוסיא, נמשכת הבנייה במקום ואוכלסו מבנים חדשים. בתנועת "רגבים" הגיבו: "התרסה מכוונת"

חדשות כיפה 03/07/18 21:47 כ בתמוז התשעח

נתניהו דחה את הפינוי – הבנייה בסוסיא הערבית נמשכת 
המאחז הפלסטיני ליד סוסיא, צילום: תנועת רגבים

הבנייה במאחז הערבי ליד סוסיא נמשכת, למרות הנחיית בג"ץ להרוס מספר מבנים במקום. לפני כשבועיים החליט ראש הממשלה נתניהו לדחות את המבצע שתוכנן ליישום החלטת בג"ץ במאחז נוואג'עה שהקימה הרשות הפלסטינית, זאת עקב ביקורם של היועץ הבכיר ג'ארד קושנר, והנציג המיוחד למו"מ בינלאומי ג'ייסון גרינבלט, שהגיעו לסבב שיחות בישראל וברשות. 

מסתבר שדחיית הפינוי נתנה רוח גבית לתנופת בנייה נוספת במקום. מאז הדחייה הוקם מבנה מגורים חדש במקום, ובנוסף אוכלסו מספר צריפי מגורים שנבנו בחודש שעבר. כזכור, עד להחלטה הסופית על עתיד כל המאחז, הורה בג"ץ על הריסת חלק מהמבנים במאחז שהוקמו בניגוד לצו הביניים שאסר על המשך הבנייה. 

המאחז הפלסטיני ליד סוסיא

המאחז הפלסטיני ליד סוסיאצילום: תנועת רגבים

כזכור, המאחז הבלתי חוקי נבנה בין היישוב הישראלי סוסיא לגן הלאומי של סוסיא הקדומה. תנועת רגבים עתרה בשנת 2011 בדרישה לממש את צווי ההריסה. הפלשתינים המתגוררים במקום שהגישו עתירה נגדית, המשיכו בבניה בלתי חוקית תוך שהם מנצלים לרעה את ההליך המשפטי, ואף דרשו להקצות עבורם שטח של 1,500 דונם ולהסדיר את המאחז במקומו הנוכחי ולהכיר בו כ"שכונה" של העיירה יאטה.

גם שר הבטחון לשעבר, משה בוגי יעלון, צייץ לאחרונה בחשבון הטוויטר שלו כי מאחז נוואג'עה הוא פרוייקט מוצהר של האיחוד האירופי. "הבנייה הבלתי חוקית של הבדואים-הפלסטינים בסוסיא, בוצעה והתרחבה בתמיכת ומימון גורמי האיחוד האירופי, הפועלים בצביעות ובאפלייה. היו ניסיונות לפינוי בהסכמה, ולאחר שמוצו ללא הצלחה, צריך לפנותם". 
 

המאחז הפלסטיני ליד סוסיא

המאחז הפלסטיני ליד סוסיאצילום: תנועת רגבים

"הקמת המבנים החדשים בשבוע בו נדחה הפינוי, היא התרסה מכוונת. אי אפשר לבוא בטענות לרשות הפלשתינית ולאיחוד האירופי שמושכים בחוטים מאחורי נוואג'עה – הם פועלים למען האינטרס שלהם, וקובעים עובדות בשטח באופן בלתי חוקי", אמר ישי חמו, רכז הפעילות של תנועת "רגבים" ביהודה ושומרון.

"השאלה צריכה להיות מופנית לראש הממשלה נתניהו ולשר הביטחון ליברמן – שמפגינים אזלת יד ואפס מעשה ומאפשרים לדבר הזה לקרות, וכל זאת זמן קצר לאחר מימוש צווי ההריסה בשכונת נתיב האבות ותפוח מערב", הוסיף. 

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר