השב"כ מגיב להאשמות: "מפיצים מידע כוזב ומכפישים את עובדי השירות"

בעקבות ההאשמות נגד השב"כ על עינויים בחקירה, הטרדות מיניות ועלילות שווא בפרשת 'הטרור היהודי', בארגון מפרסמים הודעה התוקפת חזרה את המאשימים: "מאמץ יזום ומתמשך שנועד לשבש את מהלכי החקירה, לרבות הפצת מידע כוזב". עורכי הדין של החשודים: "שב"כ טעה מהרגע הראשון, שיעשה בדק בית"

יהונתן קליין 10/01/19 12:19 ד בשבט התשעט

הפגנה נגד עינויים בשב"כ, צילום: פלאש 90
הפגנה נגד עינויים בשב"כ, צילום: פלאש 90

"מאז ביצוע המעצרים התנהל מאמץ יזום ומתמשך של גורמים בעלי אינטרס, שנועד לשבש את מהלכי החקירה, לרבות הפצת מידע כוזב ביחס להתנהלות החקירה, תוך הכפשת שירות הביטחון הכללי ועובדיו". כך נכתב בהודעה שמפרסם הבוקר (ה') שירות הביטחון הכללי, בתגובה להאשמות נגדו בנושא חקירת הקטינים שנעצרו בחשד לרצח הפלסטינית עאישה א-ראבי ביידוי אבנים.

כזכור, הבוקר ביקש השב"כ לשחרר בתנאים מגבילים ארבעה מתוך חמשת הקטינים, תלמידי ישיבת 'פרי הארץ' שנעצרו בפרשה. מאז מעצרם של הנערים, נערכו הפגנות שקראו לאפשר להם מפגש עם עורכי דין ונגד העינויים שהופעלו עליהם, לטענת עורכי דינם ובני משפחותיהם, והופעל לחץ ציבורי כבד לשחררם.

"שירות הביטחון הכללי מדגיש כי הארגון לא יירתע וימשיך לפעול בנחישות נגד כל גורם המעורב בפעילות טרור באשר היא", נאמר בהמשך הודעת השב"כ.

"כל מהלכי החקירה בוצעו תחת פיקוח שיפוטי הדוק מצד הפרקליטות ובתי המשפט, ובמהלך החקירה זכו הנחקרים לכלל התנאים המתחייבים בחוק בהתאם לגילם ולאמונתם. היום הוארך מעצרו של אחד החשודים בשישה ימים, והוחלט כי בעניינם של חלק מהחשודים ניתן לבצע את פעולות החקירה הנדרשות כשהם נתונים במעצר בית ותחת תנאים מגבילים.

"כלל הראיות והממצאים שנאספו עד כה בחקירה הועברו לפרקליטות מחוז מרכז, אשר ליוותה את החקירה מראשיתה, ולאחר שזו תסיים את ניתוח הראיות וממצאי החקירה יוחלט על המשך ההליכים המשפטיים". לשון ההודעה.

עורכי הדין במסיבת עיתונאים: "השב"כ טעה מהרגע הראשון. עליו לתת את הדין"

עורכי הדין עדי קידר, חי הבר ואמיר ברכה מארגון חוננו ועו"ד איתמר בן גביר ביקרו את התנהלות השב"כ לאורך החקירה, והודיעו כי ימשיכו לפעול למען שחרור העצור הנוסף, שמעצרו הוארך בשישה ימים.

עו"ד קידר מחוננו פתח ואמר: "הודיעה המשטרה כי הם מבקשים לשחרר ארבעה מתוך חמשת הנערים החשודים ברצח. אני חושב שלא צריך להכביר במילים על מה זה אומר. זה אומר שמה שטענו מהרגע הראשון היה נכון, ולא היה צריך לעצור את הנערים הללו שלא היו קשורים בשום דרך לאירוע הזה. אנחנו מצרים וכועסים וכואבים ולא נוותר עד שישוחרר גם העצור הנוסף שמעמדו זהה לאחרים. עוד היום נפנה לבית המשפט ונדרוש לשחררו לאלתר".

עו"ד חי הבר מחוננו הוסיף: "אני רק מצפה שאחרי אירוע שכזה שבו השב"כ, אחרי שיצא בכאלה כותרות והבין שאין ולא כלום, יעשה באמת בדק בית. אחרי כל הפרשיות בתקופה האחרונה שבהן הודאות שלו נפסלו בבית המשפט והשיטות הנלוזות שלו הוצאו לאור, יעשו בדק בית וימנעו סבל מאנשים אחרים בעתיד. זו התקווה שלי".

היום זה הילדים האלה, מחר זה יכול להיות כל אחד מהילדים במדינת ישראל

עו"ד איתמר בן גביר טען: "התיק קרס. אנחנו אמרנו את הדברים האלה לאורך כל הדרך. חברי עו"ד קידר, חברי עו"ד הבר וחברי עו"ד ברכה ועוד עורכי דין שטיפלנו בתיקים האלה ואמרנו בצורה מפורשת  אין להם כלום. והטענות שלנו רק התחזקו אחרי שראינו את הספינים. אחרי ששירות הביטחון  הכללי הדליף פרטי חקירה, מתוך תיק חקירה, הפר את צווי איסור הפרסום ויצא לעיתונאים עם ספים כזה וספין אחר. הם היו בלחץ, והם הבינו למה הם בלחץ. 
הלקוח שלי, כמו הלקוחות האחרים, במשך קרוב לשבועיים ישב במרתפי שירות הביטחון הכללי. ירקו עליו, הטרידו אותו מינית. עשו לו כל מיני דברים שאסור לעשות במדינה דמוקרטית. נכון, לא היה כאן כיווץ איברים ומתיחת איברים. זה לא דומא. אבל עדיין חוקרי השב"כ עברו קו אדום. והשאלה שלי מי ייתן לו את השבועיים האלה? מי ירפא את הצלקת הנפשית? מי ירפא את הטראומה שהוא כל כך עבר?"

"אני חושב שמי שצריך לתת היום את הדין זה לא רק אנשי שירות הביטחון הכללי, שמסתבר היום שרדפו סתם ישיבה, שהפרו את חוק הנוער, שפרצו אתמול לישיבה בלי שום סיבה. איזה בית ספר בצפון תל אביב היו עושים לו דבר כזה? איפה המועצה לשלום הילד? איפה שר החינוך? צריך להבין דבר אחד. מישהו כאן צריך לעשות חשבון נפש ומישהו כאן צריך להפיק לקחים. ואנחנו פונים לפוליטיקאים במדינת ישראל, לעצור את ההתנהלות הזו של השב"כ. 
תדעו לכם דבר אחד – היום זה הילדים האלה, מחר זה יכול להיות כל אחד מהילדים במדינת ישראל. צריך להפסיק פגיעה בזכויות אדם".

עורכי הדין במסיבת העיתונאים

עורכי הדין במסיבת העיתונאיםצילום: חוננו

עו"ד אמיר ברכה מחוננו המייצג את העצור שמעצרו הוארך: "אני מייצג את החשוד שמעצרו הוארך בשישה ימים, וזאת בהתעלם באופן מופגן מטענות אליבי שהוכחו. הוא היה במקום יחד עם שאר האנשים ואף על פי כן מעצרו הוארך. כמובן שבזה הרגע יוגש ערער לבית המשפט המחוזי שיבחן את ההבחנה שלדידנו אינה נכונה בין החשוד הזה לשאר החשודים ששוחררו, ובשלב הזה ניפגש בבית המשפט המחוזי".

אביו של צ', אשר מעצרו הוארך, אמר לעיתונאים: "בית המשפט ממשיך להתעלם באלגנטיות מהאליבי המוצק שיש לבן שלנו. השב"כ בחר בבן שלנו כקורבן, אנחנו לא יודעים למה, כי הם לא  יודעים להפסיד בכבוד, צריכים להראות שיש להם עוד משהו. 
התובנות שנחשפנו אליהן בימים האחרונים לגבי היכולת של מערכות מסוימות בשלטון החוק במדינת ישראל להתנהג בדורסנות ולנצל את הכוח שלהן בשביל צרכים כנראה של קריירה ופוליטיקה, ובדרך לדרוס נערים תמימים, לפגוע להם בחיים ובבריאות הנפשית, התובנות האלה מזעזעות. אנחנו מאמינים לגמרי בבן שלנו, אנחנו בטוחים שהוא ישוחרר תוך כמה ימים כי אין להם כלום נגדו, ואני מקווה שמישהו אחר כך יתן את הדין על הנזקים שאנחנו אחר כך נצטרך להתמודד איתם".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר