סגור

נכדו של האדמו"ר מסאטמר שעזב את אשתו ובתו וסיים קורס קצינים

חיים מייסלס תיאר בדף הפייסבוק שלו את דרכו מעולם התורה החרדי ועד לניתוק מבתו בת ה-4 והשירות בחטיבת גולני. ואיך קצין המילואים הראשי לשעבר, שהוא אדמו"ר בפני עצמו, קשור לסיפור? קראו את הדברים

משה ויסטוך
ו בחשון התשעח
,
26 באוקטובר, 2017 17:19
מייסלס אז והיום

מייסלס אז והיוםצילום: צילום מסך מדף הפייסבוק של מייסלס

בימים האחרונים פרסומים רבים מתארים את ההתנגשות שבין חלק מהציבור החרדי לגורמי אכיפת החוק של המדינה על רקע  סוגיית הגיוס לצה"ל. חיים מייסלס גדל בארה"ב כחרדי נצר לאדמו"ר מסאטמר, אך כל זה לא מנע בעדו מלעזוב את עולם התורה, להשאיר את אשתו ובתו מאחור ולסיים לאחרונה קורס קצינים.

"אם יש רצון יש דרך!!", הוא כתב בפוסט שזכה לאלפי לייקים ומאות תגובות ושיתופים, "למה עזבתי אישה, ילדה, משפחה, חברים, ועבודה מוצלחת והחלטתי להתגייס לקרבי".

מייסלס סיפר כי הוא גדל "בתור ילד חרדי בברוקלין, ארצות הברית. הייתה לי הרגשה שמשהו חסר לי, לא ידעתי מה. הביקור הראשון שלי בארץ היה בגיל 11. גיליתי את מדינת ישראל, מדינה יהודית . עוד לא ידעתי איך זה ישפיע, אבל הרגשתי שמצאתי את הבית.

"כשחזרנו לברוקלין אחרי כמה ימים, הרגשתי בן אדם אחר. פתאום יש משהו שאני מתחבר אליו, מדינת ישראל. בגלל שאני נכד של האדמו"ר מסאטמר, והקהילה בה גדלתי לא תומכת במדינה לא היה לי עם מי לדבר על זה. בגיל 15 הגעתי לארץ שוב, הפעם כדי ללמוד בישיבה בבני ברק, במטרה לראות את המדינה ואיך הדברים מתנהלים פה. השפה היחידה שדיברתי באותו זמן הייתה יידיש, ולא הצלחתי לתקשר עם העולם בחוץ כמו שרציתי.

"כשחזרתי לארה"ב שנה אחר כך, קניתי טלפון עם אינטרנט (היה אסור לנו בישיבה), החלטתי ללמוד אנגלית, ללמוד על ישראל וקצת על העולם הגדול. בגיל 17 הבנתי שאני רוצה לעזוב את העולם החרדי אבל רוב האנשים שהכרתי שעזבו, לא הצליחו. הפער החברתי והשפה הקשו עליהם להתמודד עם חיים מסוג אחר".

מייסלס תיאר כיצד עולמו הרוחני התערער ומה ענה לו אחד הרבנים בניסיון לפתור את בעייתו, "החלטתי לפנות לרב, לספר לו ששנים אני כבר לא שומר שבת, שאני לא מתחבר. התשובה שלו הייתה, שהגעתי לאן שהגעתי בגלל שאני עוד לא נשוי, שברגע שתהיה לי אישה משלי אני כבר לא ארצה לעזוב, כי בנות כבר לא ישמחו אותי. הוא הסביר שכשאהיה נשוי אוכל לעשות יותר ולעזור מחוץ לישיבה - אהיה יותר חופשי.

"שבועיים אחר כך, אני בפגישה עם ההורים של הבחורה, שואלים אותי שאלות בגמרא וכו'.. עברתי את המבחן. פגישה עם הבחורה, ההורים של שנינו בחדר ליד. שיחה של 50 דק' בינינו, הסכמתי. התארסנו באותו הלילה. אחרי כמה חודשים הגיעה החתונה. מיד אחרי החתונה הבנתי שאני ממש לא מתחבר אליה. אני חושב על מדינת ישראל, היא חושבת על הדברים שאמר הרב. 

"6 שבועות אחרי, אני מגיע הביתה ואשתי מספרת לי שהיא בהריון. הייתי שמח, התרגשתי מאוד, עד שלאט לאט התחלתי לחשוב מה עשיתי.. איך אני הולך לגדל ילד חרדי בעולם שאני לא מסכים איתו. ידעתי שמאוחר מדי , שעוד שניה מגיעה ילדה לעולם, עוד שניה אהיה אבא. לא יכולתי להישאר יותר, חשבתי על זה המון, ניסיתי לדבר עם אנשים מבחוץ, חברים שעזבו וכאלה שנשארו".

טוען...

למרות הקושי הגדול והצעד, שרבים עשויים לראות כבריחה מאחריות, הוא החליט לעזוב, "עזבתי. נפרדתי מאשתי והקהילה ורוב המשפחה עזבו אותי. מצאתי עבודה טובה. התחלתי את החיים מאפס וכמו ילד קטן למדתי איך להתלבש (בגדים שהם לא שחור ולבן), איך לדבר עם אנשים. כמה חודשים לפני צוק איתן, כמעט שנה אחרי שעזבתי את הקהילה בה גדלתי, החלטתי שאני רוצה להתגייס. נרשמתי דרך גרעין צבר כדי לעלות לארץ, אבל אחרי 2 פגישות אמרו לי שבגלל שאני בן 19, גרוש פלוס אחת, אני לא מתאים לצבא. גם החברים סביבי אמרו שאני לא אצליח בצבא. שאין לי סיכוי בכלל.

קניתי כרטיס טיסה והגעתי לבד לארץ. בהתחלה חבר קישר אותי לארגון חייל אל חייל, למרכז לחיילים בודדים ע"ש מייקל לוין ולציקי אוד שעוזר לי המון. באוגוסט 2014, התגייסתי לקורס עברית במחו"ה אלון. אחרי 3 חודשים של טירונות וקורס הגעתי לגולני, עברתי גיבוש והתקבלתי ליחידת אגוז. לא סיפרתי לאף אחד את הסיפור שלי, פחדתי שכמו בגרעין צבר, יחשבו שאני לא מתאים.

כאן הוא הגיע לצומת קבלת החלטות נוספת ומי שעזר לו לבחור את הכיוון החדש היה אדמו"ר אחר שדווקא עשה קריירה צבאית ארוכה, "בתחילת המסלול פיתחתי פער מהחברים בצוות ולא הצלחתי להיות מהמובילים, לכן אחרי שנה במסלול, כשרציתי לצאת לפיקוד לא התאפשר לי. אחרי התייעצות עם הרב הושע פרידמן אדמו"ר מפאשקאן (אז הקמל"ר תת אלוף), בחרתי לעזוב את היחידה ולהגיע לגדוד. יצאתי לקורס מ"כים ואחרי עצירה קטנה בר"מ2, חזרתי לפקד על לוחמים בגדוד 13. הייתי בתפקיד כמה חודשים ויצאתי לקורס קצינים, שם למדתי במשך שמונה חודשים איך להיות מפקד טוב ומקצועי, איך לעמוד בכל משימה שתדרש כדי להגן על מדינת ישראל.

"אני גר לבד, בקרית היובל בירושלים. בבית גיורא, בניין שכל הדיירים בו חיילים בודדים בשירות או לשעבר. רבקה, הבת שלי, כבר בת 4. המשפחה שלה לא מסכימה שנהיה בקשר בגלל שאני לא חרדי. אני מקווה שיום אחד כשהיא תגדל, אוכל לחדש איתה את הקשר ולהסביר לה למה הייתי חייב לעזוב אותה ולעלות לארץ. להסביר לה שבחרתי בדרך שונה ממה שהיא מכירה, אני כל כך אוהב את משפחתי שפשוט לא מבינה ולא מקבלת את הזוית שלי על העולם, בחרתי בדרך ביהדות ששונה מהם - יהדות שבה להקים ולהגן על מדינת העם היהודי זה דבר עצום וחשוב לא פחות מללמוד תורה.

"היום אני מסיים את קורס הקצינים בבה"ד אחד, ומקבל דרגות. משבוע הבא, אהיה מפקד מחלקה בקורס מ"כים, אשקיע בלבנות את המפקדים החדשים של צה"ל.

"הסיבה שאני מספר לכם את זה, היא כדי שתלמדו שאם יש רצון יש דרך. לא משנה מה אומרים לך או מי אומר לך - אם אתה באמת רוצה להצליח ומוכן להשקיע, בסוף תצליח. יש לנו את הצבא הכי טוב בעולם, וזה לא משנה מאיפה באת ומה עשית עד עכשיו, אם תיתן את המאה אחוז שלך, אתה תמצא את הדרך".

26.10.2017

1. אז טוב מה שעשה או לא (דוד)

ניכנסתי לפייס שלו כשהתגייס בתמונה אם כיפה ופאות והוא כותב אני הולך אם הלב בתמונות של היום כבר לא רואים כיפה אז הוא הלך ,אם הלב שמתעלם מבורא עולם מהבורא שלו מתעלם שעברות שלו עושים נזק לכלל ישראל ולא אחראי כי בעתיד יענש על עברות שלו .אם היה נישאר שומר מצוות הייתי מצדיע לו אבל הוא עזב מצוות הולך אחר ליבו אני לא אובהב בוגדים כמו שאאני לא אוהב את עצמי כשאני בוגד בילד או אישתי ובטח לא בוראי

דווח על תגובה לא ראויה
27.10.2017

2. רק רציתי להדגיש אני לא דן אותו אבל ממש אין ללמוד מדרכיו (דוד)

דווח על תגובה לא ראויה
27.10.2017

3. עוזבי הדת מחפשים צומי (יהודי של אמת)

אך לאחר זמן מרגישים את הריקנות והבדידות, והיצר אומר להם שכבר מאוחר לחזור בתשובה, ויש רבים מהם שמתאבדים...ומנוחת הנפש וודאי אין להם, וכמו שקין אחרי שרצח נגזר עליו נע ונד תהיה בארץ, כך אלו שרצחו את נשמתם הם נעים ונדים ללא מנוחה פנימית... בקיצר מסכן

דווח על תגובה לא ראויה
27.10.2017

4. חס וחלילה ללמוד מכל דרכיו (דוד)

אפשר לקחת נקודה טובה של "שירות המדינה", אך בוודאי ח"ו התרשלות בעבודת השם או עזיבת משפחה. ל"ע ול"ע

דווח על תגובה לא ראויה
29.10.2017

5. תבורך ותצליח בכל דרכיך. (מוטי)

דווח על תגובה לא ראויה
29.10.2017

6. מדוע "כיפה" מאדיר אדם שנטש את מסורת אבות ?? (אלון)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

ח"כ מתן כהנא. לא חורץ את הדין צילום: פלאש 90. יוסי זליגר

כהנא מגונן על נתניהו: "לראש הממשלה עומדת חזקת החפות"

קרא עוד