סגור

הרב שרלו על מבקרי הציבור החרדי: אין בכך כל תועלת

מה לנו כי נעסוק ביהדות החרדית, בעוד שכל תשומת הלב שלנו נדרשת למה שאנחנו יכולים לעזור כאן. אולי מוטב לנו להפוך את עולמנו האמוני, ואת הדרך שבה אנחנו הולכים, לאטרקטיבית יותר, נאמנה יותר לקב"ה להלכה ולדרכה

הרב יובל שרלו
יט בשבט התשפא
,
01 בפברואר, 2021 16:56
הרב שרלו

הרב שרלוצילום: אריה כץ

הפיתוי להתייחס לדרכה השערורייתית של חלקים גדולים מידי ביהדות החרדית הוא גדול מאוד. תמיד נוח לדבר על ה"אחר". בעיקר אם הוא משיק לתפיסה שלנו. אבל כדאי להתאפק. אין בכך כל תועלת, מלבד תחושה פנימית שהמבקר שייך ל"טובים". ומוטב לנו להפנות את תשומת לבנו – למה שאנחנו עצמנו מופקדים עליו.

ראשית – לילדינו. רבים מהם במצוקה גדולה. הם גדלים ללא חברים; ללא שגרה; בסיר לחץ; עם קשר מופחת למשפחה המורחבת; בד בבד עם כל האתגרים שלהם. הם גדלים כשעולמם הרוחני עם הרבה פחות לימוד; תפילה מעורערת; שקיעה במסכים; ועוד ועוד.

מה לנו כי נעסוק ביהדות החרדית, בעוד שכל תשומת הלב שלנו נדרשת למה שאנחנו יכולים לעזור כאן.
גם במישור המערכתי – יבחן כל אחד את עצמו האם הוא משתנה כאשר תוקפים אותו. אם כן – שימשיך לתקוף אחרים. אך אם כמו רוב בני האדם – הוא מתקפד יותר.

אולי מוטב לנו להפוך את עולמנו האמוני, ואת הדרך שבה אנחנו הולכים, לאטרקטיבית יותר, נאמנה יותר לקב"ה להלכה ולדרכה, עמוקה יותר בהופעותיה הרוחניות, עשירה בתלמוד תורה, מאירת פנים ורגישה לבין אדם לחבירו – ובכך לגרום לאחרים לומר ראו כמה נאה זה שלמד בתורה בדרך זו, והולך בה בנאמנות אמיתית למה שציווה עלינו ריבונו של עולם.

זה נכון בראש ובראשונה מצד דרכו של אדם – לחיות בעולם התיקון, של עצמו. וזה גם בעל סיכוי יותר גדול להביא לשינוי של חלק מסוים – הרבה יותר מאשר מתקפות.

הרב יובל שרלו מפעיל רשת של קבוצות ווטסאפ, ערוץ טלגרם ועמוד פייסבוק, הקרויים 'זיקים', בהם הוא שולח מדי יום התייחסות קצרה במבט תורני על שלל נושאים. ניתן להצטרף לקבוצות הווטסאפ דרך הלינק.

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
01.02.2021

1. הרב שרלו (טטט)

יש לכם הרבה מה ללמוד ממסירות הנפש של העולם החרדי חלקים נרחבים מהציונות הדתדית הפכו חלודים

דווח על תגובה לא ראויה
01.02.2021

2. הרב צודק אבל (ש)

נכון שאין לבקר חברה אחרת ויש טעם רב לבקר את עצמך, אבל כאן הביקורת לפחות זו שאני מדבר עליה איננה מכוונת כלפי החברה החרדית, אלא כלפינו אנו החברה הכללית בישראל ובמיוחד החברה הדתית הלאומית (אם כי גם החברה החילונית שותפה לדבר הזה). החברה החרדית בצורתה כיום לא נפלה עלינו מן השמיים והיא אף איננה 'התפתחות טבעית' של מה שהיה לפני חמישים שנה. היא תוצאה ישירה של טיפוח ושל מימון של החברה הכללית בישראל. המשך טיפוחה של החברה החרדית הוא סכנה חמורה למדינה ולכל מה שבנינו כאן. וכמובן שהנזק לעולם התורה ולחברה החרדית עצמה גם הוא גדול מאוד. כלפי הדבר הזה מכוונת הביקורת. ולא כלפי החברה החרדית שממילא לא תוכל להציל את עצמה ובוודאי שלא אותנו.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

איבתיסאם מרעאנה צילום:  Avshalom Sassoni/FLASH90

קולות נוספים בעבודה המתנגדים למרעאנה: "הזדעזעתי כמוכם"

קרא עוד