סגור

מכתב פתוח לרב מושב נחלים: מקרה נוסף של חרמות ללא דיון ענייני

ראש תחום חינוך בתנועת נאמני תורה ועבודה כותב מכתב פתוח לרב גרינוולד: "אשמח להיפגש איתך ולדון כיצד אנו, הרבנים, צריכים לנהל מחלוקות. מוטל על כולנו לבחון איפה מתנהל דיון ענייני, ואיפה מתנהגים בצורה לא מכבדת"

הרב צבי קורן
כג בסיון התשפא
,
03 ביוני, 2021 15:43
הרב צבי קורן, ראש תחום חינוך בתנועת נאמני תורה ועבודה

הרב צבי קורן, ראש תחום חינוך בתנועת נאמני תורה ועבודהצילום: שיבולת שחר

הרב גרינוולד, רבו של מושב נחלים, דרש בתוקף לא להזמין את הרב אילעאי עופרן להרצאה במושב. כשנשאל על כך בתקשורת, הרב גרינוולד לא פירט, ואף לא הזכיר טיעון אחד ענייני במה הוא מתנגד בצורה כל כך תקיפה לעמדותיו של הרב עופרן, אלא רק צוטט באמירה: "תבדוק במי מדובר, ותבין לבד", וקורא לו "עופרן", ללא תואר הרב. הרב גרינוולד, האם שוחחת עם הרב עופרן? האם ניסית להגיד לרב עופרן בצורה עניינית במה אתה חולק עליו, ולשמוע את עמדתו? לנהל דיון ציבורי ענייני ומכבד על הדברים עליהם אתה חולק בתוקף? 

לצערנו מקרה זה הינו ביטוי נוסף לאימוץ הגישה של תארי גנאי, חרמות ופסילות, ללא דיון ענייני, שלצערנו פושה כעת גם בציונות הדתית. גישה זו מתבטאת מזה זמן בהוצאת ספרים מבתי מדרש, ובשימוש בשפה מבזה ביחס לבעלי דעות הפסולות בעיני המשתמשים בביטויים אלה. 

אחד האתגרים המרכזיים של עולם התורה הציוני דתי הינו לקיים מחלוקות לשם שמים: לבטא עמדות ומחלוקות בצורה עניינית, תוך כיבוד בר הפלוגתא, עם ההבנה שבבית המדרש נמצאים תלמידי חכמים בעלי דעות שונות, כדברי ר"א בן עזריה בגמרא במסכת חגיגה: "... כולם 'ניתנו מרועה אחד' (קהלת יב), א-ל אחד נתנן, פרנס אחד אמרן, מפי אדון כל המעשים ברוך הוא... אף אתה עשה אזניך כאפרכסת וקנה לך לב מבין לשמוע את דברי מטמאים ואת דברי מטהרים, את דברי אוסרין ואת דברי מתירין, את דברי פוסלין ואת דברי מכשירין". מה רב המרחק בין דרשה זו לבין האווירה שבה מתנהלות מחלוקות רבות בימינו, גם בתוככי הציבור הציוני דתי.

במחלוקת בין רבנים בעלי תפיסה המכוּנה היום "שמרנית" (אנסה לאפיין אותה כתפיסה הרואה לנכון להתנגד לרוב מה שנושאיה רואים כתרבות מערבית), לבין רבנים בעלי תפיסה המכוּנה "ליברלית" (אותה אנסה לאפיין כתפיסה הרואה באופן יחסי יותר חלקים חיוביים בתרבות זו), הראשונים מעלים לא פעם את השיקול של "המדרון החלקלק". המדרון החלקלק הזה עלול להטות אותנו מדרך האמת לכמה כיוונים, ועלינו לשקול היטב כיצד להימנע מהידרדרות זו, לכל הכיוונים. בין היתר, במדרון החלקלק מידרדרים בקלות רבה מפסילות וחרמות לביזיונות וביטויים שעדיף היה שלא ייאמרו. מותר, כמובן, לחלוק על הרב עופרן; מותר גם לא להזמינו להרצות בקהילה כלשהי; אבל להשתמש כלפיו בביטוי "צלם בהיכל" זו דרכה של תורה?! המתנגדים לרב עופרן יכולים להסביר במה לדעתם הרב עופרן טועה, או איפה טמונה סכנה בעמדותיו; אבל להשוות אותו לעבודה זרה, שרצונה ומטרתה לחלל כבוד שמים - זה רצוי בעיני השם יתברך?  

הרב גרינוולד, אשמח להיפגש איתך ולדון כיצד אנו, הרבנים, צריכים לנהל מחלוקות בין בעלי דעות שונות, וכיצד זה ייעשה בצורה שתקדש שם שמים ותקרב את הבריות לתורה. מוטל על כולנו לבחון איפה מתנהל דיון ענייני, ואיפה מתנהגים בצורה פסולה ולא מכבדת. אני קורא לציבור לעשות לו לרב את מי שיודע לקיים מחלוקת לשם שמים.
 

הרב צבי קורן, ראש תחום חינוך בתנועת נאמני תורה ועבודה

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
03.06.2021

1. מר הרב צבי קורן מי שמך לפגוע ברב גרינוולד בפומבי? (אריק)

אנחנו מחכים להתנצלות מיידית

דווח על תגובה לא ראויה
03.06.2021

2. הרב שרב עם רב ביום שרב (שם טוב)

בטח הרב של עצמו.

דווח על תגובה לא ראויה
03.06.2021

3. מרוב הכלה איבדנו את הדרך (מאיר)

הגיע הזמן לעמוד על העקרונות והערכים שלנו. ולא ייתכן שבשם ההכלה - נשאיר את הדלת פתוחה

דווח על תגובה לא ראויה
03.06.2021

4. איני שופט- אך קידוש שם שמיים ברבים אין כאן. חושש שהלבנת פנים יש כאן . (מקפיד)

כל אדם ,יהא מעמדו ותוארו אשר יהא , עתיד לדין וחשבון לפני מלך מלכי המלכים הקב"ה.
איני מכיר את הרב עופרן ולא את הרב גרינוולד - אני רק יודע שהלבנת פנים היא עבירה חמורה ואני יודע שצריך לדבוק באמת ולומר דברים בדוקים.
איני שופט , אך קידוש שם שמיים ברבים אין כאן.

דווח על תגובה לא ראויה
03.06.2021

5. "אני קורא לציבור לעשות לו לרב את מי שיודע לקיים מחלוקת לשם שמים" (מסכים)

לכן אני נוטה דוקא לרב מנחלים שדיבר באופן סגור לבני קהילתו ולא למי שכותב מכתב פומבי על בסיס קבלת כאמת "לשון הרע" (במקרה ואכן זה נאמר) או "הוצאת שם רע" (אם אכן הדבר לא נאמר) שנאמר על ידי אנשים שכנראה מחרחרי ריב ומדון (בעברית: רכלנים), בעוד שהרב גרינוולד מכחיש שאמר ביטוי שכזה - אתה מחליט שהוא כן אמר? ועוד בפומבי?
נמאס לשמוע כל הזמן על "מחלוקות לשם שמים", כי לפעמים זה נשמע רק תירוץ להכניס לבית המדרש בכוח דברים שאינם כהלכה ובצדק דוחים אותם החוצה...

דווח על תגובה לא ראויה
03.06.2021

6. הרב קורן אשמח להיפגש איתך לשיחה בדיני קבלת לשון הרע. אגב מה דעתך על מצעד הגאווה? (דתיה)

.

דווח על תגובה לא ראויה
04.06.2021

7. אל תעשה (meir shlomo)

'עשה לך רב' - אתה הבוחר; וזכותך, לעתים חובתך, להיפטר ממנו; ולעולם אל תישמע להוראות בלע שהוא משמיע, בלשון גסה ובלי לנמק.

דווח על תגובה לא ראויה
06.06.2021

8. אתה כותב באופן לא ראוי , בדיוק כפי שאתה מתאר (הרב את ריבנו)

קשוט עצמך . ....
אתה מלבין ברבים את הרב גרינוולד , בבריונות ואלימות רשת , ללא שדיברת איתו ולו מילה אחת.
אלא על סמך שמועות בלבד.
אתה אחראי על חינוך ?
איזה מחנך נוהג כך ?
אם הנושא חשוב לך , תתקשר ותדבר . אל תערוך שיסוי כנגד רבנים אחרים .
הדברים שלך הם בושה וחרפה

דווח על תגובה לא ראויה
06.06.2021

9. לא ברי השוואה (אחי)

איפה אלען ואיפה גרינוולד? כמו השוואה בין סולוביציק לרב מקלב?
אפסא וריקא מול כוכב עולה מבית יבנה

דווח על תגובה לא ראויה
06.06.2021

10. מיותר לחלוטין,משמעת תעשה בבית שלך (אריה)

מי צריך מחנך בנחלים?מה זה, גן ילדים?ישיבה? אוסף באבונים הזקוקים לעז פועה?

דווח על תגובה לא ראויה
06.06.2021

11. הלך הזרזיר... (ענת)

"נאמני עבודה בעיניים" כבר מזמן מחוץ לגדר

דווח על תגובה לא ראויה
07.06.2021

12. ישר כוח לרב גרינוולד. (והיה מחניך קדוש)

אין לנו עובדי ה' שום שיח עם כמרים מתיוונים כמו עופרן וקורן. הם כמרים רשעים שמזמן הוציאו את עצמן מן המחנה. אנו לא דנים עם הכמרים המתיוונים הרפורמים האלו. כבר למדנו בפרשת בראשית על הדרך שבה עלינו להתיחחס למסיתים ומדיחים כמו עופרן וקורן, בבחינת "אין מהפכים בזכותו של מסית". הרב עובדיה לא התפלפל כאשר אמר את דברו על דוד סתיו – וחתך ישר וקרא לו רשע וצלם בהיכל. מי שמסית את עם ישראל לחטוא אינו מוזמן לבתי המדרש או למבנים ששייכים לציבור הקדוש. שילכו למצעדי התועבה וידברו שם. ישר כוח לרב גרינוולד שמנע את כניסת המסית והמדיח.

דווח על תגובה לא ראויה
07.06.2021

13. צביעות בשם ה' (אחד שאכפת לו)

צביעות גדולה מצד הקיבוץ הדתי. כמה רבנים חרדלים הסכמתם לארח אצליכם בקיבוץ ? עילאי עופרן מנסה להנחיל את השקפתו של סבו ישעיהו ליבוביץ. הוא טוען שהצבא הוא צבא של מליציות. הייתכן ? האם את ואתה שירתתם במליציה צבאית ? השתגענו ? נפלנו על הראש. צביעות גדולה וייפות נפש מאין כמותה. יישר כח לרב גרינוולד העומד בפרץ כנגד מסיתים בשם התורה.

דווח על תגובה לא ראויה
07.06.2021

14. בנקיות דעת (יהודי טוב)

1. רב חייב לומר את דעתו. זה תפקידו. אחריות שלו. אם הוא מפחד לדבר – זה לא בסדר. הסיפור היפה פה זה קהילת נחלים, שמכבדת את פסיקת המרא דאתרא.
2. ברור שיש פגיעה בסיטואציה כזאת [ואיני בקי בפרטים ובשיקולים, מוצדקת או לאו]. אבל מי שרוצה לצמצם פגיעה – לא הולך לאתר כיפה...
3. הכותב מלין על זה שאין שיח.. ואני מבין מאוד מאיפה הוא בא ומה מציק לו. אבל הכותב היקר לא לוקח בחשבון שאין פה כ"כ שני צדדים. אחת הקבוצות נטועה, בד"כ, בעולמו של בית המדרש, בקיום ההלכה, מצייתת לפסקים של גדולי ישראל לאורך השנים [גיוס בנות לצבא, צניעות, סירוב פקודה, כשרות וכו'..]. הקבוצה השנייה, בד"כ, צעירה יותר, עצמאית יותר, פחות בשיח עם העולם ההלכתי תורני [שבחלקו הארי חרדי] ויותר עסוקה בניסיון הנגשת היהדות לעולם החילוני. נכון שאפשר לדבר גם עם מי שחושב אחרת – כל עוד זה בגבולות האמונה וההלכה – אך נק' המוצא שאם גם אתה מכהן כרב וכותב מאמר, צריך לנהל איתך שיח, שגויה.
4. איני בא ח"ו לפגוע באף אחד מהרבנים. רק טוב

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

לא סולחים להם. רגב ואקוניס צילום: Marc Israel Sellem/POOL

בליכוד עושים שיימינג למירי רגב: "אין היעדרויות ואין תירוצים"

קרא עוד