סגור

הרבנית איצקוביץ: אנחנו לא נגועות במחלת הפמיניזם

קול נשי נגד גיוס בנות דתיות: בין הרבנים השונים גם הרבנית עידית איצקוביץ תקפה את מגמת השוויון בין נשים לגברים, "בחברה שבה לא מדברים על נקודת מוצא, תכלית ותפקיד האדם בעולמו, אז אין שוויון. אנחנו לא לחוצות שהכול יהיה אותו הדבר"

משה ויסטוך
טז בשבט התשעח
,
01 בפברואר, 2018 9:51
"אנחנו לא לחוצות לשוויון בתפקידים". הרבנית איצקוביץ

"אנחנו לא לחוצות לשוויון בתפקידים". הרבנית איצקוביץצילום: צילום מסך מיוטיוב

בתחילת השבוע נערך כנס לבנות מדרשה, שבו הן שמעו מפי שורת רבנים על האיסור להתגייס לצבא. בצל הסערה שעוררו דבריהם של רבנים כמו הרב שמואל אליהו והרב צבי קוסטינר, דיברה בפני הנוכחות גם הרבנית עידית איצקוביץ שניסתה להסביר להן על ההבדלים שבין גברים לנשים.

"העולם הולך חושב ומרגיש כל מיני דברים ושוכח את היסודות", אמרה הרבנית שמלמדת במדרשות רבות באירוע שאורגן על ידי חותם, ליב"ה ואגוד רבני קהילות.

לדבריה, יש הרבה דמיון ושוויון בין האיש והאישה, אך הם לא במובן שאותו מנסים לצייר כיום, "כשאיש ואישה מתחתנים הם שווים בנקודת המוצא ובמטרה. שזה יהיה בית של תורה, מידות טובות, אמונה, גמילות חסדים, ענווה וקדושה כל התכונות הכלולות בצלם האלוקי הישראלי ובצלמו של אדם".

עוד היא אמרה כי "מכיוון שנקודת המוצא והתכלית היא אחת, והן לגלות את צלם האדם והאלוקים שבנו, אנחנו לא רדופות מהמחלה שהתפקוד של איש ואישה יהיה בדיוק באותה צורה, כי אנחנו חוזרות לציור בבראשית וזוכרות שהם נבראו בשני גוונים של הצלם".

הרבנית הדגישה כי אף מין לא עולה על רעהו, "זה אותו הדבר רק בשני גוונים שיש בהם שוני קל. הצבע הוא אותו צבע אך הגוון שונה. לכן אנחנו שמחות עם ההבנה שאנחנו גוון אחר מהגוון של האיש. אנחנו לא במדרגה אחרת מהאדם. זה לא שיש דומם, צומח, חי, אישה ומעל זה איש, או איש ומעל זה אישה. אלא שאנחנו שייכים לאותה מדרגה שקוראים לה האדם שנברא בצלם אלוקים".

יש לציין כי במהלך השיחה היא לא הזכירה מפורשות את סוגיית גיוס הבנות, אך חזרה שוב ושוב על כך שהבנות לא צריכות להיות "לחוצות" או "מבוהלות" מהצורך להידמות לגברים, "ריבונו של עולם ברא את המין האנושי בשני גוונים, לכן אנחנו לא לחוצות שהתפקידים הפרטיים יהיו שווים. אנחנו מלאים ברושם של נקודת המוצא שלנו והתפקיד שלנו".

הרבנית איצקוביץ מתחה ביקורת על אלה שמבקשות למלא אחר תפקידים נחשבים כגבריים וטענה כי זה לא מפתיע שהדבר קורה בחוגים השונים, "תבינו, בחברה שבה לא מדברים על נקודת מוצא ולא על תכלית ולא על תפקיד האדם בעולמו אז אין שוויון ומחפשים את השוויון בפונקציות: 'מה את עושה ומה אני עושה'. אותו הדבר בגידול ילדים, אותו הדבר בשליח ציבור, אותו הדבר בטלית. אנחנו לא לחוצות שהכול יהיה אותו הדבר".

כדוגמא היא ציירה את תמהיל העובדים בחברה עסקית, "גם במפעל קוקה קולה, סליחה על ההשוואה, לכולם יש תכלית אחת והם לא לחוצים שכולם יעשו את אותו הדבר כי אז המפעל לא יצליח. אי אפשר שכולם יתפעלו מכונות או יהיו מנהלי כספים או יהיו פועלי ניקיון".

בהמשך היא שבה וחזרה על כך שאין צורך להירתע מהתפקידים השונים של האיש והאישה, "אנחנו לא מבוהלים מתפקידים שונים. אנחנו מבוהלים מאוד מעולם שבו חיים בלי המגמה של להוציא את צלם אלוקים אל הפועל. השוויון הוא שאנחנו מכוונים את ליבנו לאבינו שבשמיים. אנו שותפים במגמה ואיננו מחפשים שוויון בתפקידים. כי מגמה גדולה, משימה גדולה, מפעל גדול דורש הרבה מאוד תפקידים".

לשיטתה, "זה ברור שתהיה משפחה עם אבא ואמא וילדים שימלאו ביחד הרבה מאוד משימות ששייכות למטרת העל. אבל עולם שלא יודע על מטרת על ולא חי בשביל מטרת על, מחפש את השוויון. שכולם יעשו אותו הדבר. אותו כסף אותו צבא אותו הדבר. לא בוער לנו, לא דחוף לנו. אנחנו לא לחוצות ולא שייכות לעולם שצובע את הכל באותו צבע. אין לנו עניין בעולם משעמם. הקב"ה ברא עולם מגוון וכל גוון צריך להכיר את ייחודו".

כנס בנות המדרשה

כנס בנות המדרשהצילום: ללא קרדיט

הרבנית אף סיפרה ששמעה על ספר מפורסם וטענה כי יש בעיה עם שמו, "יש ספר שכתב גוי אחד, לא קראתי אותו, אבל שמעתי שיש שם דברים מוצלחים. השם שלו, לעומת זאת, לא מוצלח ולא לרמה שלנו. הוא נקרא 'גברים מנגה ונשים ממאדים'. למה הוא לא מוצלח? כי זה מתאר שהגברים והנשים באו משני כוכבים. זו טעות גויית זה לא אצלנו".

כחלק מהתפיסה שיש שוני מסויים בין גברים לנשים היא התייחסה גם בעקיפין לזוגות חד מיניים, "אתן מבינות גם שזוג שהוא לא זכר ונקבה זוהי סתירה לבריאה. זו התכחשות לטבע היסודי שבו ברא הקב"ה את העולם. זכר ונקבה זה סדר הבריאה ואם יש שיבושים בתפיסה הזאת זה הרס העולם והרס הטבע".

בשלב זה פנתה הרבנית לבנות וניסתה לחדד להן את האפיון המיוחד של הנשים לעומת הגברים, "ננסה לצייר מה מיוחד בגוון הזה של צלם אלוקים, באשה. אתחיל במאמר חז"ל שכאילו מדבר בפחיתותה של האישה חלילה, 'נשים - דעתן קלה'. מי שמבין לא נכון אומר אין להן שכל או שהן לא רציניות או שאי אפשר לסמוך עליהן.

בא הרב קוק ומסביר שמדובר בעניין יחסי. חז"ל לא השוו את דעתן של של הנשים לדעה של האיש, אלא הם השוו בין השכל לרגש של האישה. כף מאזניים אחת דעת והשנייה רגש. השאלה היא מה באישיות האישה שוקל יותר. מה תוצאות השקילה בנפש האישה. איזה כוח יותר דומיננטי, איזה כוח יותר מחיה ויותר פעיל אצל האישה".

לרבנית היה ברור מה הפן המוביל באישיות האישה, "מה אומרת תוצאת השקילה? דעתן קלה לעומת הרגש שהוא יותר כבד. זה בכלל לא מדד של מנת משכל אלא זה אומר שבנפש האישה החלק הזה של צלם אלוקים שהקב"ה ברא הרגש נברא ביתר דומיננטיות.

אם באומה הישראלית צריכה להיבנות התורה וזה העסק הלאומי של עם ישראל. מכיוון שזה העסק שלנו והתורה אין עניינה רק להיות נלמדת בשכל, לכן סידר ריבונו של עולם את הנפשות כך שהתפקיד העיקרי של האיש הוא לעסוק בתורה דרך השכל והאישה עבודת ה' שלה זה לקחת את השכל של תורה ולהקשיב לדברי תורה ועם זה לבנות בכח הרגש. הכוח של האישה זה הבינה, הבנת דבר מתוך דבר, את מקבלת מאיש את השכל של תורה ומתוך זה בונה את קומה חדשה".

01.02.2018

1. כיף לקרוא דברי אמת (מנחם)

מכמיר לב, לראות את שתיקת הכבשים של הבית היהדי

דווח על תגובה לא ראויה
01.02.2018

2. ישר כח על החיזוק הנפלא לא להיגרר אחר התרבות המערבית (מרים)

דווח על תגובה לא ראויה
01.02.2018

3. איזה דברים נהדרים! (רועי)

כל הכבוד על התוכן הנפלא!

דווח על תגובה לא ראויה
01.02.2018

4. זה נקרא להלחם נגד החושך (בן יהודה)

על ידי חיזוק האור. זאת הדרך החיובית, שנשמעת בנחת, ומגרשת הרבה חושך. זאת תלמידה חכמה אמיתית. אשרינו שיש בתוכינו תלמידי חכמים כאלה.

דווח על תגובה לא ראויה
01.02.2018

5. בטוח שהרבנית לא רוצה שיפרסמו תמונה וצילום שלה. (רות)

דווח על תגובה לא ראויה
01.02.2018

6. שמישהו יספר לרבנית שלימוד תורה זה לגברים (אריאלה)

ואם הפמיניסטיות הדתיות לא היו מתעקשות, לא היו היום כל כך הרבה מדרשות ללמד בהן

דווח על תגובה לא ראויה
01.02.2018

7. שמישהו יספר לאריאלה שהרבנית מלמדת נשים תורה כל חייה (תלמידה)

למרות שאיננה פמיניסטית.

דווח על תגובה לא ראויה
01.02.2018

8. חשוב גם לחזק את הבנות שלא ילכו אחר אופנת הגלולות ונישואין מאוחרים! (יעל)

דווח על תגובה לא ראויה
02.02.2018

9. אשרינו (רבקה)

תודה על הזכות המרוממת לשמוע דברים בהירים ומאירים.

דווח על תגובה לא ראויה
02.02.2018

10. רציתי לכתוב שטויות בריבוע אבל אכתוב בעדינות שאני חולקת על הדברים. (SH)

זה לא עניין של להידמות לגברים זה עניין של מיצוי כוחות. לכל יהודי ויהודיה יש עניין למצות את כוחותיהם בעולם בצורה הכי טובה. אם מישהי תעשה שירות משמעותי יותר בצבא מאשר משירות לאומי - שתלך לצבא. אני עשיתי שירות לאומי אבל בדיוק על אותו שיקול, התרומה המשמעותית שלי הייתה יותר טובה שם. זה השיקול שצריך להנחות, ושכל אחת תעשה החלטה כנה עם עצמה, לא מתוך מקום של כן להידמות לגברים/לא להידמות לגברים. זו בדיוק התפיסה הפטריארכלית - שהכל סובב סביב סולם הגברים. אבל אם לאישה בתור עצמה יותר הולם מבחינת כשרונותיה לבצע משהו מסוים ואחר פחות? על אוותה הדרך האם יש איסור לגבר להיות אח/ מורה / מקצועיים "נשיים" לכאורה? לא. שכל אחד יילך לפי כשרונותיו וימצה את מלוא כוחו.

דווח על תגובה לא ראויה
03.02.2018

11. סוף סוף רבנית של אמת מול כל הרמאיות שמחפשות פרסום (פלאףפלאף)

דווח על תגובה לא ראויה
03.02.2018

12. אשרינו שנשארו עוד רבניות כאלו בימינו! (יעל)

תודה לרבנית איצקוביץ'! דבריה דברי אלוקים חיים!

דווח על תגובה לא ראויה
04.02.2018

13. תודה על הדברים המרוממים והמחזקים מול הרדידות שאנו מוצפות בה (יעל)

דווח על תגובה לא ראויה
04.02.2018

14. למערכת כיפה.. (למערכת)

למערכת,לא נראה שהרבנית רוצה שיפרסמו כך דבריה והקלטה שלה..תקבלו ממנה אישור!!

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

הרב איתן שנרב צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

הרב איתן שנרב השיא משואה: "לכבוד החיים הנפלאים שזכינו לקבל"

קרא עוד