פרץ הבין - זה או הוא או ימינה: מאחורי הקלעים של השבוע הדרמטי בציונות הדתית

חגית משה הובילה את המהלך הפרידה מימינה, אך פרץ הבין שהוא לא יכול להרשות לעצמו לשבת באופוזיציה כשסמוטריץ' ושקד לוטשים עיניים לכיסא שלו ואין לו תחמושת להילחם בהם. השבוע האחרון הבהיר את הפער בין המפד"ל הקלאסית והפייסנית לסרוגים החדשים שלא מפחדים מעימות מול ראש הממשלה

מירב כהן, חדשות כיפה
כא באייר התשפ
,
15 במאי, 2020 10:22
הרב רפי פרץ ברגע חתימת ההסכם הקואליציוני בבלפור

הרב רפי פרץ ברגע חתימת ההסכם הקואליציוני בבלפורצילום: ללא

השבוע הזה התחיל בהצהרות של ימינה על אחדות בשורות ותמימות דעים שהולכים לאופוזיציה ונגמר בהחלטה של יו"ר הבית היהודי, הרב רפי פרץ, להתנתק משותפיו ולחבור עצמאית לממשלת האחדות בראשות נתניהו. המהלך של פרץ לא הפתיע אף אחד, בהתחשב בעובדה שהוא נכנס לשותפות בימינה בעל כורחו ואחרי שתדמיתו הפוליטית נהרסה לגמרי בעקבות ביטול ההסכם עם עוצמה יהודית, אך יותר מכך הוא מעולם לא היה שותף שווה ברביעייה הבכירה של ימינה ותמיד הרגיש שם אח חורג מול חברים וותיקים ובעיקר שועלים פוליטיים. 

מי שעומדת מאחורי המהלך ומגבה אותה היא יושבת ראש סניף הבית היהודי בירושלים, חגית משה, שאמרה לפרץ בשיחות סגורות שלבית היהודי אין מה לחפש באופוזיציה ושהבית היהודי יכול להנות מהתקציבים במקום לצעוק מהיציע. משה טענה, ובצדק, שימינה לא תאריך ימים באופוזיציה, אך יותר מכל - לא תוכל להיות אופוזיציה לוחמת אמתית לאחר שנתניהו יחיל את הריבונות הישראלית על יהודה ושומרון, חלומם הגדול של בנט, שקד וסמוטריץ'. חשוב להגיד - הסניף הירושלמי של הבית היהודי צפוי להנות מאוד מההחלטה של פרץ להתמנות לשר לענייני ירושלים הן בתקציבים והן בגישור בין ראש עיריית ירושלים, משה לאון לשר הממונה עליו. 

מנגד, גם בתוך הבית היהודי לא כולם תמכו במהלך. ראשי סניפים אחרים דווקא ראו בזה התבזות לשבור את המילה של פרץ פעם נוספת ובסוף אפילו לא לקבל את תיק החינוך. רבים התרעמו על ההחלטה ופעם נוספת האיומים על הדחת היו"ר עלו באוויר, אולם רבים יודעים שאלו איומי סרק. 

במהלך השבוע האחרון נחשף גודל הפער בין הבית היהודי לשאר חלקי ימינה (האיחוד הלאומי והימין החדש), הבית היהודי היא המפד"ל של פעם עם כל היתרונות והחסרונות בדבר. העמדה המפד"לית הקלאסית רוצה שותפות בממשלה ומסתפקת בתיקים שבאמת חשובים לה, כמו שנתניהו טרח לציין השבוע בהתנשאות נוראית, אך בנט וסמוטריץ' מביאים גישה נועזת ומיליטנטיות שרוצה עמדות מפתח שלטוניות ולא מסתפקת בשירות הלאומי ובחטיבה להתיישבות. את אותה גישה הם מביאים גם למשא ומתן. הגישה של פרץ היא פייסנית מול נתניהו לעומת 'החוצפה' של בנט, אך זה לא אומר שהוא השיג פחות, יש יגידו שאפילו השיג יותר. 

אחרי שכל זה נאמר חשוב לזכור - פרץ לא יכל להרשות לעצמו לשבת באופוזיציה כי הוא הגיע עם תאריך תפוגה לפוליטיקה. שלא כמו שלישיית הבכירים שנותרה בימינה, פרץ לא רוצה להפוך את הפוליטיקה לקריירה, הוא שואף לעשות תפקיד משמעותי ולחזור למכינה שלו בחולות חלוצה. במדבר האופוזיציוני הוא היה עומד חשוף מול סמוטריץ' ושקד, שאת שאיפתם לאיחוד מפלגות הם אמרו מעל כל במה אפשרית, המשמעות - דחיקת הרב רפי מחוץ להנהגת הבית היהודי ומחוץ לפוליטיקה. פרץ נאבק בהם בשנה האחרונה והצליח בקושי להגיע עד הלום, אך אחרי כל החבטות והמכות שהוא קיבל הוא הבין שהוא לא יכול להילחם בהם יותר. 

פרץ ולשכתו קיבלו את ההחלטה הטובה ביותר עבור עתידו הפוליטי אך בעיקר האישי. יש לו שלוש שנים לשפר את תדמיתו הציבורית בעזרת עבודה קשה במשרד קטן ושולי ואחר כך לפרוש מהפוליטיקה. זה עדיף על פני התאדות איטית באופוזיציה ומלחמת הנהגה מול בנט, שקד וסמוטריץ. מה יהיה על הציונות הדתית? כל השנה הזו היא היתה עסוקה בפיצולים לכאן ולכאן, קודם הימין החדש, אחר כך עם חוסר ההסכמה לשבת עם בן גביר ולבסוף הרב רפי שהחליט לערוק לבדו. הפוליטיקה משקפת הלך רוח ציבורי והציבור הדתי לאומי כבר מזמן לא יודע סביב מה ומי להתאחד. תחילת הסוף? לא, רק המשך ההתדרדרות. 

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
15.05.2020

1. ה"רב" פרץ. (דוברת צדק)

איננו מפד"ל קלאסי. הוא ליכוד קלאסי!

דווח על תגובה לא ראויה
15.05.2020

2. כל הכבוד לרב פרץ. היחיד שדואג לחינוך (בנט ושקד יתאיידו באופוזיציה)

עשה בשכל, הוא לא חייב כלום לחבורת הבריונים הפוליטיים של ימינה.

דווח על תגובה לא ראויה
15.05.2020

3. שאלה: מה סמוטי יעשה באופוזיציה? (Dude)

פשוט מרחם עליו

דווח על תגובה לא ראויה
15.05.2020

4. תהום רבה ונפילה מרסקת (חדווה)

הלכה הבושה ותפסה ראש. אין שום הישגים לפרץ- שישמור על מה שיש . בנט ושקד הרסו את הבית וסמוטריץ מחכה למשיח שקר כלשהו. ירקבו באופוזיציה ולא יעברו חסימה. הבעיה היא הנוער - כולם רואים את הבגידות , השקרים, היהירות , הטפשות- ולא ישתקו. תמשיך העזיבה ההמונית ומעמד הרבנים הציוניים יהפך לבדיחה. אלי סדן ודרוקמן ואייזנמן ודומיהם וחבריהם- הם משיחי שקר מודרניים. הלכו אחר ההבל של בנט ושקד- ויהבלו יחד עימם.

דווח על תגובה לא ראויה
15.05.2020

5. כל לרב רפי.על המהלך הנכון לטובת הציונות הדתית (חרדל חכם)

סמוטריץ בן אדם נאלח עם פה מטונף עם חזה מתוח ופרצוף זחוח כלומניק אדיר לא עשה כלום בימי חייו קורות חיים רקים בצבא שירת שירות מינימלי חסר משמעות לאחר שדחה גיוס 10 שנים בשקר ובאזרחות עבד בעמותת רגבים שהקים לעצמו וזהו מעבר לזה לא עשה כלום בחיים הציונות הדתית תיעלם כל עוד הוא יהיה נציג הציבור שלה מקווים שכמו שהוא סילק את אורי אריאל ועשה הכל לסלק את רפי פרץ בעזרת השם גם אותו יבוא מישהו ויסלק גם אותו מחיינו הציבוריים בקרוב

דווח על תגובה לא ראויה
15.05.2020

6. שכחת להוסיף שאם היה פורש, לא היתה נציג של מפדל בכנסת בכלל. (תמי)

אז הוא לא יכל להרשות לעצמו לפרוש

דווח על תגובה לא ראויה
15.05.2020

7. כל הכבוד לגית משה על הצעד הנכון. (אפרת ובועז)

נמאס לנו מבנט,שקד והשודד הקטן

דווח על תגובה לא ראויה
15.05.2020

8. המפד,ל (יהודי פשוט)

דווח על תגובה לא ראויה
15.05.2020

9. נוכל שקרן ללא עמוד שידרה! (דודו)

דווח על תגובה לא ראויה
15.05.2020

10. חזק ואמץ הרב רפי. (יהודה)

תיפרד מהם ואחזור לבחור בבית היהודי. לצערי לראשונה בחיי נאלצתי לבחור בליכוד ולא בכם. אני שמח על כך.

דווח על תגובה לא ראויה
16.05.2020

11. ניצוחים פוליטיים הם בערבון מוגבל. (מד)

דווח על תגובה לא ראויה
16.05.2020

12. בושה. עוד פעם לפצל את הציונות הדתית המפוצלת ממילא (יוסי)

דווח על תגובה לא ראויה
16.05.2020

13. איזה ירוויח? כנסו כנסו (חיה)

"הסניף הירושלמי של הבית היהודי צפוי להנות מאוד מההחלטה של פרץ להתמנות לשר לענייני ירושלים הן בתקציבים והן בגישור בין ראש עיריית ירושלים, משה לאון לשר הממונה עליו. "

איזה שטויות!

זה לא הסניף או חבריו שיהנו וירוויחו אלא הציבור בעצמו!!!

דווח על תגובה לא ראויה
17.05.2020

14. חגית משה נראה מי יבחר בך בפעם הבאה? מחפשת תקציב על חשבון האחדות? כסף על חשבון ערכים? (ירושלמי)

דווח על תגובה לא ראויה
17.05.2020

15. ככה זה נראה (שלום)

כשאין חזון, כשאין אידאולוגיה מפורטת למעשה. אז נשאר לריב על הדברים הקטנים. חבל על אנשים מוכשרים כמו בנט, סמוטריץ' והרב רפי , שמתבזים באופן שכזה.

דווח על תגובה לא ראויה
19.05.2020

16. מזל שלחגית משה יש שכל (יאיר לוינגר)

אסור היה להישאר בחוץ. אנחנו תנועה של שנים רבות. יש לנו מוסדות ומפלגה גדולה שצריכה את הממשלה. אנחנו סקטורילים. לא כמו בנט ושקד וגם בצלאל שמחפשים רק מלוכה

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

אילוסטרציה צילום: shutterstock

אלימות במשפחה - מהו תפקיד רב הקהילה? רשמים מכנס 'בית הלל'

קרא עוד