סגור

הרב עמיחי אליהו לרב בני לאו: נפלת בפח

בעקבות מכתבו של הרב בני לאו לנפתלי בנט, כותב הרב עמיחי אליהו לרב לאו: "איך קרה שאדם חכם כמו הרב לאו נופל בפח הזה, שמוציא מן הכלל הישראלי את היהודים היקרים הללו, שהם שיא החזון הציוני, מלח הארץ בתפארתו?"

הרב עמיחי אליהו
יז באייר התשפא
,
29 באפריל, 2021 9:39
הרב בני לאו

הרב בני לאוצילום: כיפה

אני שמח על המכתב הפתוח שהפנה הרד"ר בני לאו לנפתלי בנט. 
למרות שמטרת המכתב היא השפעה על הכרעה פוליטית קטנה ומקומית, שמחר כנראה כבר תהיה לחלוטין לא רלוונטית, אני חושב שמדובר במכתב מכונן. 

ברור לי שרוב של מצביעי "בנט" לא מזדהים עם תפיסתו של הרב בני לאו. ובכל זאת - זו אולי הפעם הראשונה שדמות מרכזית כל כך בציונות הדתית הליברלית חושפת את המחלוקת האמיתית המפלגת את הציונות הדתית בשנים האחרונות: לא מדובר רק על מחלוקת דתית, אף לא על מחלוקת פוליטית ביחס לארץ ישראל ולסכסוך הישראלי-ערבי. מדובר על מחלוקת שורשית בהרבה: על הזהות והשייכות שלנו. 

כותב הרב לאו לנפתלי בנט: "השותפים הטבעיים שלך הם חבריך לגרעין היסודי של התנועה הציונית. מר"צ, עבודה, יש עתיד, ישראל ביתנו, כחול לבן, תקווה חדשה וימינה – כולן שותפות טבעיות לקואליציה שמחזיקה את הרוב הציוני של מדינת ישראל".

מכלל הן אתה שומע לאו - בשנה ראשונה בלימודי חינוך מלמדים אותנו כלל יסודי: אם יש לך כיתה של שלושים תלמידים ואתה אומר לחמישה שהם הטובים ביותר – אתה בעצם אומר לעשרים וחמישה האחרים שהם לא הטובים ביותר. בסביבה תחרותית אין ארוחות חינם. אם כן, כדאי מאוד לראות את מי הוציא בני לאו מחוץ לתנועה הציונית, אותה הוא מכנה, בצדק רב: "הצעד המשמעותי ביותר בתולדות העם היהודי מאז למעלה מאלפיים שנה".

לבד מהחרדים ומהמצביעים הרבים של בצלאל סמוטריץ, שיצאו מהמחנה "החשוב" בהינף קולמוס. מייתר המכתב ציבורים נוספים.  הרב בני, אשר חקר את תורתו של הרב עובדיה יוסף זצ"ל, יודע היטב שמצביעי הליכוד וש"ס ברובם הגדול הם כלל אינם חרדים. הם יהודים מסורתיים ודתיים, יוצאי ספרד, עדות המזרח, בנוסף לממשיכי דרכם של ז'בוטינסקי ובגין, אנשים שמייצגים את החזון הציוני לא פחות מהרב לאו ומהציבור שלו. מדובר ביהודים טובים שמתגייסים לצבא, משלמים מיסים, שהם או אבותיהם עלו לארץ במסירות נפש ובמאמץ אדיר, ולא חיכה להם כאן גן של שושנים בשום מובן, אבל במקום להתלונן הם בנו את חייהם בעשר האצבעות העובדות שלהם. יתרה מכך, בניגוד לאחרים, הם שימרו את מסורת אבותיהם של תורה ומצוות, חסד ואמונה, ומיזגו את כל אלה אל תוך חיים של עשיה ציונית והגשמת החזון של אבותיהם.

בשביל הרב לאו הם לא יותר מ"קבוצות שמתבוננות מן הצד אל ועל התנועה הציונית, שותפים פאסיביים ולעיתים יושבים על הגדר". נעבעכים, בתרגום לשפת המקור.

יחד איתם יצאו מהמחנה: בעלי התשובה, חרדים עובדים, חסידי חב"ד, ועוד תנועות שמייצגות את החזון הציוני לעילא ולעילא. כולם בחוץ. בציונות של הרב בני לאו אין הנחות.


איך קרה שאדם חכם כמו הרב לאו נופל בפח הזה, שמוציא מן הכלל הישראלי את היהודים היקרים הללו, שהם שיא החזון הציוני, מלח הארץ בתפארתו?

לדעתי התשובה העצובה היא אחת: הוא לא מרגיש חלק מהם, אין לו קרבה אליהם. נכון, מרצ והעבודה כבר מזמן מחזיקות חברים שהם אנטי-ציוניים במובהק (ח"כ חדשה ממפלגת העבודה, למשל, קראה "להשמיד את זכרון יעקב"), הם קצת חוטאים בזה. אבל הם, משלנו: משכילים, בנו איתנו את המדינה הזאת. הם ואנחנו היינו האליטה המשותפת ובאו כל היושבים על הגדר הללו וגנבו לנו את המדינה.


הרב בני לאו מבקש לחדש ברית חדשה-ישנה בין השמאל הישראלי לבין הציונות הדתית פשוט כי הוא מרגיש שם הכי הרבה בבית, אבל הוא לא שם לב (הוא כן) שבדרכו חזרה לעבר מפא"יניקי של הפנקס האדום, הוא מוחק תנועה שלמה של יהודים יקרים ציונים, לאומיים, אנשי תורה ומעשה, אנשי תפילה וחסד. אני סמוך ובטוח: אף על פי שהרב בני מנסה להוציא את כל אלה מחוץ לגדר, הם לא יוותרו עליו. בכל הנוגע לסיפור הגדול והנפלא של תחיית ישראל בדורות האחרונים - הם תמיד ישאירו אותו בפנים.

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
29.04.2021

1. הרב אליהו כנראה לא שם לב מי הם ראשי (מוטי)

דווח על תגובה לא ראויה
29.04.2021

2. דברים כדרבנות (מאיר)

כל הכבוד - תשובה יפה ומנומקת ומכבדת
תודה

דווח על תגובה לא ראויה
29.04.2021

3. יכול להיות שהרב אליהו לא היה פה בזמן האחרון (מוטי)

סמוטריץ וחבריו, "מלח הארץ" של המגזר החרדל"י, מונעים הקמת קואליציה ימנית בראשות ביבי אבל לא, לא בגלל שהוא נוכל חסר תקנה. הנורמות המוסריות שלהם כל כך נמוכות, הצביעות כל כך גדולה, עד שכשביבי רמס השבוע בגסות את חוקי המדינה, הם איימו לפגוע ("בכוחניות") דווקא במי שהתריע על כך. יותר מזה, כשביבי חזר בו למחרת ויישר קו עם החוק, דווקא בסביבתו של סמוטריץ' תקפו את ביבי על ש"נכנע" לבג"צ.
ההגנה של הרב עמיחי אליהו על ההדרדרות המוסרית של ראשי מה שמכונה "הציונות הדתית" מדהימה.

דווח על תגובה לא ראויה
29.04.2021

4. דברי טעם חשובים כב' הרב אליהו! (רונית לוי)

זו תוכחה במקומה.

דווח על תגובה לא ראויה
29.04.2021

5. דברים אמיתיים וחשובים (יהודה)

ישר כח!

דווח על תגובה לא ראויה
29.04.2021

6. הבנת הנקרא (ש)

מה הקשר לעניין העדתי? יש כאן חוסר הבנה מוחלט. הרב בני לאו מעוניין להחליף את שלטון נץניהו. אפשר לתמוך בזה ואפשר להתנגד לזה. אבל אי אפשר להוא אליו בטענה מדוע הוא איננו קורא לבנט להרכיב קואליציה עפ הליכוד. וכי הליכוד היום מוכן להקים קואליציה שבראשה לא יעמוד נתניהו?

דווח על תגובה לא ראויה
29.04.2021

7. למי איכפת מה בני לאו אמר? צריך להוקיע את האיש הזה (א)

דווח על תגובה לא ראויה
29.04.2021

8. זה נכון אבל יש בעיה חמור יותר (אהרון)

הרב לאו לא רואה את התמונה האמיתית. מרצ והעבודה וישראל ביתנו הן לא באמת ציוניות, לא במובן שאני והרב בני חושבים. הם לא באמת רוצים מדינה יהודית, אולי אולי מדינה שתהיה מקלט ליהודים לצד כל מיני אחרים, אבל ללא שום מאפיינים יהודים. הוא לא מבין שהמאבק הוא בין מאמיני הדת הליברלית לבין הנאמנים לתורה לעם ולארץ.

דווח על תגובה לא ראויה
29.04.2021

9. יישר כח. דברים אמיתיים (ענת)

דווח על תגובה לא ראויה
29.04.2021

10. ממתי חבד ציונים ? (דן)

ציונות בין השאר זה השירות בצבא - שירות מלא
איפה מפלגת הציונות הדתית משרתת ?

כל הכבוד לרב בני שמוביל יהדות חושבת

לא מתאים לו ולנו שנואף, נוכל יוביל אותנו

דווח על תגובה לא ראויה
29.04.2021

11. בני לאו איבד את זה מזמן (אבי)

חבל שהוא יורק לבאר ממנה הוא שתה

דווח על תגובה לא ראויה
29.04.2021

12. עמיחי אליהו (טופסי)

כל מטרתך שאביך יהיה הראשון לציון. בנט לא יתן לזה לקרות.

דווח על תגובה לא ראויה
30.04.2021

13. חזק וברוך (יצחק)

צריך פעם לחקור לעומק את עוצמת התלישות ושטחיות המבט של אנשים אינטיליגנטים כמו הרד"ר לאו

דווח על תגובה לא ראויה
30.04.2021

14. איזה דמגוג (דוד)

מכלל הן אתה שומע לאו?? הרב בני התייחס למצב מאוד ספציפי שבו בנט צריך ללכת עם מפלגות מהשמאל וחשש מדעת הקהל, ולכן היה צריך לומר שאפשר ללכת איתן. איפה הוא פסל הליכה עם מפלגות ימין או דתיים? לתקוף אמירות שאף אחד לא אמר זו סתם דמגוגיה

דווח על תגובה לא ראויה
01.05.2021

15. אינך מייצג אותי. בני לאו אינו רב (סטודנט)

אני מוחה על שהרב אליהו חושב שהוא מייצג את הציבור המסורתי.

דווח על תגובה לא ראויה
02.05.2021

16. אתם חבורה קיצונית שמזמן כבר לא שייכים לטייטל של הציונות הדתית. (אריק)

נלחמים בכל דבר שיש בו מעט מחשבה מחוץ לקופסא

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר