"יש לנו משימה אדירה של החלת הריבונות" | כינוס היסוד של שדולת ארץ ישראל

עשרות שרים וחברי כנסת השתתפו היום בכנס היסוד של שדולת ארץ ישראל והתחייבו - לא נוותר על החלת ריבונות בהקדם ולא נאפשר הקמת מדינה פלסטינית ומסירת חלקי ארץ ישראל בתמורה להסכם שלום עם איחוד האמירויות

יהונתן קליין, חדשות כיפה 17/08/20 15:49 כז באב התשפ

"יש לנו משימה אדירה של החלת הריבונות" | כינוס היסוד של שדולת ארץ ישראל
כינוס שדולת ארץ ישראל, צילום: מאיר אליפור

שדולת ארץ ישראל בראשות ח״כ חיים כץ וח״כ בצלאל סמוטריץ׳ ובשותפות עם מועצת יש״ע ותנועת רגבים התכנסה היום (ב') לראשונה לכינוס יסוד מיוחד על רקע ההודעה על דחיית הריבונות. בכנס השתתפו יו״ר הכנסת ח״כ יריב לוין, יו״ר מועצת יש״ע דוד אלחייני, סגני שרים וחברי כנסת מכלל סיעות הבית.

ח"כ צבי האוזר מקדם: החלת חוק משאל עם גם על ישובי יהודה ושומרון

חברי הכנסת החברים בשדולה התחייבו לפעול למימוש מטרות השדולה הקובעות כי היא תפעל  לחיזוק האחיזה והריבונות של מדינת ישראל בכל רחבי ארץ-ישראל, ובפרט  בנגב, בגליל, ברמת הגולן, ביהודה, שומרון ובקעת הירדן.


(כינוס שדולת ארץ ישראל, היום)

זהו כינוס ראשון של השדולה מאז הכנסת ה-20. השדולה הובילה בשנים האחרונות את שינוי השיח והלגיטימציה הציבורית להחלת הריבונות והחוק הישראלי על כל מרחבי ההתיישבות.

יו"ר השדולה ח"כ חיים כץ (ליכוד) אמר בפתח כינוס היסוד: "אני מקווה שביחד באמצעות הפעילות של השדולה, נביא להכרה בריבונות על כל שטחי ארץ ישראל. נקבע אבני דרך ונשתדל להיות מדידים. אנחנו מחכים הרבה זמן והגיעה העת להוקיר את המתיישבים שבונים את הארץ הזאת. הגיע הזמן לריבונות.  כולנו מברכים את ראש הממשלה שהביא שלום תמורת שלום ורוצים שגם יביא ריבונות. אנחנו הולכים להפוך את מה שנאמר כאן לעובדות בשטח. ניזום את הבנייה, הפיתוח וההשקעה ביישובים. נפנה לשרים כדי לוודא שההתיישבות באה לידי ביטוי בתוכנית העבודה שלהם".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (ימינה), המכהן גם הוא כיו"ר השדולה, אמר כי "שדולת ארץ ישראל זו השדולה הכי גדולה ומשפיעה בכנסת. זכינו והשדולה היתה החלוצה של הבית הזה בהובלת שיח הריבונות. היתרון של ארץ ישראל שמאחד את כולנו. לכל אחד ואחת פה יש את האפשרות להתחבר לקידום ההתיישבות בנגב בגליל ברמת הגולן ויו"ש.
שמים את הפוליטיקה בצד ומאחדים כוחות של שרים וח"כים. החידוש שלנו בשדולה הזאת הוא שאנחנו מגדירים לעצמנו יעדים ברמה המעשית כדי להצליח, בייחוד דרך השרים ותחומי משרדם. עשינו עבודה מדויקת דרך כל משרדי הממשלה והשר העומד בראשה כדי לראות איך ניתן לייעל את תרומתם להתיישבות". אמר סמוטריץ'.

במהלך הכינוס חתמו השרים על התחייבות אישית לפעול לקידום מטרות השדולה בכנסת וכן במסגרת פעילות משרדם על מנת לחזק את המשילות והריבונות של מדינת ישראל בכל מרחבי ארץ ישראל. בנוסף חתמו בכנס על מגוון הצעות חוק אשר יונחו בימים הקרובים על שולחן הכנסת. בין ההצעות חוק נמצאים: חוק לביטול המנהל האזרחי, חוק מרקם חיים - להסדרת ההתיישבות הצעירה (מאחזים) וחוק לתיקון פקודת האגודות השיתופיות אשר יאפשר תנופת התיישבות בכל רחבי הארץ.

סמוטריץ

סמוטריץ' וחיים כץ בכינוס היסודצילום: מאיר אליפור

יו"ר הכנסת, ח"כ יריב לוין, שהשתתף בכינוס יסוד השדולה, הבטיח כי ייסע בקידום מטרות השדולה: "בשדולה כאן יש חברי כנסת חוצי מפלגות וזה חשוב. אנחנו נמצאים בתקופה של חוסר וודאות ברמה הפוליטית והלאומית ולכן האחידות שלנו חשובה. העובדה שלא הייתה שדולה ופורום כמו השדולה על נושא הריבונות, פגע פגיעה קשה בלהגיע לתוצאה מחייבת. ריבונות היא זכותה של עם ישראל ובלתי ניתן לערעור, ומימוש הזאת היא חובתנו. לא עניין של בחירה". לוין הוסיף כי "יש לריבונות היבטים רבים ומורכבים, ממדיניות ועד לדבר בשטח ברמת היישובים. אני כיו"ר הכנסת רואה תפקידי כמי שצריך לנהל את הבית באופן ממלכתי, אבל אני לא מהאו"ם ואני אסייע לקדם".

יו״ר מועצת יש"ע, דוד אלחייני, שהוזמן להשתתף בדיון, דחק בח"כים להציף את נושא החלת הריבונות. לדברי אלחייני, "יש לנו משימה אדירה של החלת הריבונות. המחויבות של חברי הכנסת היא להגיד בשום פנים ואופן שלא ניתן יד להקמת מדינה פלסטינית, לשם הדברים הולכים. אם הח"כים לא יפסיקו לדבר על זה, אנחנו נקבל ריבונות כפי שאנחנו רוצים. רק כך נתניהו יוכל לדבר, לפעול ולהביא את הריבונות". יו"ר מועצת יש"ע הוסיף והתייחס לסוגיית המינהל האזרחי והדרישה לסגירתו: "לא נעים לי לעמוד מול אנשי צבא ולהתווכח איתם. צריך להפסיק את הסממן של הכיבוש ולסגור את המינהל האזרחי".

"אנחנו בהתיישבות מאוד מאוכזבים, מרגישים פגועים בנושא הריבונות", הצטרף לדבריו ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן. לדבריו, הוא "מרגיש ניצול בכל השנה וחצי האחרונות ויש כאן פספוס גדול". דגן הוסיף כי "אנחנו נמצאים בימים לא פשוטים בכלל וקשים. הציבור שלנו כעוס ופגוע מהתנהגות נתניהו ומכאן חברי השדולה צריכים להרים את הראש ולהילחם בכל העוז כדי להביא את הריבונות ולהבהיר זאת לראש הממשלה. החוק של האוזר לא ריבונות אבל נכון לשעה זאת".

ראש המועצה האזורית גוש עציון, שלמה נאמן, הצטרף לדברי קודמיו אך הדגיש כי "האכזבה שלנו בשדה המדיני לא פוגע בנו בשדה המעשי – נושאי אדמות שטחי C עם שמירתם והעצמת הבנייה יכסו על המצב המדיני. אלה הדברים שיחזקו אותנו בהתיישבות באדמתנו".

יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר אמר כי התחושה שלו "לא טובה", ואמר כי "איבדנו את אפשרות הריבונות". לדברי זוהר, "על ארץ ישראל לא חסרות הבטחות והצהרות, אך בסוף צריך לראות את ההישגים. אני מסתובב בימים האחרונים מאז הודעת עיכוב החלת הריבונות בתחושה לא טובה. הבהרתי את העניין לראש הממשלה שציין שלא ויתר על הריבונות. זה נותן לי תקווה להצליח בהמשך ביחד עם עבודה של שדולת ארץ ישראל.
מהרגע שאיבדנו את אפשרות הריבונות, צריך לקדם את החוק של צביקה האוזר. הבהרתי את הדברים לראש הממשלה".

איילת שקד חותמת על התחייבות השדולה

איילת שקד חותמת על התחייבות השדולהצילום: מאיר אליפור

ח"כ צביקה האוזר (דרך ארץ), יו"ר ועדת חוץ וביטחון, אמר בדיון: "המאבק על גבולות הארץ חוצה מפלגות ונמשך כבר 100 שנה. חוק יסוד משאל עם אותו הגשתי על יישובי יהודה ושומרון הוא מצוין להתיישבות. מאז החלת הריבונות על רמת הגולן, חמש ממשלות ניהלו מו"מ על החזרת השטח ומה שעלה בחקיקת חוק יסוד משאל עם הובילה אותנו להשארת רמת הגולן בידינו. ראוי שהכנסת תקבע גם לתושבי יהודה ושומרון את חוק זה ולהבטיח את ההתיישבות שלנו".

שרת המשפטים לשעבר ח"כ איילת שקד (ימינה): "חשבנו שנצליח לקדם את הריבונות, אך ברגע שהממשלה הזאת הוקמה הבנתי שיהיה קשה. אני אומרת לחבריי מהליכוד – תפסיקו לומר לוקשים. נתניהו בחר באמירויות במקום ריבונות, והמחויבות שלנו להביא את הריבונות על יהודה ושומרון".

מנכ״ל תנועת רגבים מאיר דויטש: ״השדולה לקחה על עצמה לעמוד על המשמר בהסדרת ההתיישבות, חוק קמיניץ, חיזוק הנגב והגליל ועוד. השריפה היא לא רק בשומרון אלא בכל רחבי מדינת ישראל. יש משמעות גדולה לחברי השדולה בשמירת אדמות ארץ ישראל שלנו.ח״כ מיכל שיר (ליכוד):”השלום מבורך אך אסור שיבוא על חשבון הריבונות. אני חוששת שאנחנו מחמיצים את הריבונות ועלינו לתת הגדרת זמנים כדי לא רק לדבר, אלא לבצע. צריך לפעול כדי שלא נמצא את עצמנו בכנסות הבאות יושבים בשדולה ומדברים על ריבונות".

ח”כ אופיר סופר (ימינה): "התפקיד המרכזי של השדולה בסוף לעמוד על משמר ארצנו. המציאות עלולה להיות מתעתעת ומסוכנת וחשוב לעמוד בעיניים פקוחות ולראות הישגים בנושא הריבונות".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר