האם חסרים בנו הלהט והתשוקה והטירוף לבורא עולם?

בתגובה לפרסום של יובל דיין על חזרתו בשאלה, כותב הרב אגלטל: "אדם גדול שחש שהתורה מבטלת את אישיותו וגוזרת עליו להתמקם בשולי החיים, לא יפלא שבאחד הימים הוא יתקומם ויסיר מעליו כל סממן דתי..."

הרב אהרון אגלטל
כג בסיון התשעט
,
26 ביוני, 2019 11:57
יובל דיין

יובל דייןצילום: מרים אלסטר, פלאש 90

כפי הפירסום שיובל דיין קיבל, כך קשה הידיעה על 'הסרת כל סממן יהודי חיצוני'. אנחנו לא יכולים לאפשר לנושא הזה להתברר רק במסגרת המשפחתית האישית, משום שהם שמו את עצמם בעין הציבור. צעירים רבים מתבוננים כעת ושואלים את עצמם מה קורה פה? איך יתכן שדרך ספוגה באהבת ה' ובקרבה לצדיקים, נראית לנו כמו רכב חדיש ועוצמתי שעבר תאונה חזיתית ונראה כעת כמו ערימת גרוטאות?
ודאי שיש כאן תאונה נוראה. אבל מה היא?
יצא לנו לשבת לא אחת בישיבות של סיעור מוחות בראש יהודי ולשאול את עצמנו בכנות: באים אלינו ללמוד ולהתחזק אנשים שהם ממיטב החברה הישראלית, אבל את ההמונים משום מה אנחנו לא רואים. אלו מוצאים כנראה את דרכם לברסלב ועל הדרך גם ממלאים מטוסים בדרך לאומן.  האם אנחנו עושים משהו לא נכון? האם חסרים בנו הלהט והתשוקה והטירוף לבורא עולם? אולי זה סימן  לשינוי יסודי שעלינו לעבור?
האמת היא שבודאי תמיד צריכים להתחזק, אבל אי אפשר להכחיש שהתפיסה התורנית לאומית קשה לשווק. עד שאדם מבקש סוף סוף את אלוקיו, הוא מחפש אותו במה שנעלה מסדרי החיים הרגילים, שמהם הוא אפילו סולד. אבל אנחנו מלמדים תורה שלוקחת אחריות על החיים בכל הרבדים האפשריים. אנחנו מבינים את הצורך הקיומי של האדם ושל העם. אנחנו מבינים מה זו ארץ ישראל ויודעים שכדי לאחוז בה, אנחנו מוכרחים גם לצאת מבית המדרש, מגן העדן שבעולם הזה ולהחזיק במחרשה –להזיע ולהתעייף ולפעמים לגדף את יומנו , אבל לדעת שאנחנו חלק מסיפור הרבה יותר גדול מרווחתנו הרוחנית.
ישנה נטיה רוחנית-אנוכית הקיימת גם בעולמה של תורה. המחשבה שהכל נסוב סביבי - סביב האושר שלי, והזוגיות שלי והפרנסה שלי ותיקון הכעס שלי ועוד ועוד נושאים אישיים חשובים מאוד, אבל הם כל כך ממלאים את הלבבות עד שלא נשאר לפעמים מקום לשאלות החיים הגדולות. אדם גדול שחש שהתורה מבטלת את אישיותו וגוזרת עליו להתמקם בשולי החיים, לא יפלא שבאחד הימים הוא יתקומם ויסיר מעליו כל סממן דתי...
הרב קוק קיבל את התורה בדור שלנו. הוא מסר לנו אותה ברחמים רבים והעמיד למולנו מבנה רוחני מרהיב ביופיו ובעוצמת האמת שבוקעת ממנו. 
ההמונים מבקשים את הטרנסנדנטיות; את מה שמעבר להשגתם. ולכן פורחת תעשיית הבבות, הקמעות, תיקוני השופרות, פתיחת המזלות ועוד המצאות ותיקונים שיהודים חסרי פרנסה ממציאים. אנחנו לא יכולים לרמות. ישנה תורת אמת והיא תובעת רצינות ולמידה ומהלך איטי ומבוקר של הנפש. היא מחייבת שימת לב לכל תחומי החיים. היא מחייבת לקיחת אחריות על המדינה ועל הארץ. היא מסתכלת ב 360  את סביבותיה כי זו היא תורתו של בורא עולם, ואנחנו עבדיו המתפללים על 'תיקון עולם במלכות ש-די' ולא רק תיקון עצמנו.
שלא ישמע בשום אופן ביקורת על ברסלב או על תנועות אחרות, כולן קדושות וכולן מבקשות את תיקון האדם והעולם. אבל כשלעצמי גם אני מחוייב בחשבון נפש ואני שואל את עצמי - עד כמה הייתי מוכן להעמיק בתורת הרב קוק ובנו הרצי"ה זצ"ל. עד כמה הייתי מוכן לדבר בהם בהערצה, לא פחות מחסידי חב"ד על הרבי וחסידי רבי נחמן על רבם. לפעמים מרוב שאנחנו כלל ישראליים, אנחנו נותנים מקום לכל השיטות בעולם, אבל שוכחים את השיטה המרכזית שלימדה אותנו לחשוב בצורה שכזו.
צריכים  לעורר את יחס הכבוד וההערצה לרבותינו הגדולים. התנועות הנפשיות האלו צריכות  לעבור מאתנו הלאה למעגלים רחבים יותר, כדי שיכירו שיש כאן תורה גדולה שיכולה להציל את חייהם. 
תורת הנורמליות היהודית הקדושה.

 

הרב אהרון אגלטל . מנהל חינוכי בתנועת ראש יהודי

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
26.06.2019

1. מילים של תוכן, עמוק ושורשי. תודה על הדברים -נשמח להרחבה נוספת. (קורא מזדמן)

דווח על תגובה לא ראויה
26.06.2019

2. תודה רבה עלה הדברים הסדורים והמחזקים. (נעה)

דווח על תגובה לא ראויה
26.06.2019

3. תודה רבה! מילים של טעם (אנונימית)

קשה היה לשמוע את מה שקרה ליובל דיין, והרב עכשיו מסביר את הקושי הבסיסי עם החסידויות, ששמות את האש, והלהט, וההתלהבות לפני הכל.
קשה לחיות על היי כל הזמן...
תודה

דווח על תגובה לא ראויה
26.06.2019

4. כל מילה בסלע (בעז שמואל)

דווח על תגובה לא ראויה
27.06.2019

5. הרב רוני צודק. דברי אמת. (ידידיה שילה)

סיפור עצוב שאולי יפתח עיניים לכמה אנשים.

דווח על תגובה לא ראויה
27.06.2019

6. מסקנה שגויה (אחד)

אם מה שאתה לומד מהסיפור זה שהשיטה שלך בסדר ואצלך זה לא יכול לקרות, פשוט פספסת.
חכה עוד קצת עד שרב שאתה מעריך מהשיטה שלך יעשה אותו דבר.
פשוט קטנות מוחין לראות ככה את המציאות.
כולם הולכים למחוזות אחרים כי הם רדודים. זה מצדיק את המשך הדרך...

דווח על תגובה לא ראויה
27.06.2019

7. אבסורד (יהודי)

כעת מנסים כל אלה לקטוף פירות, תורת הרב קוק? בוא תספר לי כמה ירדו מן הדרך בציונות הדתית, אז כעת טיפוס בן טיפוס כמי שעקב אחריו נטש עוד סיבוב ממעגל חייו המורכב, והנה הצדקנות של מי שמדבר, ואגב אני לא ברסלב, אבל הצביעות זועקת

דווח על תגובה לא ראויה
27.06.2019

8. יהודי, אחד ,אתם כ"כ צודקים (מישהו)

האמת שאני בא מהמגזר החרדי ואני מלכתחילה ידעתי לדקלם בע"פ את התגובות של המגזר שלי ובאמת לא "התאכזבתי" ולכן רציתי לרענן את ה"חשיבה" שלי ויצאתי לחפש תגובות בדת"ל ופתאום אני שומע צליל מוכר אני ואנחנו וקהילתנו והשקפתינו ויחידתינו והמסורת הצרופה ובלי לזלזל אבל,, וכו... ואפחא לא שם אל ליבו להסתכל לתוך לבבו ולחקור איפה אנחנו טעינו ולא להתלות ברבותינו שהם בודאי ח"ו לא טעו אבל נפסיק לעשות שקר בעצמינו ונלמד לדעת היכן אנחנו התבלבלנו אבל אני לא אשקר שתגובה אחת מצאה חן בעיני זה של הרב יוני לביא שהפליא לפרגן ליובל ולהבינו ולעשות חשבון נפש אצלינו בבית תודה

דווח על תגובה לא ראויה
01.07.2019

9. לגבי ה"שיטות האחרות" (אפרים)

הצדיק האמת הוא רבי רבנו רבי נחמן.
כל מי שהוא לא רבי נחמן אז הוא לא הצדיק האמת.
וכל הגאולה וכל היהדות תלויה בצדיק האמת ובהתקרבות אליו. ואם מתקרבים לצדיקים אחרים אז לא אמת לאמיתה כי מעורב בו גם שקר. אז יוצא מכך שאין כאן ממצוע כמו שרבנו אמר זאת אומרת שרק רבנו זו הדרך וצדיק להחזיק בו חזק חזק.
נ נח נחמ נחמן מאומן

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

ארכיון צילום: נתי שוחט / פלאש 90

מניין הקרבנות עולה: ד"ר נלי קרביץ בת ה-88 נפטרה מנגיף הקורונה

קרא עוד