מתחם הבילויים ההיסטורי בירושלים משנה את פניו

הוועדה המחוזית ירושלים אישרה שתי תכניות חדשות במתחם התחנה ההיסטורי התוכניות כוללת 500 יחידות דיור, שטחי מסחר, תעסוקה ומלונאות. שירה תלמי-באבאי: "מוקד עניין משמעותי לאזור ולעיר כולה"

חדשות כיפה 12/04/22 12:28 יא בניסן התשפב

מתחם הבילויים ההיסטורי בירושלים משנה את פניו
מתחם ג. הדמיה, צילום: גוטמן-אסיף אדריכלים

שינוי דרמטי: הוועדה המחוזית ירושלים אישרה שתי תכניות חדשות במתחם התחנה ההיסטורי התוכניות כוללת 500 יחידות דיור, שטחי מסחר, תעסוקה ומלונאות, בין השאר במתחם תחנת הרכבת ההיסטורית "מתחם התחנה".

תכנית "מתחם ב"

תכנית "מתחם ב" תוקם על שטח של 20 דונם וכוללת חמישה מבנים בגובה 5-10 קומות בהם 240 יחידות דיור. מתוך כלל יחידות הדיור, כ-50 יוקצו עבור דירות קטנות. בנוסף ליחידות הדיור, התוכנית כוללת 14,150 מ"ר עבור שטחי תעסוקה או מלונאות, ו-2,500 מ"ר למסחר.

תכנית ב. הדמיה

תכנית ב. הדמיה צילום: משרד רוזנפלד ארנס אדריכלים

כמו כן, התוכנית מקצה שטח לטובת הקמת בית ספר בשטח של כ-3 דונם, ושטחים ירוקים פתוחים. בתחום התוכנית מצוי מבנה לשימור אשר מיועד לשימוש למסעדה. התוכנית מהווה בחלקה פיתוח המשכי למתחם המדיה של חברת JVP בבעלות אראל מרגלית. התוכנית, יוזמה של חברת JVP, נערכה על ידי משרד רוזנפלד ארנס אדריכלים.

מתחם ג

בנוסף, אושרה תכנית נוספת -  "מתחם ג", על שטח של כ-13.1 דונם. לפי התכנית, יוקמו שלושה מבנים בגובה 5-10 קומות בהם 270 יחידות דיור. בנוסף ליחידות הדיור, התוכנית כוללת 70 חדרי מלון ו-3,000 מ"ר לתעסוקה ומסחר בחזיתות מסחריות לאורך הרחובות, ושטח ציבור פתוח בהיקף של 2.3 דונם. התוכנית הינה ביוזמת "רכבת במושבה", ונערכה על ידי משרד גוטמן-אסיף אדריכלים.

"התוכניות עתידות ליצור מרכז משמעותי בעיר"

מתכננת מחוז ירושלים במינהל התכנון, שירה תלמי-באבאי: "שתי התוכניות מהוות מימוש הלכה למעשה של תוכנית האב שאומצה לא מכבר על ידי הוועדה המחוזית. התוכניות עתידות ליצור מרכז משמעותי בעיר של תרבות תוססת, מסחר, תעסוקה ומגורים, הנסמך על מרחב ציבורי איכותי המוכוון להולכי רגל ומשורת על ידי תחבורה ציבורית יעילה. מתחם התחנה יהווה דוגמה למרקם עירוני אינטנסיבי המספק איכות חיים לתושבים בו, כמו גם מוקד עניין משמעותי לאזור ולעיר כולה".  

מתחם "התחנה" הינו על שטח כולל של כ-75 דונם וממוקם בין השכונות אבו תור, בקעה והמושבה הגרמנית, ובין הרחובות דרך בית לחם ודרך חברון. המתחם משמש כיום כמתחם בילוי ובו מסעדות ומקומות תרבות ופנאי, ועובר בו פארק המסילה.

המתחם עתיד לחדש את פניו בשנים הקרובות, בהתאם לתוכנית האב שהוכנה למקום ואומצה על ידי הוועדה בשנת 2021, ואשר קבעה מסגרת לפיתוח מתחם מעורב שימושי מגורים, תעסוקה, מסחר ומלונאות, אשר ישמש כמוקד עירוני של פנאי ותיירות. המתחם עתיד להיות משורת על ידי הרכבת הקלה, קו הרכבל אשר ישמש כגישה לעיר העתיקה ואף תוקם בו תחנה של רכבת ישראל שיחבר בין האזור לבין תל אביב.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר