פרוייקט הסקי הדתי

יוזמה: בתי דין יוכלו להעניש סרבני גט מחו"ל

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה לקדם הצעת חוק שתאפשר לטפל בעניינן של עגונות שאינן אזרחיות ישראל. השר אזולאי: "מדינת ישראל היא מדינת העם היהודי וככזו עליה לספק סעד לכל יהודי באשר הוא בכל מקום בעולם"

משה ויסטוך 21/01/18 16:07 ה בשבט התשעח

יוכלו לטפל גם בסרבני גט מחו"ל. בתי הדין הרבניים, צילום: פלאש 90. יונתן זינדל
יוכלו לטפל גם בסרבני גט מחו"ל. בתי הדין הרבניים, צילום: פלאש 90. יונתן זינדל


ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (ראשון) הצעת חוק לפיה מדינת ישראל תתן מענה גם לעגונות שאינן תושבות המדינה.

המצב כיום מאפשר לבתי הדיו הרבניים לטפל רק בזוגות ששניהם או אחד מהם בעל אזרחות או מעמד תושבות ישראלית.

כעת, בעקבות ההצעה שיזם השר לשירותי דת דוד אזולאי מש"ס אותה קידמו חברי הכנסת אברהם מיכאלי ועליזה לביא, יוכלו הדיינים להפעיל סנקציות שונות גם נגד סרבני גט שאינם ישראלים, במידה ויגיעו לישראל.

יש לציין כי ועידת רבני אירופה בראשות הרב פנחס גולדשמידט, נשיא הוועידה ואב בית הדין במוסקבה פנתה להנהלת בתי הדין הרבניים לצורך מציאת פתרונות לנשים עגונות אלה, ומכאן באה יוזמת בתי הדין עם הצעת החוק הממשלתית.

בדברי ההסבר להצעה נכתב בין היתר כי "ועידת רבני אירופה וגורמים נוספים העלו את הקושי הקיים במצבים בהם בני זוג שנישאו לפי דין תורה ברחבי העולם, נמנעים מלהתיר את נשותיהן ומשאירים אותן עגונות ללא אפשרות להינשא מחדש, תוך שבחלק מהמקרים הם אף מתעלמים מפסיקתו של בית הדין המקומי, בהעדר סמכות שיפוט לבית הדין המקומי לחייב את הבעל בגט ולהטיל עליו סנקציות על מנת שייתן גט לאשתו".

כמו כן נכתב כי "מרכזיותה של מדינת ישראל כמדינת הלאום היהודי וחשיבותה בחיי היהודים בעולם אל מול חוסר היכולת של נשים יהודיות ברחבי העולם למצוא פתרון לבעיות של סרבנות גט ועגינות מצדיקים מתן סמכות זו לבית הדין הרבני בישראל".

השר לשירות דת דוד אזולאי

השר לשירות דת דוד אזולאיצילום: פלאש 90. יונתן זינדל

השר אזולאי, התייחס לנושא ממיטת חוליו ואמר "אני מברך את בתי הדין הרבניים בנשיאות הראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף ובניהולו של המנכ"ל הרב שמעון יעקבי, שפועלים באופן נמרץ וללא פשרות למציאת מזור למצוקת הנשים העגונות על ידי הרחבת סמכות בתי הדין ליהדות התפוצות גם אם אינם אזרחי המדינה. מדינת ישראל היא מדינת העם היהודי וככזו עליה לספק סעד לכל יהודי באשר הוא בכל מקום בעולם".

מנהל בתי הדין הרבניים, הרב שמעון יעקבי הוסיף: "מהלך זה  הוא צעד משמעותי והכרחי לנשים רבות בעולם אשר ייתן מענה למצקותיהם ועגינותן. התיקון המוצע יאפשר לנשים וגברים אלו לסיים מערכת נישואין כושלת, להתיר את עגינותם ולפתוח דף חדש בחייהם. אני רוצה להודות לכל הגורמים שנטלו חלק ובתוכם משרד המשפטים, משרד החוץ וכן לחברי הכנסת עליזה לביא (יש עתיד) ואברהם מיכאלי (ש"ס) שקידמו את הצעת החוק הפרטית".

לדבריו, "לאחר בחינת הערות של משרד החוץ והמחלקה הבין לאומית ומחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים הוחלט כי התיקון ייעשה באמצעות הצעת חוק ממשלתית שתפתור קשיים מסוימים שעורר הנוסח של הצעת החוק הפרטית".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר