פרסום ראשון הקטין הופשט עד לתחתוניו על ידי ימ"ר ש"י - יפוצה ב-7,500 שקלים

משטרת ישראל תשלם פיצויים לנער גבעות שעבר הפשטה שלא כדין על ידי שוטרי ימ"ר ש"י. השופט זיכה את הקטין, קבע כי החיפוש לא היה חוקי, וציין כי לפי עדויות השוטרים מדובר ב"נוהל" שמופעל כנגד פעילי ימין | חוננו: "על אכיפה בררנית כלפי נוער הגבעות יש לשלם מחיר"

אלעד הומינר, חדשות כיפה 04/10/21 20:26 כח בתשרי התשפב

הקטין הופשט עד לתחתוניו על ידי ימ"ר ש"י - יפוצה ב-7,500 שקלים
נוער הגבעות. אילוסטרציה, צילום: מתניה טאוסיג, פלאש 90

משטרת ישראל תשלם פיצויים לקטין, נער גבעות, שעבר חיפוש בהפשטה שלא כדין על ידי שוטרי ימ"ר ש"י. על פי כתב התביעה, שוטרי ימ"ר ש"י עצרו את הקטין בחשד לכניסה לשטח צבאי סגור. כשהגיע לתחנה ערכו עליו השוטרים חיפוש לא חוקי בהפשטה לבוקסר, והוא הושאר לילה במעצר שלא כדין. בדיון בהליך הפלילי בעניינו זיכה השופט את הקטין מכל שיוחס לו, ומתח ביקורת על התנהלות המשטרה נגדו. כעת תפצה המשטרה את הקטין ב7,500 שקלים.

המעצר המדובר אותו אנחנו מפרסמים לראשונה, התרחש לפני כארבע שנים וחצי ברמת מגרון שבבנימין. בעת המעצר ערכו השוטרים חיפוש במישוש על גופו של הקטין, אולם עם הגיעו לתחנה נערך לו חיפוש נוסף, בהפשטה לבוקסר, בניגוד לחוק.

בדיון הפלילי בנוגע למעצר קבע השופט כי החיפוש לא חוקי ומהווה פגיעה חריפה בכבוד האדם. בנוסף, ציין השופט כי לפי עדויות השוטרים מדובר ב"נוהל" שמופעל כנגד צעירים פעילי ימין ונודף ממנו ריח של ענישה בטרם משפט.

"חומרה יתרה נודעת לכך שמדובר בנוהל, אשר ככל הנראה, המכוון והמופעל אך כלפי סוג אוכלוסייה מסוים", ציין שופט בית המשפט לנוער ירושלים שמעון לייבו. לדבריו אחד השוטרים העיד כי נוהל החיפוש מופעל כלפי "פעילים", כשכוונתו לנוער הגבעות. "ככל ומדובר בהתנהלות משטרתית המוכוונת כלפי פלח אוכלוסייה צר ומוגדר, הרי שנודף ממנה ריח של פעולה ענישתית עוד בטרם הגעה למשפט".

בארגון חוננו ברכו על ההחלטה: "סופסוף נעשה צדק עם הנער, למרות שהוא נער גבעות. השוטרים בכלל ושוטרי ימ"ר ש"י בפרט צריכים ללמוד שעל אכיפה בררנית כלפי נוער הגבעות יש לשלם מחיר. מקווים שהלקח הופנם".

כאמור, הקטין תבע את המשטרה בגין העוולות נגדו, ובמסגרת הסכם פשרה הוחלט כי המשטרה תפצה אותו ב7,500 שקלים.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר