פרוייקט הסקי הדתי

האמריקנים לחצו: בישראל התקפלו ובטלו בנייה ביו"ש

בשבוע הבא: המינהל האזרחי ידון באישור כ-2,000  יחידות דיור ביהודה ושומרון לצד אלף יחידות דיור פלשתיניות, אבל מאחורי האישור הנקודתי ליהודים, עומד סיפור מקומם על התקפלות מפוארת

חדשות כיפה 13/08/21 07:41 ה באלול התשפא

יהודה ושומרון. אילוסטרציה, צילום: shutterstock
יהודה ושומרון. אילוסטרציה, צילום: shutterstock

ועדת המשנה להתנגדויות שבמועצת התכנון העליונה (מת"ע) במינהל האזרחי תתכנס בשבוע הבא, בהסכמת ובתיאום עם הממשל האמריקאי,  כדי לאשר קידום תוכניות בנייה בשלבי תכנון שונים של מעט יותר מ-2,000 יחידות דיור, זאת לאחר שלא התכנסה כבר שמונה חודשים. לכאורה אירוע משמח, אבל מאחוריו עומדים אישור בניה לפלשתינים וביטול אלפי יחידות דיור ביהודה ושומרון.

בישראל היום פורסמה הרשימה המלאה של יחידות הדיור שיועדו לעלות לדיון בשבוע הבא, אך ירדו מסדר היום ברגע האחרון. דיון הוועדה, שהייתה אמורה לדון בקידום ואישור תוכניות בנייה של יותר מ-4,000 יחידות דיור, יתקיים לאחר לחץ שהופעל במועצת יש"ע על הממשלה ובעקבות עבודה אינטנסיבית של המועצה מאחורי הקלעים, במטרה לקבוע מועד לדיון, בהתאם לסיכום בין ממשלת נשיא ארה"ב הקודם דונלד טראמפ לממשלת נתניהו, לאישורי בנייה ביהודה ושומרון בכל רבעון.

מאז כניסתו של ג'ו ביידן לבית הלבן, ועדת המשנה להתנגדויות לא כונסה. בדיון האחרון שהתקיים בנושא, בחודש ינואר, אושרו 792 יחידות דיור בלבד. מאז הצטברו אלפי יחידות דיור ביש"ע בשלבי תכנון שונים הממתינות לקידום ולאישור. בשבועות האחרונים פעלה לשכת ראש הממשלה נפתלי בנט מול הבית הלבן כדי שיתאפשר לכנס את הוועדה.

עם זאת, לאור התקופה הממושכת שבה לא התכנסה הוועדה, ציפו ביש"ע כי בישיבה הבאה יאושרו יותר תוכניות בנייה. גורמים המעורים בנושא מסרו בימים האחרונים לגורמים ביש"ע כי הוועדה תדון בקידום תוכניות בנייה של יותר מ-4,000 יחידות דיור. עם זאת, כאמור, כחצי מהתוכניות ירדו מסדר היום ברגע האחרון. גורמים המעורים בנושא מעריכים כי הסיבה לכך היא התנגדות האמריקנים. כך פורסם הבוקר בישראל היום.

במועצת יש"ע קיימו אתמול (ה') ישיבת חירום מול משרד ראש הממשלה בעקבות הפרסום, ומסרו: "אנו נמצאים במצב בלתי מתקבל על הדעת שבו תוכניות שאושרו על ידי שר הביטחון בני גנץ, נדחו על ידי ראש הממשלה נפתלי בנט. אנו מתנגדים למהלך חסר התקדים לפיו מורידים מסדר היום של מת"ע תוכניות בנייה ביהודה, שומרון ובקעת הירדן, למרות שהן מוכנות לאישור. לא ייתכן שתוכניות שמחכות על שולחן המועצה במשך שמונה חודשי הקפאה, לא יקודמו. זוהי עצירת פיתוח של ההתיישבות לשנים רבות קדימה. לא נוכל להמשיך לשבת ולהמתין".


(ישיבת מועצת יש"ע).

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר