האם 6,000 אסירים בדרך להשתחרר מבתי הכלא?

לפני כחצי שנה קבע בג"ץ כי עד סוף שנת 2018 לכל אסיר במדינת ישראל צריך להינתן שטח מחיה בן לפחות 4.5 מ"ר. בשב"ס הזהירו השבוע בדיון מיוחד בכנסת כי הדבר עלול להוביל לשחרור אלפי אסירים, "לפי המצבה הנוכחית יש 6,000 אסירים ללא מקום כליאה. אין לנו מענה חוקי לזה"

משה ויסטוך 28/11/17 09:07 י בכסלו התשעח

האם 6,000 אסירים בדרך להשתחרר מבתי הכלא?
בית הכלא מעשיהו, צילום: פלאש 90. הדס פרוש

בג"ץ קבע לאחרונה כי לכל אסיר צריך להקצות לפחות 4.5 מ"ר לרווחתו האישית. בדיון שהתקיים בנושא בוועדת הפנים של הכנסת בתחילת השבוע נציגת שב"ס הזהירה כי אי היערכות להחלטה עלולה להוביל לכך שהם ייאלצו לשחרר כ-6,000 אסירים שישארו ללא מקום כליאה.

"כדי להגיע לפסיקת בג"ץ צריך לשחרר אלפי אסירים, מעל 8000 מיטות", אמרה הנציגה בוועדה כפי שהתפרסם הבוקר (שלישי) ב'ישראל היום'. לדבריה, "אם היום בתא של 22 מטר יש 10 מיטות, לפי התקן החדש נוכל להציב שם רק 5 מיטות".

לפני כחצי שנה פסק בג"ץ, בנוגע לעתירה שהוגשה בנושא הצפיפות בבתי הסוהר, כי יש לצמצם את הדוחק ואף קבע לכך לוח זמנים. לפי החלטת השופטים, בראשות המשנה לנשיאת בית משפט העליון דאז השופט אליקים רובינשטיין, שטח המחיה המינימלי שנקבע עבור אסיר עמד על 4 מ"ר ללא שירותים ומקלחת או 4.5 מ"ר כולל.

כמו כן נקבע כי כבר בחודש מארס 2018 על שירות בתי הסוהר להעמיד לרשות כל אסיר לפחות 3 מ"ר לא כולל שירותים ומקלחות ועד סוף 2018 יהיה על שב"ס לעמוד ביעד שהציב בית המשפט, קרי 4.5 מ"ר לכל אסיר.

כיום כ-40% מכלל האסירים כלואים בשטחים הקטנים מ-3 מ"ר ורק 21% מהם מוחזקים במימדי השטח שקבעו השופטים. כאמור בדיון שהתקיים ביום ראשון בכנסת אמרו בשב"ס כי כדי לעמוד ביעד שהוצב להם עד דצמבר בשנה הבאה, יהיה עליהם לשחרר אלפי אסירים, "לפי המצבה הנוכחית יש 6,000 אסירים ללא מקום כליאה. אין לי מענה חוקי לזה, כי אני לא יכולה לשחרר אותם. התביעה ומשרד המשפטים נדרשים לומר מה לעשות בדצמבר 2018, איך להקטין עד אז את זרם הנכנסים ולהגדיל את זרם המשתחררים".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר