על תוואי הרכבת ההיסטורית: שביל אופניים חדש יוקם בין ירושלים לבית שמש

הפרויקט להקמת פארק מסילה מרחבי לשבילי אופניים וטיולים, על תוואי הרכבת ההיסטורית מבית שמש לירושלים, אושר בוועדה של קרן שטחים פתוחים ברשות מקרקעי ישראל לתקצוב שלבי התכנון ותחילת ביצוע

אביה טובי אביה טובי, חדשות כיפה 02/06/23 14:57 יג בסיון התשפג

על תוואי הרכבת ההיסטורית: שביל אופניים חדש יוקם בין ירושלים לבית שמש
צילום: Hadas Parush/Flash90

הפרויקט להקמת פארק מסילה מרחבי לשבילי אופניים וטיולים, על תוואי הרכבת ההיסטורית מבית שמש לירושלים, אושר ביום רביעי בוועדה של קרן שטחים פתוחים ברשות מקרקעי ישראל  לתקצוב שלבי התכנון ותחילת ביצוע. הפרויקט הוגש עם מהנדסת מועצה אזורית מטה יהודה שיזמה את הפרויקט, האדריכלית מיכל נאור ורניק. 

הפארק החדש יכלול שביל אופניים, טיילות ונופש בחיק הטבע על גבי מסילת הרכבת

היקף פרויקט המסילה וביצועו מוערך בכ-30 מיליון שקל, בנוסף לאומדן של צינור הקולחין שיקודם על ידי רשות המים. בשלב הנוכחי אושר תקציב ראשוני על סך חמישה מיליון שקל. השבוע הוצג הפרויקט במנהל התכנון בישיבת התנעה, בראשות מנכ"ל מינהל התכנון ובהשתתפות נציגי הגופים הרלוונטיים.

צילום: מועצה אזורית מטה יהודה

הפארק החדש יכלול שביל אופניים, טיילות ונופש בחיק הטבע על גבי מסילת הרכבת הקיימת לצד פיתוח מוקדי תיירות ופנאי. המסלול באורך כ-33 ק"מ מחבר בין בית שמש וירושלים, רובו ככולו במרחב מטה יהודה ובהמשכו מגיע לעמק צרעה ומתחבר לפארק המועצתי המתוכנן.

בין מוקדי התיירות בשטח מסילה: החאן הקאמרי, נחל שורק ומסעדת הפעמון

הפרויקט יכלול הסבה של המסילה הישנה לפארק לינארי למטיילים ולרוכבי אופניים, פיתוח אטרקציות לאורך המסלול, שימור הטבע לצד המסילה והתחשבות בסביבה ובנוף הקיים לרווחת התושבים והמבקרים. בישיבת ההתנעה הוחלט בין היתר לשלב בפרויקט את הסדרת סילוק הקולחין באמצעות תשתית חדשה, זאת לטובת שיפור הסביבה ומניעת זיהום מי התהום בערוץ השורק.

אזור נחל שורק

אזור נחל שורק צילום: Yossi Zamir/Flash 90

היוזמה זכתה לתמיכת רכבת ישראל, משרד התחבורה, רשות המים, קק"ל ורשות הטבע והגנים. מבין מוקדי התיירות בשטח מסילה: החאן הקאמרי, נחל שורק ומסעדת הפעמון. האדריכלית מיכל נאור ורניק סיפרה כי במועצה מתרגשים לבשר כי "הרעיון של הסבת מסילת רכבת לשביל מטיילים ורוכבים, כפי שקיים במקומות שונים בעולם, יקודם כפרויקט ראשון מסוגו בארץ, במטה יהודה - הלב הירוק של ישראל".