סגור
בחירות 2019 סיקור מיוחד בכיפה

איך תזהו ניסיונות לפורר את החברה סביב "הדתה"?

אחרי שהמחנה הדמוקרטי הוציא מסמך שמסביר איך מזהים הדתה בבתי ספר, מביא אלעד קפלן הסבר אלטרנטיבי להורים המודאגים

אלעד קפלן
ח באלול התשעט
,
08 בספטמבר, 2019 10:45
בית ספר

בית ספרצילום: Hadas Parush/Flash 90

בתעמולה של המחנה הדמוקרטי החליטו להשתמש בשסע הדתי-חילוני כדי להרבות פחד ואיבה ואולי לקושש כמה קולות. אמנם לא זרים לי מקרי התנשאות והטפה של דתיים כלפי חילונים ולהפך, אבל אם אנחנו מבקשים להישאר עם אחד גם אחרי הבחירות, אז אולי כדאי להכין מראש כמה הסברים חלופיים לדברים שמתוארים על ידם באופן אוטומטי בתור "הדתה".

1. מנהגים דתיים בביה"ס – יש לנו מגן דוד על הדגל וההמנון הלאומי מדבר על "נפש יהודי". קשה לדעת מה בדיוק נתפס "מנהגים דתיים" ומה לא. מה שאני כן יודע זה שרוב הציבור בישראל שומר מסורת ברמה כזו או אחרת. הניסיון להשתיק "מנהגים דתיים" הוא לא פעם ניסיון להשתיק ציבור מסורתי – ואולי בפרט ציבור מזרחי-מסורתי, ששותף במסגרות חינוך ממלכתיות.

2. אין היסטוריה, אין מדע, יש מקרא – במחנה הדמוקרטי כותבים "בשבילנו מיליארד שנה של אבולוציה בבקשה" ומתנגדים לסיפור הבריאה של התורה. יש כמובן חשיבות לחשוף את התלמידים לאבולוציה, אבל בהנחה שאנחנו לא רוצים לגדל דור של אנשי מדע ללא ערכים, כדאי שידעו שבמסורת שלנו בני אדם (באשר הם) אינם רק תולדה ביולוגית מקרית אלא נמצאים בלב הבריאה. זו לא חלופה להיסטוריה או למדע, אלא בסיס לערכים ולחשיבה הומניסטית, דתית וחילונית.

3. משמרות צניעות – אני מקווה שאכן אין "משמרות" כאלו בבתי ספר, אך בבתי ספר רבים, כמו במקומות עבודה, יש קוד לבוש. יש להניח שגם בבתי ספר לא-דתיים ישנם הורים ואנשי חינוך שמוטרדים מהחפצת נשים, בפרט כאשר מדובר בילדות. תתנו לילדיכם להתלבש ללא שום כפייה, ללא תכתיבים דתיים, אך שימו לב גם לתכתיבים של תעשיית האופנה והמדיה, שמעודדות נשים – ודווקא נשים – ללבוש פחות מאשר גברים.

4. הפרדה מגדרית והדרת נשים – המאבק בהדרת נשים הוא חשוב ושותפים לו דתיים רבים. הפרדה לא פעם מעידה על הדרה. תהיו עם עיניים פקוחות, שימו לב איזו מסגרות מאפשרת לנשים לצמוח ולהצטיין ואלו לא.

5. יהדות מסוג אחד בלבד – אכן, יש צורך ללמד את הילדים שיש דרכים רבות להיות יהודי. וגם צריך ללמד אותם שלא מכל סממן יהודי צריך לפחד ולהישמר מאימת "הדתה".

6. משפחות להט"ביות מוצגות כחריגות – יש דתיים הומופובים, אבל יש גם הרבה הומופובים שאינם דתיים. ולפעמים הדת היא סתם תירוץ. הצגת להט"בים כסוטים אינה "הדתה" אלא סתם רשעות.

7. סטריאוטיפים מפלים בספרי הלימוד – סטריאוטיפים מגדריים אינם "הדתה" אלא מציאות שיש להתמודד איתה בכלל החברה. דת אינה תירוץ לשוביניזם, אך היא גם בוודאי לא המחולל הבלעדי שלו. עם פחות גלגול אחריות ויותר עבודה משותפת אולי נצליח לתקן.

8. בנות שירות שמדברות רק על יהדות – בואו נזכור כי בסופו של דבר בנות שירות הן צעירות בנות 18, שבאות לתרום לחברה. יכולות לקרות טעויות, עלולה להיות "הטפה דתית" במסווה של התנדבות, אך זה גם יכול להיות מפגש משמעותי, ממנו יצאו נשכרים גם התלמידים וגם בנות השירות. הפתרון? לא לפחד ולא לשנוא, אלא להאמין בכוחו של החינוך שלכם בבית, לתקשר ולדבר עם בית הספר ולזכור שכולנו בני אדם – ורובנו רוצים לחיות כאן יחד.

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
08.09.2019

1. תיקון (תגובה)

הצגת להט"בים כסוטים אינה רשעות. היא פשוט אמירת האמת.
להט"בים הם סוטים, מה לעשות.

דווח על תגובה לא ראויה
08.09.2019

2. "הצגת להט"בים כסוטים אינה "הדתה" אלא סתם רשעות". בקרוב גם פדופילים, אנשים שרואים בכלבם פרטנר משפחתי ועוד. איזה כיף להיות ליבר (שטות)

דווח על תגובה לא ראויה
08.09.2019

3. תפסיקו לבלבל את המוח - אנחנו לא מעוניינים בדת נקודה (חילוני)

אנחנו לא מעוניינים לאמץ פולחנים דתיים, לא מעוניינים לשמור על השבת, ואין לנו צורך להאמין באל כלשהו בשביל לשמור על ערכים בין אדם לחברו.

דווח על תגובה לא ראויה
08.09.2019

4. הדתה (שםשם)

התגובה לפי סעיפי הכתבה
1.טיעון דמגוגי קלאסי.
2. אין כל התנגדות ללימודי המקרא.
אשר למקרא -למקרא.
ואשר למדע -למדע
ואין סתירה ביניהם !
3-7 . הכותב קפלן מסכים למעשה עם עמדת המחנה הדמוקרטי.
8. למה אין בנות שירות ''חילוניות ''שילמדו בבתי ספר ממלכתיים ? למה רק בנות דתיות ???

דווח על תגובה לא ראויה
08.09.2019

5. צודק בהחלט (אברהם)

רוב עם הוא מסורתי ולא חינוי שונא דת ש
מתכחש לעובדה שהוא יהודי והוא חי במדינה יהודית הקשורה לעם ישראל ולתורת ישראל. רק מעטים מסכימים עם דרכיהם והם יכולים לכונן רשת חינוך משלהם. אז הניכור בארץ יהיה גדול יותר.

דווח על תגובה לא ראויה
08.09.2019

6. למגיב 4: למה טענה 1 היא דמגוגיה? זה דמגוגי להגיד על משהו "דמגוגי" בלי להסביר (ולגבי 8 - יש מישהו שמונע זאת? אדרבה, שחילונים יפנו שלירות לא)

דווח על תגובה לא ראויה
08.09.2019

7. 3: ובתי ספר אחרים לא מעוניינים בלימודי "ליבה", לא מעוניינים שיחדירו להם מה שמכונה בפי אחרים ערכים "ליברליים" ולא צריכים "דמוק (אתה מוזמן לשלוח את ילדיך לבתי ספר ללא "הדתה", כמו )

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

בצלאל סמוטריץ' בלשכתו צילום: כיפה

סמוטריץ' לכיפה: "לרב רפי יש עוד מה ללמוד במרחב הפוליטי, וגם לי"

קרא עוד