משפט דומא: הפרקליטות מוותרת על הודאות שהושגו בעינויים

במהלך דיון הסיכומים בחלקו הראשון של המשפט הודיעה הפרקליטות לביהמ"ש כי לא תשתמש בהודאות שהושגו מהנאשמים בהפעלת "אמצעים מיוחדים".גורם משפטי: "מדובר ברעידת אדמה של ממש"

חדשות כיפה 16/04/18 21:10 א באייר התשעח

משפט דומא: הפרקליטות מוותרת על הודאות שהושגו בעינויים
בית משפחת דוואבשה השרוף בדומא, צילום: מרים אלסטר/פלאש 90

משפחות נאשמי תיק ההצתה בכפר דומא חשפו היום (ב') כי במהלך דיון הסיכומים בחלקו הראשון של המשפט שהתקיים לפני כמה שבועות, הודיעה פרקליטות מחוז מרכז לבית המשפט בצעד חסר תקדים כי היא מוותרת על חלק מהודאות הנאשמים במעורבות באירוע. מדובר בהודאות שנמסרו במהלך החקירות, בהם הופעלו "אמצעים המיוחדים", כאשר הכוונה היא לעינויים. 

גורם משפטי שנודע לו על העניין מסביר כי הפרקליטות מודה שההודאות שמסרו הנאשמים בחקירות אלו אינן קבילות, והיא חוששת כי ביהמ"ש יפסול אותן. "משמעות ההודעה של הפרקליטות לביהמ"ש היא הבנה כי לאור הנסיבות בהן נמסרו ההודאות של הנאשמים לא ניתן להכשירם משפטית. מדובר ברעידת אדמה של ממש, עומדת פרקליטות מול ביהמ"ש ובעצם מודה - נעשו כאן בתיק חקירות שהביאו לנאשמים למסור דברים והודאות שלא מרצון חופשי כמתחייב בחוק", אמר הגורם.

בדיון שמעו השופטים את הסיכומים לשלב הראשון במשפט, והסיכומים בעל פה מתווספים לסיכומי ההגנה והתביעה שנפרשים על פני מאות רבות של עמודים. בסופו של הליך יכריעו השופטים האם הודאות הנאשמים בתיק דומא קבילות או לא.

לפני הדיון נחשף כי המדינה הגישה בקשה לביהמ"ש להכיר בעינויים כחוקיים. משפחות הנאשמים סיפרו כי בבקשה נכתב שאמנם עינויים אסורים ופסולים על פי חוק בחקירות בישראל, אך למרות זאת הם מבקשים כי ביהמ"ש יקבע שבתיק דומא "לא מדובר באמצעים פסולים ולא באמצעים שהופעלו 'שלא כדין', ויפסוק כי העינויים בדין נעשו, וזאת לאור התיק החריג", לדבריהם.

המשפחות סיפרו "בכדי להראות שהעינויים זה לא כזה נורא, הפרקליטות מעיזה לכתוב לבית המשפט כי בעינויים הם הקפידו על הכללים, הפעילו שיקול והכי מקומם הם כותבים שהכל נעשה תוך 'שמירה ככל האפשר על כבודם של הנאשמים' , עינו אותם תוך שמירה על כבודם - כך נכתב במסמך של מדינת ישראל בשנת 2018. אי אפשר להאמין". 

המשפחות הזכירו גם את תנאי המעצר הקשים בהם מוחזקים הנאשמים: "הם בבידוד, ללא טלפונים, ונשללות מהם זכויות רבות שניתנות לכלל האסירים. אפילו המחבלים מקבלים תנאי כליאה טובים יותר".

עו"ד ציון אמיר שמייצג את הקטין בתיק, אמר בכניסה לדיון שהתקיים לפני כמה שבועות כי "הגענו לשלב הסיכומים, אני מאוד מקווה שיום אחד הדברים שעלו במהלך משפט הזוטא, העובדות והפרטים במהלך העובדות והעדויות של כולם – בעיקר של אנשי השב"כ – ייחשפו, הציבור אמור להזדעזע זעזוע עמוק מאוד כיצד התנהלה חקירה כלפי קטין צעיר לימים, שלא מואשם ברצח, מואשם בקשר לכך אבל לא ברצח. באיזה אופן התנהלה חקירה שכל כולה איומים והפעלת אמצעים אלימים בכל מיני צורות ובכל מיני אופנים.

"הדבר הזה מזעזע את הנפש, אי אפשר להשלים עם חקירה שמתנהלת באופן כזה בחברה דמוקרטית, אני מאוד מקווה שביהמ"ש בסופו של יום יאמר את דברו בסוגיות המהותיות האלה", הוסיף.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר