כולנו אתיופים

צבע העור לא משנה, השפה לא משנה - כולנו גורשנו מפה לפני 2000 שנה. לאורך השנים כולנו היינו אתיופים לרגע, חשנו שונים, אולי מנודים לרגע או סובלים מסטראוטיפ שהודבק לנו. עודד רביבי נזכר איך לפני כמעט שלושים שנה נדרש לסייע למאות העולים מאתיופיה שהגיעו במסגרת מבצע משה

עודד רביבי
ו בתמוז התשעט
,
09 ביולי, 2019 21:22
כולנו אתיופים

כולנו אתיופיםצילום: פלאש 90, רועי אלימה

אני זוכר היטב את השבת במאי 1991, באמצע התפילה, שנתבקשנו לבוא ולסייע למאות העולים מאתיופיה שהגיעו במסגרת מבצע משה למלון דיפלומט בירושלים. השפה היתה שונה, הריחות היו שונים, התרבות היתה שונה אבל התגייסנו כיוון שהשורש משותף, כולנו יהודים. בגלל השורש הזה והרצון לקיבוץ גלויות הצלחנו להתגבר על הפחד מפני זרים, נדמה שבשנים האחרונות הפחד מהאחר גבר, כור ההיתוך של ישראל כמדינה קולטת עלייה נמצא בסכנה והתחושה היא שכולנו אתיופים, חוששים זה מזה ופחות מתקרבים.

באתר קופת חולים כללית מטיבה לתאר ד"ר ליאת הולר הררי את חרדת הזרים של התינוק "תמיד הוא היה כזה חברותי, חייך לאנשים שהוא לא מכיר ועשה להם חנדלאך, ופתאום הוא מקביל את פניהם בבכי. מה קרה, השתנה לו האופי? ולמה הוא מסיט את פניו הצידה כשסבתא באה לביקור ומושיטה לו ידיים? זה ממש לא נעים.

יש סיבה ל"אופי החדש" של הילד: הוא עובר בהצלחה עוד שלב בהתפתחות. חרדת זרים: גם תינוקות, שהיה עד כה קל להעביר אותם לידיים אחרות או להשאיר אותם עם אנשים פחות מוכרים, מתחילים פתאום לבכות כאשר הם בחברת מישהו שזר להם. התינוק מבחין בין הדמויות המוכרות לו לדמויות שאינו מכיר. כל דמות שהתינוק פוגש לעיתים פחות מזומנות, גם אם היא בת משפחה, היא בעיניו לא מוכרת ומעוררת חרדה ובכי." ההיסטוריה מוכיחה כי גם לנו המבוגרים חשש מוטמע מהשונה, לא פעם נתקלתי בהרמות גבה כאשר סיפרתי על שיתופי פעולה עם אנשי שמאל.

התעקשתי להסביר שפגשתי אנשים ציונים וערכיים, לפעמים נתקלתי באוזניים ערלות. לעיתים סבלתי מדמוניזציה שעשו כלפי המתנחלים, היו כאלה שציפו למתנחל עם סנדלים, עוזי על הכתף וחולצה משובצת. לא עניתי על הסטראוטיפ המצופה ובכל זאת אני גר באפרת שבגוש עציון, מדבר עברית בדיוק כמו זו שבתל אביב, לובש את אותם הבגדים שבכיכר המדינה, אוהב את אותם סדרות. אולם כשאציג את עצמי כמתנחל אתקל כנראה בצעד אחורה של הצד השני ומכאן יהיה קשה להתחבר, להתחבק ולזכור שאנחנו אחים.

ראש הממשלה לשעבר דוד בן גוריון ז"ל ביקש לפעול למיזוג גלויות ובמקביל ליצור גם את דמות היהודי החדש, הצבר המחוספס, אוחז בנשק, עומד זקוף ומגן על אדמתו. במסגרת הרצון שלנו למיזוג הגלויות לא השארנו מקום לתרבויות אחרות. אלה שמהן כל אחד מאתנו הגיע, תרבות עולי תימן שחתכו לילדיהם פאות, העולים ממרוקו שדאגו לספר שהם עצבניים ועם סכין, האמירות כלפי העולים מרוסיה וההרתעות מהאתיופים. 

לצד החשש מהשונה כשלנו גם בהתנהלות בשאלת המגורים, בנינו בתוכנו גטאות, לכל עדה, לכל עלייה, פעם השיכונים, פעם בשכונות פעם במעברות ופעם רק בערים מסוימות. לא ידענו לייצר כור היתוך נכון. אירופה של שנות ה90 ביקשה להסיר גדרות, לנתץ את חומת ברלין, להפוך למטבע אחד. עתה משהגיעו מהגרים ממדינות ערב הנקרעות בכדורי רובה ופגזים, עלו הגדרות, כל מדינה מתכנסת לעצמה, החשש והחשד עולה.

 לנו בישראל אין את הפרווילגיה הזאת, אנחנו דוגלים ומבקשים קיבוץ גלויות, אנחנו מאותו המקום, מארץ ישראל גורשנו ולארץ ישראל ראוי שנשוב, כל יהודי, לא משנה צבע עורו, שפתו, כל שחשוב הוא שהוא גורש כמוני לפני 2000 שנה. לאורך השנים כולנו היינו אתיופים לרגע, חשנו שונים, אולי מנודים לרגע או סובלים מסטראוטיפ שהודבק לנו. הכאב שבקע מקרב עולי אתיופיה בשבוע שעבר מלמד שלא הצלחנו לחבר אותם, לא הצלחנו להתחבר אליהם ועתה הגיע העת לתקן.

עודד רביבי, הוא ראש המועצה המקומית אפרת

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
09.07.2019

1. צדק (די לגזענות )

וכך אמר נשיא זימבבואה, רוברט מוגאבה:
"הגזענות לא תעבור מן העולם כל עוד מכוניות לבנות ייסעו על צמיגים שחורים. הגזענות לא תעבור מן העולם כל עוד הצבע השחור יסמל מזל רע, והצבע הלבן יסמל את השלום. הגזענות לא תודבר כל עוד אנשים ילבשו שחורים בלוויה ובגדי לבן בחתונה. הגזענות לא תסתיים כל עוד מי שאינו משלם מיסים יירשם ברשימות שחורות. אפילו כשאנו משחקים סנוקר, אינך מנצח עד שהכדור הלבן לא ידחוף את הכדור השחור אל החור שבשולחן. אבל לי לא אכפת, כל עוד אני מקנח בנייר טואלט לבן את ישבני השחור".

דווח על תגובה לא ראויה
10.07.2019

2. לא אני לא (יהודיה)

אני לא פוסלת אף אחד יש המון חברים אתיופיום ואני מאד אוהבת אותם, אבל גזענות היתה בשנות ה-50 ו- 60,, יש בען הטתיופים רופאים, אנשים מלומדים וזה נפלא בתקופה ההיא חילקו אותנו לשלוש קבוצות, האשכנזים א' אנחנו קב' ב ועוד קב' של דיסלקטים ג', הריצו את האשכנזים ואנו החליטו נשמש כחוטבי עצים ושואבי מים, בית לא היה , גרו באוהלים ובריזנטים עבודה רק למי שהצביע למפא"י והיה ברשותו פנקס אדום. היום הם חלקם הגדול אינו יהודי קיבלו בתים אפשרויות בבכל תחום והם מפגינים נגד עם ישראל בצמתים זורקים בקבוקי תבערה, רימוני רסס, ומיידים רבנים, אמבולנסים נעצרו לשעות עם חוחלים, כלות וחתנים לא הגיעו לחופתם בזמן. שרפו מכוניות ועוד דברים רעים שעשו וחיבלו ברכוש , יהודים אמיתיים לא נוהגים כך, צריך לבדוק את יהדותם ומי שלא להחזיר לאתיופיה ,

דווח על תגובה לא ראויה
10.07.2019

3. צדק (יהודיה)

שוטר יהודי לא הורג יהודי איתיופי
אולי כל השוטרים הם גויים רוצחים?

דווח על תגובה לא ראויה
10.07.2019

4. עכשיו כולם קיבלנו צבע של המקומיים שהגענו אליהם כמו האשכנזים וכמו עדות המזרח שדומים לערבים הודים וכו' (היינו כולנו אותו צבע)

דווח על תגובה לא ראויה
10.07.2019

5. לאלון (שי3)

כנראה שגם אתה לא יהודי- הפוסל במומו פוסל

דווח על תגובה לא ראויה
10.07.2019

6. צדק (יהודיה איתיופית גאה)

העם האיתיופי העם הכי הכי יהודי שיש מסרו נפשם להגיעה לארץ הקודש ארץ לירושלם ...במקום קיבלנו
לבנים גזענים מסריחים שלא בטוח שהם בעצם יהודים אמיתים ..כל הלבנים הגזענים לפני שזרקו את כל האמירות על העם העם האיתיופי הטהור הנקי שמחפשים להיות רק בשלום ...
כל הלבנים הגזענים תעשו בדק בית אצלכם עצם הגיזענות שלהם אתם נחשבים לגזענים שלא מגיעה להם להיות בארץ הקודש הזו ...

דווח על תגובה לא ראויה
10.07.2019

7. תקראו עד הסוף (שווה להקדיש זמן לקריאה )

תדמיינו
אתם במשך שעה בחדר חשוך,מנהלים שיחה,מרגישים חיבור
או יכול להיות שלא כזה נהנים מהשיחה
האור נדלק,עומד מולכם אדם שחור
האם המחשבה שלכם השתנתה?
האם תהיתם איזה מפליא שהוא כזה הרשים אותי
או להפך,איזה בור ועם הארץ.
הסטיגמות האלה רודפות את האנשים האלה לכל מקום,תחושת הנחיתות שהנחתו עליהם,הקושי להשתלב בחברה הישראלית
מילותיי לא נובעות מרחמים,לפני כל התגובות לא חשבתי על המושגים האלה נחותים או כאלה שרוצים שירחמו עליהם.
יש מלא סוגים של אנשים אחד שלו רגוע שקט
השני עצבני רועש דעתן נחרץ
השלישי שמח קופצני מצחיק חייכן וכך האלה
ברגע שתראו שהאדם שמולכם הוא לא רק צבע אחד
הוא עולם של צבעים הוא יכול להיות דומה לכם או שונה מכם לחלוטין,אבל אדם הוא אדם!!!!!

דווח על תגובה לא ראויה
11.07.2019

8. הבן של שלמה הרבי יותר מ2000 שנה (יאיר)

מהיכן אתם מבאים כותרות כאלה

דווח על תגובה לא ראויה
11.07.2019

9. זה לא הצבע, זה החינוך (בן)

אין שיטור יתר - לא מסתובבים שוטרים ברחוב ומחפשים אתיופים... אם יש באוכלוסיה מסוימת יותר פשיעה ואלימות - תהיה יותר אכיפה.
בנוסף, נראה לי שהם לא מבינים שלשוטר יש סמכויות והם אמורים להישמע לשוטרים - לא כי האתיופים נחותים אלא כי הם אזרחים כמו כולם. גזענות? יותר קשיי קליטה הייתי אומר, כמו כל עדה שנחתה כאן

דווח על תגובה לא ראויה
11.07.2019

10. תיקון (ננה)

תיקון טעות: 1991 זה מבצע שלמה ולא משה

דווח על תגובה לא ראויה
11.07.2019

11. לא מדוייק (רק הערה)

יש כאן בלבול
מבצע משה היה ב 1984

דווח על תגובה לא ראויה
11.07.2019

12. בן גוריון אמר (דוד)

בן גוריון אמר שספרדי זה מגעיל יותר מערבי היה גזען ..אני מרגיש כושי וכלמחיי הרגשתי שונה ואפליות בכל פינה ואני מרוקאי.זאת מדינה גנענית יותר מארופה ואמריקה לצערי .וצריך לבקש שהכל יעבור בחסד

דווח על תגובה לא ראויה
11.07.2019

13. לא אתיופי (יוסי)

אני לא אתיופי כי לא מתפס על הרמזורים

דווח על תגובה לא ראויה
11.07.2019

14. לא, תודה, מנת המשכל שלי גבוהה מ-63 (שי)

אתיופי אני לא.

דווח על תגובה לא ראויה
12.07.2019

15. אני לא אתיופי. זו אוכלוסיה אלימה ושקרנים. הם לא מקופחים הם נכשלים.ואם רע להם פה שיחזרו לאתיופיה... (אבי)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

השריפה בסוסיא, התחילו במערב והמשיכו לצד המזרחי צילום: דוברות הר חברון

חוקרי כבאות: השריפה בסוסיא - הצתה

קרא עוד