הרב סתיו: "זהו צעד נוסף בהעמקת הנתק בין הרבנות לציבור"

יו"ר ארגון רבני צהר מגיב להחלטה על השינוי בהרכבי הועדה לבחירת רבנים במועצות אזוריות. ההרכב החדש פוגע בתושבים ומותיר אותם בעמדת מיעוט ביחס לנציגי הרבנות הראשית ומשרד הדתות

אביטל טרקיאלטאוב 08/11/16 17:43 ז בחשון התשעז

הרב סתיו: "זהו צעד נוסף בהעמקת הנתק בין הרבנות לציבור"
פלאש 90, צילום: פלאש 90

הרב דוד סתיו, רב היישוב שוהם ויו"ר ארגון רבני צהר הגיב על ההרכב החדש שקבעה הרבנות הראשית לועדות לבחירת רבנים במועצות אזוריות שאין בהם מועצה דתית. "החלטה כי רוב חברי הגוף הבוחר את הרבנים האזורים יהיו נציגי משרד הדתות והרבנות הראשית ולא נציגי התושבים, שוללת מהציבור את זכותו לקבוע מי יהיה הרב שלו, ומעבירה זכות זו זו לעסקנים חיצוניים (כלומר עסקנים חרדיים יחליטו מי יהיה הרב במועצה אזורית בני שמעון בנגב או במטה אשר בצפון) זהו צעד נוסף בהעמקת הנתק בין הרבנות הממוסדת לצבור הרחב" כתב הרב סתיו בעמוד הפייסבוק שלו.

"חכמינו אומרים אין ממנים פרנס על הצבור אלא אם כן נמלכים בו. חכמים היו חכמינו והבינו שמנהיג דתי או פוליטי חייב להיבחר על ידי קהילתו ולא על ידי זרים" הוסיף הרב.

אתמול אישרה ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, בראשות ח"כ דוד אמסלם, שינוי בהרכבי הועדה לבחירת רבנים במועצות אזוריות בהן לא קיימת מועצה דתית. הרכב הוועדה החדש, כפי שהוצג בכנסת, יוצר מצב בו שלושה מתוך חמישה נציגים בועדה לבחירת רבנים, הם נציגי הרבנות והמשרד לשירותי דת.

לפני כשבועיים הוצגה הצעת משרד הפנים להרכב החדש של הועדה לבחירת רבנים, ההצבעה בנושא נדחתה משום שהיו הסתייגויות להצעה בגין חוסר ייצוג נשים בועדה ובעיקר- חשש שמינוי רבנים יהפוך למינוי פוליטי במועצות האזוריות המדוברות בשל העובדה שרוב הועדה הבוחרת מורכבת מנציגי הרבנות ומשרד הדתות.

אתמול עלה הנושא בשנית, כאשר השינויים היחידים שנעשו בהצעה הם התחייבות לנציגות נשית בועדה וקביעה כי במידה ויש יותר מרב אזורי אחד במועצה האזורית, מועצת הרבנות הראשית תקבע איזה רב ינכח בועדה, סעיף שרק מעצים את כוחה של הרבנות הראשית בבחירת רבנים. באופן מפתיע, בהצבעה עברה ההצעה בקלות, עם שלושה תומכים, ללא מתנגדים וללא נמנעים.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר