פעם נוספת: עתיקות סבסטיה הושחתו

תמונות מהגן הלאומי בסבסטיה, שומרון העתיקה, מעלות כי פעם נוספת הושחתו השרידים הארכיאולוגיים במקום.

יהונתן קליין, חדשות כיפה 06/07/19 22:39 ג בתמוז התשעט

פעם נוספת: עתיקות סבסטיה הושחתו
ההשחתה בגן הלאומי בסבסטיה, צילום: יאיר אלמקייס

פעם נוספת: השחתה בגן הלאומי בסבסטיה. מנהל בית ספר שדה כפר עציון, ירון רוזנטל, פרסם תמונות שצולמו בימים האחרונים בגן הלאומי בסבסטיה, שומרון העתיקה, המוכיחות כי עתיקות בירת ממלכת ישראל המקראית הושחתו בידי פורעים.

מדריכי מרכז סיור ולימוד שומרון (מדרשת שומרון) גילו כי מזה שבוע לפחות, מקיימת הרשות הפלסטינית בנייה בלתי חוקית בכניסה לגן הלאומי שומרון העתיקה - בו יושבת ממלכת ישראל הקדומה, זאת בנסיון נוסף להשתלט על השטח ולטעון כי מדובר באתר מורשת פלסטיני. 
יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון פנה לראש המנהל האזרחי הנכנס  תת אלוף רסן עליאן ודרש כי הנושא יטופל באופן דחוף. לדבריו:  "ההשחתה פעם אחר פעם שיש בשומרון העתיקה היא בושה וחרפה לאומית. דגן קרא לממשלה לאמץ מיידית את תכנית החירום הלאומית להגנה על נכסי המורשת שהרשויות וארגון "שומרים על הנצח" מקדמים. 
 

ההרס בסבסטיה

ההרס בסבסטיהצילום: יאיר אלמקייס

בשומרון העתיקה ישבה עיר הבירה של ממלכת ישראל הקדומה והיא שריד כמעט יחיד בעולם לממלכת ישראל. 

בשנה האחרונה הכריזה הרשות הפלסטינית על האתר כאתר ההיסטורי פלסטיני החשוב ביותר בתחומה, והחלה בפיתוח מסיבי תוך פגיעה בעתיקות במקום. העבודות מבוצעות בניגוד להסכמי אוסלו, המחייבים שמירה על נכסי מורשת ותיאום עם הצד הישראלי. 

מטיילים שהגיעו למקום בשבוע האחרון נדהמו לגלות עבודות פיתוח וריצוף של הפורום - מבנה העמודים העתיק בשומרון שהיה רחבת השוק המרכזית בתקופה הרומית. 

בימים האחרונים עלו ברש"פ שלב נוסף, והם מבצעים עבודות לחסימת שער הכניסה לאתר כולו. מי שירצה להיכנס יהיה מחוייב בתשלום דמי כניסה לרשות הפלסטינית. 

העבודות מבוצעות בשטחי B, בהם האחריות הבטחונית על ישראל אך האזרחית של הרשפ, אך גולשות גם לשטח C בהם קיימת אחריות הישראלית מלאה. 

ישי חמו רכז יו"ש בתנועת רגבים: "העיר שומרון העתיקה, היתה בירת ממלכת ישראל הקדומה במשך מאות שנים, ועיר מרכזית בתקופות נוספות, היא אחד מאתרי הארכיאולוגיה החשובים בארץ. לא רק שהמקום לא נחקר ונחפר כיאות למעמדו, אלא ההפקרות שם חוגגת. לא מדובר רק בשוד עתיקות על ידי רודפי בצע, אלא גם בפגיעה מכוונת מצד הרשות הפלסטינית במורשת היהודית והישראלית שיש במקום הזה. הסכמי אוסלו לא יכולים להוות גושפנקא לפשע כנגד התרבות וההיסטוריה".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר