הבן שלי לא התקבל לישיבה התיכונית – מה לעשות?

התקופה המאתגרת של חיפוש מקום לימודים לשנה הבאה עלולה להיות מתוחה ומלחיצה ולפני הכול חשוב להרגיש ולשדר רוגע וביטחון. חשוב לזכור ולשדר לילדים שההצלחה בחיים אינה תלויה בללמוד דווקא במקום מסוים

הרב יוני לביא 24/03/22 15:12 כא באדר ב'

הבן שלי לא התקבל לישיבה התיכונית – מה לעשות?
צילום: David Cohen/Flash90

התקופה המאתגרת של חיפוש מקום לימודים לשנה הבאה עלולה להיות מתוחה ומלחיצה. אך לנו, ההורים, יש השפעה מכרעת על השאלה כיצד הילד יעבור אותה. הבן היקר שלנו נושא אלינו עיניים והלב שלו קולט היטב את האופן בו אנחנו מתייחסים לְמַה שקורה ואיך אנחנו מתמודדים עם הסיטואציה. לכן לפני הכול חשוב להרגיש ולשדר רוגע וביטחון.

התשובות הן לא המדד לכמה שהוא שווה באמת

המסר הראשון שחשוב להעביר לילד לכל אורך הדרך הוא עד כמה אנחנו אוהבים איתו, מעריכים אותו, ולא משנה מה יהיה - נמשיך ללוות אותו ולהיות לצידו לאורך כל המסלול.

שנית, חשוב להבהיר לו עוד לפני (!) שיגיעו התשובות, עד כמה הן לא המדד לכמה שהוא שווה באמת. הוא ילד נפלא, יש בו אוצרות גדולים ובע"ה הוא יצליח בחיים. כל זה אמיתי ומוחלט ואינו תלוי כלל בתוצאה של מבחן קבלה כזה או אחר (או בשאלה העתידית: האם יכניסו אותו להדרכה / באיזה טסט היא תעבור / כמה הוא ישיג בפסיכומטרי / לאן היא תתקבל לשירות לאומי וכו'). 

בסוגריים כדאי לציין בפניו את העובדה שיש ישיבות בהן על מאה מקומות פנויים מתמודדים 300 תלמידים, וממילא גם אם יהיו ביניהם מאתיים ילדים הכי מדהימים בעולם – מאה לא יוכלו להתקבל, כי טכנית פשוט אין מקום.

הצלחה בחיים אינה תלויה בללמוד דווקא במקום מסוים

מעבר לכך המסר המרכזי שחשוב להפנים בעצמנו ולהעביר גם אליו שההצלחה בחיים אינה תלויה בללמוד דווקא במקום מסוים. היו ילדים שהתקבלו למוסדות מאוד 'נחשבים' – ובזבזו שם את הזמן והפוטנציאל שלהם. לעומתם היו אחרים שלמדו במקומות פחות 'נחשקים' אבל ניצלו את ההזדמנויות שניתנו להם והפכו להיות אנשים גדולים.

מעבר לכך אי אפשר שלא לצרף למשוואה את נקודת האמונה. אנחנו יהודים מאמינים. אנחנו יודעים שהעולם אינו הפקר. הכול מכוון ומושגח מלמעלה, בוודאי נושא חשוב כמו מקום לימודים ופיתוח האישיות. גם אם בנכם יקבל תשובה שלילית מכל שלושת המקומות אליהם נבחן, כנראה ריבונו של עולם חושב שאלו לא המקומות הנכונים עבורו, ויש מקום אחר מתאים עוד יותר שמחכה לו. אתם ההורים תעזרו לו בסייעתא דשמיא למצוא אותו.

לסיום נוסיף שלקראת קבלת התשובות חשוב לעורר ולחדד אצל הילדים את הרגישות לזולת. לא להתנשא, חלילה, על מישהו שלא התקבל לאן שאתה התקבלת. מצד שני – להיות מסוגל לפרגן ולשמוח עבור חבר שכן התקבל למקום שהוא רצה. ליצור שיח מכבד ומכיל שמעניק לכל ילד וילדה הרגשה טובה בדרך אל המקום בו יוכלו לפרוח ולגדול בעזרת ה'.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר