סגור

חאן אל אחמר: המדינה לא הגישה תשובה לבג"ץ - בעקבות מחלוקת בין גנץ לנתניהו

לאחר שבג"ץ כינה את התנהלות נתניהו "מביכה", והורה לראש הממשלה להגיב לעתירת רגבים בפרשת חאן אל-אחמר - תגובת נתניהו לא הוגשה במועדה, בשל מחלוקת בין לשכתו לבין לשכת שר הביטחון, ובסופו של דבר יוגשו לבג"ץ שני תצהירים שונים - הסותרים זה את זה

יהונתן קליין, חדשות כיפה
טו בחשון התשפא
,
02 בנובמבר, 2020 12:14
חאן אל אחמר

חאן אל אחמרצילום: תנועת רגבים

ראש הממשלה נתניהו היה אמור לעדכן את בג"ץ עד אתמול (א') לגבי עמדת הדרג המדיני על פינוי המאחז הבלתי חוקי חאן אל אחמר, אולם התגובה, שהגשתה נדחתה שוב ושוב, לא הוגשה לבית המשפט.
בתנועת רגבים הגישו הבוקר לבג"ץ בקשה לפסק דין בהיעדר תגובה.

השופט סולברג: בקשת נתניהו לדחות דיון בפינוי חאן אל-אחמר - מביכה

על פי דיווח ב'גלובס', התגובה לא הוגשה בשל מחלוקת וכיפופי ידיים בין לשכת ראש הממשלה נתניהו ולשכת שר הביטחון גנץ. בכל הליך משפטי, תגובה או הודעה צריכה להיות מגובה בתצהיר מצד הגוף הממשלתי הרשמי שהגיש את העמדה, אלא שעל פי הדיווח, בשל המאבק בין הלשכות, הפרקליטות לא קיבלה מאף אחד מן הצדדים תצהיר כזה, ולא פורסמה עמדה ברורה של הממשלה ביחס לחאן אל אחמר. בשל כך לא הוגשה עמדת המדינה בנושא.


(ח"כ אביגדור ליברמן בסיור בחאן אל אחמר)

בשתי הלשכות סירבו להגיב, אך גורמים משני הצדדים מסרו ל'גלובס' תגובות המאשימות את הצד השני. בשורה התחתונה ובאופן חריג במיוחד, יוגשו לבג"ץ שני תצהירים - אחד מטעם שר הביטחון, עליו יחתום עוזר שר הביטחון לענייני התיישבות, אבי רואה, בו ייאמר כי על המדינה לקיים את פסק הדין ולפנות את הכפר הבלתי חוקי, ואחד מטעם ראש הממשלה, עליו יחתום ראש המל"ל מאיר בן שבת, ולפיו משיקולים מדיניים אין לחייב את הממשלה לפנות את הכפר.

השופט קבע: "על המדינה לכבד את הדברים היוצאים מפיה"

כזכור, בספטמבר האחרון לאחר שנתניהו ביקש לדחות את הדיון בעתירה בשישה חודשים נוספים, מתח השופט סולברג ביקורת חריפה על התנהלות נתניהו, ולאחר שכינה אותה "מביכה" קבע כי תגובת המדינה תוגש עד עד ל-1 בנובמבר. 

"מקץ שנתיים ימים – אין כל חדש תחת השמש. על אף שבא כח המדינה טענו לפנינו בעבר על קיומה של דחיפות, ואולי אף בהילות, ביישום החלטותיה, והגם שבית משפט זה איפשר למדינה שוב ושוב ליישם את החלטותיה, דבר לא השתנה: מה שהיה הוא שיהיה ומה שנעשה הוא שיֵעשה", כתב השופט סולברג בהתנסחות חריפה במיוחד, והוסיף: "על המדינה לכבד את הדברים היוצאים מפיה ולאפשר הסתמכות עליהם, שלא יהיו בבחינת נדרנא לא נדרי". 

כאמור, בעקבות התעלמות נתניהו מהחלטת בג"ץ, עורכי הדין אבי סגל ויעל סינמון מתנועת רגבים, יגישו הבוקר בקשה לפסק דין, בשל היעדר תגובה. 

"ההתנהלות המביכה איננה רק במה שקורה בעתירה הנוכחית", אומר מאיר דויטש מנכ"ל תנועת רגבים, "אלא בהתנהלות הססנית של נתניהו לאורך שנים מול ההשתלטות הפלסטינית על אזורים נרחבים ביהודה ושומרון, ובניה של עשרות אלפי מבנים בלתי חוקיים. חאן אל אחמר הוא קצה הקרחון ומקרה הבוחן". 

כזכור, סאגת חאן אל אחמר נמשכת מעל 10 שנים ובמסגרת 6 עתירות שונות שהגישה תנועת רגבים בעניין. בשנת 2018 הצהירה המדינה כי בכוונתה להשלים בהקדם את פינוי המתחם, המהווה את תיק הדגל של הרשות הפלסטינית בפעילות ההשתלטות על קרקעות בשטחי C, ובג"ץ נתן אור ירוק לביצוע הפינוי, והעתירה הנוכחית הוגשה בשנת 2019 לאחר שהמדינה לא מימשה את התחייבותה. 

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

ח"כ שמחה רוטמן צילום:  Sraya Diamant/Flash90

ח"כ רוטמן: "האחריות מה יקרה בסוף עם חוק האזרחות היא לא עליי"

קרא עוד