הרב אבינר על ההקלות במניינים: ראוי להחמיר ולהתפלל ביחידות

הרב שלמה אבינר מתייחס לנושא ההקלות בסגר מפני הקורונה, ומסביר מדוע תפילה ביחיד היא למעשה תפילה בציבור: "המתפלל אוהב את הציבור, חושב על הציבור, מתפלל בשביל הציבור. הוא כל כך אוהב את ציבור, שאינו רוצה לקחת את הסיכון הכי קטן להדביק אחרים"

הרב שלמה אבינר
כו בניסן התשפ
,
20 באפריל, 2020 14:53
תפילה בימי הקורונה

תפילה בימי הקורונהצילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

בכל דבר יש קולא ויש חומרא, המקל יש לו על מה לסמוך והמחמיר תבוא עליו ברכה. וכמובן, יש לשקול היטב כל חומרא, כדי לוודא שאינה מביאה לידי קולא, כדברי מסילת ישרים פרק כ על משקל החסידות. וכן הוא בימינו, ביחס לתפילה במניין, שהיא משאת נפש של הרבה נשמות טהורות. אשריכם ישראל.

חומרא א': מניין שטח פתוח. זה מנין לכל הדעות, שהרי כולם נמצאים במקום אחד, גם אם אין מחיצות מסביב.

החסרון: לא כולם שומרים על מרחק. יש מפטפטים לפני ואחרי התפילה. לפעמים מתעטשים ומשתעלים והנגיפים נזרקים למרחוק. נוגעים בסידורים, בספר תורה ולא רוחצים ידיים.

חומרא ב', יותר טובה: מנין מרפסות. כאן אין מגע, כאן יש מרחק, כאן אין שיחות רעים.

החסרון: להרבה פוסקים, כל עשרת האנשים חייבים להיות במקום אחד, ויש אומרים שרשות הרבים מפסקת ויש אומרים ששביל היחיד מפסיק ויש אומרים שכולם צריכים לראות את כולם. על כל פנים, חומרא זו עדיפה על הקודמת, כי היא חומרה בונשמרתם מאוד לנפשותיכם שהוא דין יותר חמור מאשר תפילה בציבור.

חומרא ג', שכוללת את שני החומרות הקודמות: תפילה ביחידות בבית. זו גם חומרא של ונשמרתם וגם חומרא של צירוף מנין. שמא תאמרו: אין זו תפילה בציבור אלא ביחידות?  ודאי זו תפילה בציבור. המתפלל אוהב את הציבור, חושב על הציבור, מתפלל בשביל הציבור. הוא כל כך אוהב את ציבור, שאינו רוצה לקחת את הסיכון הכי קטן להדביק אחרים, שהרי יתכן מאוד שהוא נושא את הנגיף ואינו מודע לכך.ומרוב אהבת הציבור, הוא מוכן לוותר על תפילה במניין. זו חומרא! חומרא בריבוע! חומרא חדשה מאוד מעניינת. אך כך הורו רבים מגדולי הדור. ואנו סומכים על החידושים שלהם.

כמובן, אדם אינו חייב להחמיר. לא חומרא א', לא חומרא ב' ולא חומרא ג'. אך המחמיר תבוא עליו ברכה, והמחמיר חומרא ג' תבוא עליו ברכה משולשת.

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
20.04.2020

1. הרב אבינר צדיק אמיתי עניו איש של אחדות ואהבת ישראל (שלומי רוזנטל הפודל המשפחתי)

לא כמו הכנופיה שמתנכלים אליו ומנסים לפגוע במעמדו רק בשל קינאה בהצלחתו הציבורית לעומת רבם של הכנופיה שלא מתקרב מבחינה ציבורית ותורנית אליו

דווח על תגובה לא ראויה
20.04.2020

2. נראה שזה מאמר ישן (מכ)

כיום על פי הוראות משרד הבריאות חייבים לכל הפחות שיהיה מניין שטח פתוח ובנוסף שכל המתפללים יחבשו מסכות.

אז חומרה א היא בעצם קולה

דווח על תגובה לא ראויה
20.04.2020

3. https://bshch.blogspot.com/2020/04/blog-post_2088.html#comment-form (https://bshch.blogspot.com/2020/04/blog-post_2088.html#comme)

"קשים ג[ו]רוים לישראל כספחת"

יעקב ליצמן ורבים מקהילת גור מהווים אבן נגף לבית ישראל. לפניכם המצב הקשה של חוסר אמונה בסיסית בקב"ה, בה הם חשודים שלוקים רבים מקהילת גור, ותבינו עד כמה זה ממוטט אותם וכולנו סובלים: וכל הזעקה לפנינו זה על שיש חשד אצלם בזמן הזה.

•בגור - הכסף הוא ערך עליון! הכסף דוחה את כל התורה והמצוות, והוא כח המנצח את כל סוגי ההשקפה ודוחה את כל התורה והמצוות על כל פרטיה ודקדוקיה.

•עזרה לאנשים מחוץ לקהילת גור כמעט אינו קיים, כי מבחינתם הכל זה כוחי ועוצם ידי, ומי שמסכן וחסר כל זו בעיה שלו ועליו לעזור לעצמו, עפ"ל.

*בחתונות ושמחות - הם מסתכלים על צבור האורחים כציבור שודדים, שצריך רק למצוא דרך לוותר עליהם ולהפטר מהם העיקר לחסוך כסף.

*בקיום מצוות כד' מינים ושאר מצוות, הם רק בלחץ שמא יעלו המחירים של הלולבים אתרוגים הזולים שהם קונים. ואסור לשלם למצוה יותר מכמה שקלים רח"ל.

*התפילה אצלם מוגשת לקב"ה בצורה קרה, מהירה ויבשה באופן שאין לו אח ורע.

*כששומעים על פיגוע, הם אח"כ תקופה ארוכה לא עולים לציון של קדוש ישראל ה"בית ישראל" זי"ע בהר הזיתים, כי האמונה והבטחון שם לוקה באופן מחריד.

*גור חשבו שיברחו מהקב"ה והם לא גרים מעבר לקו הירוק, שזה כולל את הערים הגדולות ביתר עילית ומודיעין עילית, ששם עשרות אלפי חרדים שלא מפחדים רק גור עם חוסר אמונתם חוששים וברחו לאשדוד וקרית גת, שם הקב"ה לימדם פרק באמונה, וטילי החמאס השיגום במשלוח ישיר עד הבית.

*תכונה נוספת של השחתת המידות עמוקה בגור - כל הציבור החרדי נועד לשרת אותם, ואין המקום לפרט בארוכה, רק דוגמא: כשהם צריכים הסעות למקום שגרים שם מקהילת גור, אין להם בעיה לקחת אלפי נוסעים שיהיו שבויים ויתחזקו את הקו הלא רווחי שלהם, רק אחרי שקמה סערה ציבורית נאלצו לבטל זאת.

עכשיו תבינו מה קורה כשבמשרד הבריאות יושב יענקל לייצמן בזמן הקורונה, הם מאבדים את עשתונותיהם, כי יסודות אמונתם רקובים עד היסוד, אבל לא נעים להם שרק הם סוגרים מוסדות ומבטלים תשב"ר ונועלים בתי כנסיות, והם יצאו המקולקלים של השכונה הפוחדים מכל עלה נידף, הם בכח ובאלימות גוררים את כל הציבור החרדי לחיסול כל המוסדות והמקורות הרוחניים ובמקביל מתסיסים את כל המדינה בכל כוחם לנהוג בבריונות שלא זכורה כמותם מקום המדינה ובאלימות נוראה ובאנטישמיות נגד כל היהדות החרדית.

ואכן רק בעת שליצמן שר הבריאות...

*ניתנים דוחות וקנסות של 5000 ש"ח לאדם צדיק וישר בגלל עוונו שהתפלל במנין בציבור של 10 איש.

*מביאים את חברת הגיחון לרוקן מקוואות.

*בעיצומם של שבתות בכל רחבי הארץ חיללו שבת שכתוב בתורה עליה: "מחלליה מות יומת", הכל בשביל בתירוץ של דאגה לבריאות היהודים החרדים...

*מאות תלמודי תורה שצפצפו על הקומוניסט ליצמן נרדפו באופן מחפיר ועשו נזקים ופחדים לילדים לכל החיים.

*הכריחו אנשים לעלות על רכבי משטרה בשבת וחג הפסח, שכל חטאם היה שהשוו את בית הכנסת לסופר והלכו להתפלל כמו שאחרים עושים קניות. (כמובן אצלינו הבתי כנסת חשובים שבעתיים מהסופר).

*כל האזורים החילונים בכל הארץ, כולל הנשיא, וכולל חברי הכנסת ומנהיגה וכו' ובצבא ובמשטרה וכו' כמעט ולא קבלו קנסות והפרו את ההוראות והתנהלו בחופשיות באופן של הפליה שלא היתה כמותה במאה השנים האחרונות.

*קמו לנו מאות 'מוסרים' שפלים ונבזים מתוך המחנה, רובם לטאים 'בני ברקים' חלקם 'גורניקים' שפלים.

*הציבור החרדי ננעל בגטאות והפך למצורע שלא יכול לקבל טיפול רפואי ומענה בכל תחומי החיים.

*רבנים שאמרו את דעת התורה נרדפים באופן נוראי כמאט כמו שהיה בגרמניה.

*נגרם ביטול תורה שלא נשמע כמותו מזה שנות דור! וכן נגרם קלקול המוני בעניני קדושה וד"ל ואכמ"ל.

*כל החשדות הנ"ל כתבנו על קצה המזלג את חורבנות והנזקים הבלתי נתפסים שחשודים שגרמו ליצמן וחלקים בקהילת גור, המשך יבוא בס"ד בחוברת בפני עצמה. רק שתדעו ותלמדו לקח כמה חשובה הגרסא דינקותא שתמיד אמרו לנו אבותינו, כאשר גורי שפל יגיע לשלטון לא ישאר מהיהדות שריד ופליט!!!

כל יהודי מאמין בד' הרוצה להציל את היהדות בארץ ישראל שלא יקרה לנו ח"ו מה שקרה למליוני יהודים גרמניה וברוסיה תחת שלטון קומוניסטי, חייב לצאת למלחמת השם. יהודים יקרים! נכון שיש לנו סלידה תמידית מרבים מקהילה זו, אך הגיע הזמן שיהיו לכך השלכות מעשיות הלכה למעשה וד"ל. פרטים יבואו. תרבו תפלה להקב"ה והוא יושיענו ויגאלנו שנית בקרוב ממש!

נ.ב. יש לצין שישנם בקהילה זו צדיקים שאינם שייכים לכל הנ"ל וכל הנ"ל הם רק החשודות שמרגישים בישראל בעת המצב הקשה ביותר. וד"ל. כמ"ש בחז"ל "קשים ג[ו]רוים לישראל כספחת".

"קשים ג[ו]רוים לישראל כספחת"

מאת: יהודים המחכים למשיח בקרוב

"קשים ג[ו]רוים לישראל כספחת"
"קשים ג[ו]רוים לישראל כספחת"
"קשים ג[ו]רוים לישראל כספחת"
"קשים ג[ו]רוים לישראל כספחת"
"קשים ג[ו]רוים לישראל כספחת"
"קשים ג[ו]רוים לישראל כספחת"
"קשים ג[ו]רוים לישראל כספחת"

"קשים ג[ו]רוים לישראל כספחת"
"קשים ג[ו]רוים לישראל כספחת"
"קשים ג[ו]רוים לישראל כספחת"

דווח על תגובה לא ראויה
20.04.2020

4. מה הקשר? (למגיב 3)

מה הקשר בין ים המלל הארוך והמשעמם שלך כנגד חסידות גור לכתבה הזאת?

דווח על תגובה לא ראויה
20.04.2020

5. ! (ראובן)

אם הכל זה חומרות . מהי שורת הדין. מי שמבקש לא חומרא ולא קולא?

המאמר אחר הרב רבינר קורא לתפילה במרפסות קולא. אז עכשיו זו חומרא?

דווח על תגובה לא ראויה
20.04.2020

6. מה החומרה ומה עיקר הדין? לא הבנתי (עידן)

מדוע "חומרה א" היא חומרה ולא עיקר הדין? אם היא חומרה אז מה עיקר הדין? הרי להתפלל בתוך מבנה וודאי שאסור בתכלית האיסור!

דווח על תגובה לא ראויה
21.04.2020

7. תפילה במינין (ידידיה)

כל אחד יעשה מה שמתאים לו,הויכוחים בין הרבנים מוצאים לי החשר והאמונה בהם

דווח על תגובה לא ראויה
21.04.2020

8. הרב אבינר (אייל)

אוהב את המאמר של הרב אבינר. רב עם שכל ישר שמבין את התקופה והציבור. ישר כחך

דווח על תגובה לא ראויה
22.04.2020

9. למגיבים שלא הבינו - זה סגנון של הרב אבינר. כשאנשים משתמשים ברצון "להחמיר", אז הרב אבינר רק מציג "חומרות נכונות יותר" (זה למנוע מאנשים לחשוב שאם הם יוצאים היום למניין, זה הכי &quo)

אז נכון - יש הנחיות, אבל לא כולם מקפידים כראוי.
זה נכון שמניין מרפסות זה קולא - אבל זה רלוונטי לשגרה, לא עכשיו.
שורת הדין לא רלוונטית כי המאמר מופנה לרוצים "להחמיר" וחושבים שמצב הנוכחי להתפלל ביחידות זה "להקל" והרב אבינר מבהיר שבמצב הנוכחי סדר העדיפות ההלכתי (!) שונה.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

x
יוסי דגן צילום: שמואל אדלמן

יוסי דגן לכיפה: "במקום להחיל ריבונות בנימין נתניהו מדבר ומדבר ומדבר"

קרא עוד